Zignorowany przez Putina Gorbaczow został pochowany w Moskwie

MOSKWA (AP) — Rosjanie złożyli ostatnią wizytę byłemu sowieckiemu przywódcy Michaiłowi Gorbaczowowi w sobotę, opłakując człowieka i jego politykę, którzy dawali im nadzieję. Prezydent Władimir Putin powiedział, że jest zbyt zajęty, aby wziąć udział.

Gorbaczow, który zmarł we wtorek w wieku 91 lat, zapoczątkował drastyczne reformy kończące zimną wojnę. Ale przyspieszył też rozpad Związku Radzieckiego, który Putin nazwał „największą katastrofą geopolityczną” XX wieku.

Gdy jego ciało spoczęło w okazałej sali niedaleko Kremla, triumfalną otwartość Gorbaczowa przyćmiła świadomość, że zostało zniewolone przez Putina.

„Chcę mu podziękować za wolność mojego dzieciństwa, której dzisiaj nie mamy” – powiedział Ilya, pracownik usług finansowych po trzydziestce, który odmówił podania swojego nazwiska.

„Jestem synem pierestrojki” – powiedział, używając rosyjskiego terminu na określenie wysiłków Gorbaczowa na rzecz reformy lub odbudowy.

„Chciałabym, żeby w naszej historii było więcej takich ludzi jak on” – powiedziała inna żałobniczka, Julia Prividennaya. „Potrzebujemy takich polityków, aby rozwiązać sytuację w świecie na skraju III wojny światowej”.

Po obejrzeniu ciało Gorbaczowa zostało pochowane obok jego żony Raisy na cmentarzu Nowodziewiczy, gdzie pochowanych jest wielu wybitnych Rosjan, w tym Borys Jelcyn, pierwszy postsowiecki prezydent kraju, którego walka o władzę z Gorbaczowem doprowadziła do upadku Związku Radzieckiego.

Procesję, która niosła trumnę na cmentarz, prowadził laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow, redaktor gazety „Nowaja Gazeta”, ostatniego ważnego rosyjskiego serwisu informacyjnego, który miał krytyczne znaczenie dla Kremla, zanim został zamknięty w marcu. Gorbaczow wykorzystał środki z własnej Nagrody Nobla, aby pomóc w opublikowaniu artykułu.

Kreml odmówił oficjalnego ogłoszenia pogrzebu, odzwierciedlając swój niepokój związany z dziedzictwem Gorbaczowa, który był powszechnie podziwiany za obalenie żelaznej kurtyny, ale wielu w kraju potępiało go za upadek Związku Radzieckiego i następujący po nim upadek gospodarczy, który zubożał miliony ludzi.

READ  Anthony Joshua strzelił wczesnego nokautu w zwycięskim meczu z Francisem Nagano

W czwartek Putin osobiście złożył kwiaty Zmarł w trumnie Gorbaczowa w moskiewskim szpitalu. Kreml powiedział, że napięty harmonogram prezydenta uniemożliwi mu udział w pogrzebie.

Zapytany o to, jaki konkretnie biznes będzie zajmował Putina w sobotę, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że prezydent musi przygotować się na serię spotkań roboczych, międzynarodową rozmowę telefoniczną i forum biznesowe na Dalekim Wschodzie Rosji. Dołącz do nas w przyszłym tygodniu.

Ciało Gorbaczowa zostało wystawione na widok publiczny w sali kolumnowej Domu Związków, bogatej XVIII-wiecznej rezydencji niedaleko Kremla, która od czasów sowieckich była miejscem państwowych pogrzebów.

Żałobnicy przechodzili przez otwartą trumnę Gorbaczowa, otoczeni przez straż honorową, i grała uroczysta muzyka. Córka Gorbaczowa Irina i jego dwie wnuczki siedziały przy trumnie.

Wyłożona kolumnami wielka, żyrandolowa sala gościła bale dla arystokratów pod rządami carów i służyła jako miejsce spotkań i kongresów na wysokim szczeblu, a także pogrzebów państwowych w czasach sowieckich. Po wejściu do budynku żałobników powitało duże zdjęcie Gorbaczowa stojącego z szerokim uśmiechem, przypominające o jowialnej energii, jaką wniósł do sowieckiego przywództwa.

