„Zerwanie handlu” między Rosją a Niemcami może wywołać szok finansowy: Standard & Poor’s Global

Główny ekonomista Standard & Poor’s Global ostrzegł we wtorek, że szok finansowy może być nieuchronny, jeśli nastąpi „zerwanie w handlu” między Rosją a Niemcami.

„Patrząc na negatywny scenariusz… istnieje kilka różnych sposobów na rozegranie tego, ale uważamy, że sposób, który naprawdę poruszy ogólną igłę, jest rodzajem zerwania biznesu między Rosją a Europą” – powiedział Paul Gruenwald w rozmowie z CNBC „Squawk Box”. Azja.”

„Nie chodzi tylko o odcięcie gazu – czy Niemcy przestaną kupować, czy Rosja” – dodał.

Po niesprowokowanej rosyjskiej inwazji na Ukrainę wiele światowych mocarstw, w tym Stany Zjednoczone, Japonia i Kanada Moskwa uderzyła sankcjami. Unia Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu importu ropy z Rosji i tak właśnie zrobiła Ostatecznie zobowiązała się do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu o dwie trzecie.

Rosja ze swojej strony tego zażądała Tak zwane „nieprzyjazne” kraje płacą za gaz w rublachodnosząc się do tych, którzy nałożyli surowe sankcje gospodarcze, mające na celu izolację Rosji po jej niesprowokowanym ataku na Ukrainę.

ten Unia Europejska Około 40% swojego gazu ziemnego otrzymuje z rosyjskich rurociągów, a około jedna czwarta tego gazu przepływa przez Ukrainę. Niemcy Prawie połowę swojego gazu ziemnego pozyskuje z Rosji.

To doprowadziłoby do… niższego PKB, niższego zatrudnienia, niższego zaufania – a wtedy doznalibyśmy pewnego rodzaju szoku makrofinansowego.

Paweł Gruenwald

Główny Ekonomista, S&P Global

Gruenwald dodał: „Mamy kompleks energetyczny, mamy ceny towarów, mamy surowce przemysłowe importowane przez Europę, takie jak nikiel i tytan i inne tego typu rzeczy”.

Firma badawcza i konsultingowa Wood Mackenzie ostrzegła również, że światowa gospodarka może przejść „bardziej trwałe zmiany”, a światowy handel może zostać zmieniony przez kryzys.

„Jeśli pandemia COVID-19 podkreśla potrzebę skracania łańcuchów dostaw, wojna na Ukrainie podkreśla znaczenie wiarygodnych partnerów handlowych” – napisał we wtorek dyrektor ds. badań Peter Martin.

READ  Zwolennicy Imrana Khana atakują dom Pak premiera Shehbaza Sharifa

„Te siły mogą doprowadzić do trwałej reorganizacji światowego handlu. Globalna gospodarka staje się coraz bardziej regionalna – łańcuchy dostaw są krótsze z „zaufanymi” partnerami”.

Handel między Niemcami a Rosją

Gruenwald powiedział, że podział handlu między Niemcami a Rosją może ograniczyć niemiecką produkcję – jedno z trzech globalnych centrów produkcyjnych wraz z USA i Chinami.

„To doprowadziłoby do … niższego PKB, niższego zatrudnienia, niższego zaufania – a wtedy doznalibyśmy pewnego rodzaju szoku makrofinansowego. I to jest rodzaj scenariusza, o który się martwimy, który może poruszyć igłę, – ostrzegł.

Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego w 2021 r. handel między Niemcami a Rosją znacznie wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim, a wartość towarów wzrosła o 34,1% do 59,8 mld euro (65 mld USD).

W ubiegłym roku import z Rosji do Niemiec znacząco wzrósł, wzrastając o 54,2% w porównaniu do roku 2020. Wzrósł również eksport, ale wolniej niż import – wzrost o 15,4%.

Według agencji, wśród najważniejszych produktów eksportowanych przez Niemcy do Rosji są samochody, maszyny, przyczepy i produkty chemiczne. Głównym eksportem Rosji do Niemiec była ropa naftowa, gaz ziemny, minerały i węgiel.

Rosja odpowiadała za 2,3% całego niemieckiego handlu zagranicznego i była czwartym najważniejszym krajem niemieckiego importu poza Unię Europejską w 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *