x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Fakty związane z trzynastym zwycięstwem Audi w Le Mans

27.06.2014, 14:19 przez Bogusław Korzeniowski

Nowe Audi R18 e-tron quattro, podczas swego zwycięskiego startu w Le Mans, zużyło o 22 procent mniej paliwa niż jego poprzednik w roku 2013. W ten sposób, cztery pierścienie po raz kolejny wyznaczyły nowe standardy.

Regulamin przyznawał Audi R18 e-tron quattro znacznie mniej paliwa niż rok temu. Stąd inżynierowie z Ingolstadt postanowili oszczędzać energię przy pomocy ultra techniki: zoptymalizowanej aerodynamiki, zmniejszonego o 45 kg ciężaru samochodu, nowego silnika V6 TDI o pojemności czterech litrów, zoptymalizowanego systemu hybrydowego i nowego układu przeniesienia napędu.

W rezultacie zwycięski, hybrydowy samochód sportowy marki Audi z numerem startowym 2, zużył o 22 procent mniej paliwa na 100 km niż Audi R18 e-tron quattro z roku 2013. Od czasu, gdy w roku 2006 TDI zadebiutowało w wyścigach, odnotowano obniżenie zużycia paliwa o 38 procent.

Po wdrożeniu rok temu do produkcji seryjnej reflektorów diodowych Matrix Beam prezentowanych wcześniej w Audi R18 e-tron quattro, najświeższą innowacją, testowaną przez Audi w Le Mans są światła laserowe, które już wkrótce również będą dostępne w autach seryjnych.

Dzięki trzynastu zwycięstwom na szesnaście startów, Audi powiększyło swój współczynnik skuteczności w Le Mans do 81,25 procent. Żaden inny producent samochodów w całej historii rozgrywanego od 1923 roku wyścigu, nie zdobył w tak krótkim czasie tylu zwycięskich pucharów. Co prawda Porsche z 16 zwycięstwami na koncie jest rekordzistą, ale te sukcesy rozkładają się na okres od roku 1970 do dziś.

Obok głównego trofeum, Audi jako najbardziej efektywny uczestnik Le Mans 2014, zdobyło także Michelin Total Performance Award. W tej klasyfikacji producentów opon, bolid z numerem startowym 2 uplasował się tuż przed siostrzanym autem z numerem 1.

Podczas dwudziestu dziewięciu pit-stopów, opony w zwycięskim R18 e-tron quattro wymieniano tylko jedenaście razy. Tryumfatorom wystarczyło dwanaście kompletów opon, które musiały wytrzymać jednak wiele okrążeń.

Michelin, partnerska firma oponiarska Audi od samego początku funkcjonowania programu LMP1, zwyciężył w Le Mans 23 razy.

Audi wyrównało własny rekord. Od 2004 do 2008, pięć razy z rzędu cztery pierścienie wygrywały wyścig w Le Mans. Tegoroczny tryumf zamyka kolejnych pięć lat nieprzerwanego od 2010 roku sukcesu.

Zespół Reinholda Joesta świętował swoje piętnaste zwycięstwo nad rzeką Sarthe. Team z niemieckiego Odenwald jedenaście razy wygrywał jadąc Audi, a po dwa razy zasiadając w Porsche i w TWR-Porsche. Ponadto personel związany z Joest Racing miał w 1994 roku znaczny udział osobisty w zwycięstwie drużyny Dauer Racing, a w 2003 roku w sukcesie Bentley'a.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Audi A6
brak komentarzy
Porady
Audi A4 B7 – jakie opony pasują do tego auta?
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.