Sankcje nałożone od 2006 r. pozostaną w mocy, ale mandat komisji ekspertów wygaśnie 30 kwietnia.
Rosja wykorzystała swoje prawo weta wobec rezolucji ONZ, aby odnowić utworzenie panelu ekspertów ONZ w celu monitorowania przestrzegania przez Koreę Północną sankcji międzynarodowych.
Rosyjskie posunięcie jest następstwem oskarżeń ze strony Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i innych krajów, że Pjongjang dostarcza Moskwie broń do wykorzystania w wojnie na Ukrainie.
Panel, który od prawie 20 lat monitoruje przestrzeganie sankcji ONZ nałożonych na północnokoreański program dotyczący broni nuklearnej i rakiet balistycznych, stwierdził w swojej ostatniej aktualizacji z tego miesiąca, że bada doniesienia o transferach broni.
„To prawie jak zniszczenie kamery monitorującej, aby uniknąć przyłapania na gorącym uczynku” – powiedział ambasador Korei Południowej przy ONZ Jungkook Hwang, o wecie Rosji.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w mediach społecznościowych po wecie określił to posunięcie jako „przyznanie się do winy”.
Chiny wstrzymały się od głosu w czwartek, podczas gdy pozostałe 13 państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ głosowało za uchwałą.
„Dzisiejsze działania Rosji cynicznie podważają międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo, a wszystko po to, aby przyspieszyć skorumpowany układ, który Moskwa zawarła z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, nazywając Północ jej oficjalną nazwą, czyli Demokratyczną Republiką Ludowo-Demokratyczną Korei.
Komitet dwa razy w roku przedkłada Radzie Bezpieczeństwa swoje sprawozdania i zaleca wprowadzenie środków usprawniających wdrażanie sankcji nałożonych po raz pierwszy w 2006 r. i stopniowo zaostrzanych. Jej kadencja kończy się z końcem kwietnia.
Weto „ponownie pokazuje nieskuteczność Rady Bezpieczeństwa ONZ w stosunkach z Koreą Północną i wyraźnie pokazuje niechęć niektórych stałych członków do wypełniania swoich zobowiązań” – powiedział Leif-Eric Isley, profesor studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Kobiet Ewha w Seulu .
Podczas negocjacji nad projektem tekstu Rosja i Chiny bezskutecznie nalegały na umieszczenie w nim warunku corocznego odnawiania reżimu sankcji. W ostatnich latach wzywał oba kraje do złagodzenia sankcji.
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia powiedział Radzie przed głosowaniem, że kraje zachodnie próbują „udusić” Koreę Północną oraz że sankcje zaczęły tracić na swoim „istotności” i „oderwały się od rzeczywistości”, jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa broni nuklearnej w tym kraju. .
Oskarżył komisję ekspertów o to, że „w coraz większym stopniu staje się zabawką w rękach zachodniego podejścia, przedrukowując stronnicze informacje oraz analizując nagłówki gazet i zdjęcia niskiej jakości”. Dlatego też, stwierdził, „zasadniczo przyznaje, że nie jest w stanie dokonać trzeźwej oceny stanu reżimu sankcji”.
Najnowszy raport komisji został opublikowany na początku tego miesiąca i stwierdza, że Korea Północna „w dalszym ciągu narusza” sankcje, w tym wystrzeliwując rakiety balistyczne i naruszając limity importu ropy. Oprócz rzekomych dostaw broni do Rosji komisja stwierdziła, że bada także dziesiątki podejrzanych cyberataków ze strony Korei Północnej, w wyniku których jej programy zbrojeniowe wyniosły 3 miliardy dolarów.
Zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood określił prace komisji jako konieczne i oskarżył Rosję o próbę uciszenia jej „obiektywnych, niezależnych dochodzeń”, ponieważ „zaczęła ona w zeszłym roku zgłaszać rażące naruszenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ przez Rosję”.
Ostrzegł, że rosyjskie weto zachęci Koreę Północną do dalszego zagrażania bezpieczeństwu światowemu poprzez rozwój „rakiet balistycznych dalekiego zasięgu i wysiłki mające na celu uniknięcie sankcji”.
Moskwa odrzuciła zarzuty jakoby kupuje broń od Pjongjangu, który pomimo sankcji w dalszym ciągu opracowuje nową broń, i przeprowadziła w ostatnich miesiącach kilka testów, w tym w zeszłym tygodniu, kiedy testowała silnik na paliwo stałe dla „nowego typu średniego zasięgu” .” Pocisk hipersoniczny.
Przed głosowaniem Stany Zjednoczone i Korea Południowa utworzyły grupę zadaniową, której celem jest uniemożliwienie Korei Północnej nielegalnych zakupów ropy. Na mocy sankcji ONZ Pjongjang ogranicza się do importu czterech milionów baryłek ropy naftowej i 500 000 baryłek produktów rafinowanych rocznie.
Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward powiedziała: „Komitet poprzez swoją pracę mającą na celu ujawnienie nieprzestrzegania sankcji był dla Rosji uciążliwy”. „Ale chcę jasno powiedzieć Rosji: system sankcji pozostaje w mocy, a Wielka Brytania w dalszym ciągu zobowiązuje się do pociągania Korei Północnej do odpowiedzialności za jej przestrzeganie”.
W sierpniu Rosja wykorzystała swoje weto, aby zakończyć mandat grupy ekspertów ONZ w Mali, która oskarżyła powiązanych z Moskwą najemników Wagnera o udział w powszechnych naruszeniach.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.