Ze względu na dużą frekwencję oglądanie przedłużono o kolejne dwie godziny poza określone dwie godziny.

Mimo wybrania prestiżowego miejsca na ceremonię pożegnania Kreml nie nazwał jej pogrzebem państwowym, a Pieskow powiedział, że ceremonia będzie zawierała „elementy”, takie jak straż honorowa i pomoc rządu w jej zorganizowaniu. Nie rozpisywał się o tym, czym różniłby się od państwowego pogrzebu na pełną skalę.

Podczas sobotniej ceremonii trumna Gorbaczowa miała wszystkie elementy charakterystyczne dla państwowego pogrzebu poza nazwą, w tym nałożoną na nią flagę narodową. Strażnicy bijący kaczki strzelają w powietrze, a mały zespół gra hymn rosyjski, który wykorzystuje tę samą melodię, co hymn sowiecki.

Ale oficjalny pogrzeb Gorbaczowa zmusiłby Putina do wzięcia udziału, a Moskwa musiałaby zaprosić zagranicznych przywódców, do czego najwyraźniej niechętnie robiła w obliczu rosnących napięć z Zachodem po tym, jak Rosja wysłała wojska na Ukrainę.

READ  Trochę flaków, które uderzył Ian. DeSantis zmienia zasady głosowania dla dzielnic

W ceremonii pożegnania wziął udział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji pod przewodnictwem Putina Dmitrij Miedwiediew, który w latach 2008-2012 był prezydentem Rosji. Później opublikował posty na kanale aplikacji do przesyłania wiadomości, odnosząc się do upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. i oskarżając USA i ich sojuszników o próbę zorganizowania rozpadu Rosji, którą to politykę określił jako „grę w szachy ze śmiercią”.

Węgierski premier Viktor Orbán, częsty krytyk zachodnich sankcji wobec Rosji, był jedynym zagranicznym przywódcą, który wziął udział w sobotniej ceremonii pożegnania. Uczestniczyli również dyplomaci z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów zachodnich.

Stosunkowo skromna ceremonia Jelcynowi wydano w 2007 roku państwowy pogrzeb. Namaścił Putina na swojego preferowanego następcę i ustąpił, przygotowując mu scenę do wygrania prezydentury.

Grigorij Jawliński, szef liberalnej partii Jabłoko, który za Gorbaczowa pracował nad programami reform gospodarczych, pochwalił go za „danie Rosji czegoś, czego wcześniej nie miała — możliwości mówienia ludziom tego, co myślą”.

Putin unikał osobistej krytyki Gorbaczowa, ale wielokrotnie obwiniał go o nieuzyskanie pisemnych zobowiązań Zachodu do odrzucenia ekspansji NATO na wschód. Kwestia ta pogorszyła stosunki rosyjsko-zachodnie od dziesięcioleci i podsyciła napięcia, które wybuchły, gdy rosyjski przywódca wysłał wojska na Ukrainę 24 lutego.

W opublikowanym w środę nekrologu Putin określił Gorbaczowa jako człowieka, który „wywarł ogromny wpływ na bieg historii świata” bez jawnych pochwał i krytyki.

„Kierował krajem podczas trudnych i dramatycznych zmian pośród zakrojonej na szeroką skalę polityki zagranicznej, wyzwań gospodarczych i społecznych” – powiedział Putin. „Głęboko odczuwał potrzebę reform i próbował zaproponować swoje rozwiązania palących problemów”.

Niezadowolenie Kremla z Gorbaczowa znalazło odzwierciedlenie w audycjach państwowej telewizji, w których opisywano jego powszechne uznanie i wielkie nadzieje, jakie wywołały jego reformy, ale to on był odpowiedzialny za pogrążenie kraju w zawirowaniach politycznych i nieszczęściach gospodarczych oraz nieodpowiednią obronę interesów kraju w negocjacjach . Zachód.

READ  Zespół badawczy twierdzi, że odkrył coś, co może być dawno zaginionym lotem Amelii Earhart: NPR

___

Więcej historii AP na temat Michaiła Gorbaczowa tutaj: https://apnews.com/hub/mikhail-gorbaczowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *