Zobacz, jak statek kosmiczny SpaceX startuje po raz pierwszy

SpaceX najwyraźniej miało kilka dobrze rozmieszczonych kamer w Zatoce Meksykańskiej, aby uchwycić bezprecedensowy aspekt zeszłotygodniowych testów statków kosmicznych.

Firma miliardera Elona Muska opublikowała niedawno film przedstawiający superciężką rakietę opadającą w powietrze podczas czwartego bezzałogowego lotu testowego systemu rakietowego w czwartek, 6 czerwca.

W ciągu 25 sekund wideo pokazuje, jak ogromny silnik dopalający zapala się, po czym cicho wpada do wody. Na nagraniu zarejestrowano odgłosy pędzącej i bulgoczącej wody, które zostały zakłócone przez gwałtowną eksplozję silników wspomagających.

Chociaż nie jest do końca jasne, czy wszystkie płomienie świecy dotarły tam, gdzie powinny, firma opisała to jako pierwszy udany spadek wody w wzmacniaczu Starship, będącym jednym z głównych celów testów. Obejrzyj poniższy film w poście na X, platformie społecznościowej, której również właścicielem jest Musk.

Zobacz też:

Pojazd Starship firmy SpaceX demonstruje swoją odporność podczas ponownego wejścia w atmosferę niezwykle gorącą

Odzyskanie ciężkiej rakiety, która ma około 70 metrów wysokości, jest częścią celu SpaceX, jakim jest szybkie zbudowanie statku kosmicznego wielokrotnego użytku, takiego jak rakieta Falcon 9, która regularnie przenosi mnóstwo satelitów dla klientów prywatnych na niską orbitę okołoziemską. Od tego czasu firma ponad 300 razy skierowała swoje dopalacze rakietowe na statki bezzałogowe na oceanie.

Prędkość światła możliwa do zmiażdżenia

Eksperci branży lotniczej twierdzą, że lądowanie drogich dopalaczy statku kosmicznego obniżyłoby cenę lotu. W sektorze komercyjnym SpaceX jest pionierem w zakresie ponownego wykorzystania boosterów. Zanim rynek lotów kosmicznych został zakłócony, komponenty rakiet były zwykle utylizowane w jednym kawałku.

„Kiedy zaczniemy odzyskiwać dopalacze Starship, chcemy, aby wróciły na miejsce startu, aby przyspieszyć realizację” – powiedziała Jessie Anderson, gospodarz SpaceX, podczas czwartkowej transmisji na żywo.

Wieża startowa statku kosmicznego będzie miała podwójne zastosowanie, ponieważ będzie również służyć jako urządzenie wspomagające upuszczać powiedział Anderson. Po wystrzeleniu statku kosmicznego ramiona — czyli „pałeczki” — na wieży pomogą skierować urządzenie wspomagające na pozycję umożliwiającą precyzyjne lądowanie.

Jeśli chodzi o sam statek, leciał dłużej niż kiedykolwiek wcześniej i przetrwał szczyt temperatur spowodowany ponownym wejściem w atmosferę ziemską, zanim wylądował na Oceanie Indyjskim. Kamera zamontowana na pojeździe pokazała płomienie, potok gruzu spadającego z pojazdu oraz pękanie obiektywu kamery podczas lądowania.

Chociaż nie jest jasne, jaka część statku pozostała nienaruszona, gdy uderzył w wodę, Firma podała Pojazd pomyślnie przewrócił się i zgodnie z planem przed lądowaniem rozpoczął spalanie silnika, co doprowadziło do miękkiego, kontrolowanego lądowania.

READ  Attonauka oświetla drogę do nadprzewodnictwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *