Zespół badawczy twierdzi, że odkrył coś, co może być dawno zaginionym lotem Amelii Earhart: NPR

Obiekt zaobserwowany na Pacyfiku przez sprzęt głębinowy odpowiada rozmiarom i kształtowi samolotu Earharta.

Wizja głębokiego morza


Ukryj tytuł

Zmień tytuł

Wizja głębokiego morza


Obiekt zaobserwowany na Pacyfiku przez sprzęt głębinowy odpowiada rozmiarom i kształtowi samolotu Earharta.

Wizja głębokiego morza

Pojawiły się nowe wskazówki dotyczące jednej z największych tajemnic wszechczasów: zniknięcia legendarnej amerykańskiej lotniczki Amelii Earhart.

Deep Sea Vision, firma zajmująca się badaniami oceanów z siedzibą w Południowej Karolinie, ogłosiła w sobotę, że wykonała fascynujące zdjęcia sonarowe samolotu Earharta na dnie Pacyfiku.

Odkrycie było możliwe dzięki zaawansowanemu technologicznie bezzałogowemu podwodnemu dronowi i 16-osobowej załodze, która w okresie od września do grudnia zbadała ponad 5200 mil kwadratowych dna oceanu.

Zespół zauważył obiekt w kształcie samolotu około 160 km od wyspy Howland, pomiędzy Australią a Hawajami, gdzie Earhart i jego nawigator Fred Noonan mieli zatankować paliwo, ale nigdy tego nie zrobili.

Kształt obiektu na obrazach sonarowych bardzo przypomina samolot Earharta, Lockheed Electra, zarówno pod względem wielkości, jak i ogona. Założyciel Deep Sea Vision, Tony Romeo, powiedział, że jest pewny ustaleń.

„W sumie trudno byłoby ci mnie przekonać, że to nie samolot, nie Amelii” – powiedział.

Zespół Deep Sea Vision planuje zbadać obszar, na którym wykonano zdjęcia jeszcze w tym roku, dodał Romeo.

Earhart i Noonan zniknęli w 1937 roku podczas wyprawy dookoła świata. Ta podróż uczyniła Earhart pierwszą kobietą-pilotem, która opłynęła świat.

Prawie sto lat później ani ich ciał, ani samolotu nie odnaleziono ostatecznie, co czyni tę sprawę jedną z największych tajemnic wszechczasów i dała początek niezliczonym teoriom na temat tego, co się wydarzyło.

Romeo, pilot i były oficer wywiadu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, sprzedał swoje udziały w nieruchomościach w 2022 r. i rozpoczął działalność związaną z eksploracją oceanów.

Jego załoga spędziła miesiąc na robieniu zdjęć sonarowych, ale dopiero ostatniego dnia podróży zorientowała się, co odkryła.

„To był naprawdę surrealistyczny moment” – powiedział Romeo.

Możliwość, że samolot Earharta spoczywał na dnie oceanu, potwierdza popularną teorię, że w samolocie skończyło się paliwo i zatonął. Inni uważają jednak, że ona i Noonan wylądowali na wyspie i umarli z głodu. Niektórzy uważają, że oba rozbiły się i zostały schwytane przez siły japońskie, gdy rozszerzały swoją obecność w regionie, co doprowadziło do II wojny światowej.

„Podoba mi się wszystko, co wszyscy wnieśli do tej historii. Uważam, że to wspaniałe. Stanowi uzupełnienie dziedzictwa Amelii Earhart” – powiedział Romeo. „Ale ostatecznie myślę, że liczy się to, że jest dobrym pilotem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *