Administracja Bidena uważa, że ​​użycie przez Izrael amerykańskiej broni w Gazie z naruszeniem prawa międzynarodowego jest „rozsądne”.CNN

The Administracja Bidena poinformowała w piątek Rozsądne jest założenie, że siły izraelskie użyły amerykańskiej broni Gaza W sposób, który nie jest „sprzeczny” z międzynarodowym prawem humanitarnym, ale powstrzymuje się od oficjalnego twierdzenia, że ​​Izrael naruszył to prawo.

The Raport był Opracowany przez Departament Stanu Zauważył, że dochodzenia w sprawie ewentualnych naruszeń są w toku, ale Stany Zjednoczone nie posiadają „pełnych informacji”, które pozwoliłyby zweryfikować, czy amerykańska broń została „specjalnie użyta” w rzekomych naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego.

„Biorąc pod uwagę charakter konfliktu w Gazie, gdzie Hamas stara się ukrywać za cywilami i infrastrukturą, aby narazić ich na izraelskie działania wojskowe, a także brak personelu USG w Gazie, trudno jest ocenić lub wyciągnąć wnioski. Wnioski z indywidualnych badań Niemniej jednak, ponieważ Izrael opiera się na wyprodukowanych w USA artykułach dotyczących obronności, zgodnie z NSM-20 „Uzasadniona jest ocena, że ​​izraelskie siły bezpieczeństwa stosowały obowiązujące artykuły bezpieczeństwa niezgodnie ze swoimi zobowiązaniami w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego lub z ustalonymi najlepszymi praktykami od października. 7. szkody dla ludności cywilnej” – czytamy w raporcie.

Niniejszy raport obejmuje okres epidemii Wojna z Hamasem W okresie od 7 października do końca kwietnia nie stwierdzono, aby Izrael wstrzymał pomoc humanitarną dla Gazy z naruszeniem prawa USA.

Chociaż w oświadczeniu nie stwierdzono, aby Izrael naruszył żadne postanowienie memorandum, było ono zdecydowanie krytyczne w stosunku do ofiar izraelskiej kampanii wojskowej. Ustalenia raportu wyznaczają kolejny ważny moment w stosunkach amerykańsko-izraelskich w tym samym tygodniu, w którym prezydent Joe Biden Groził ograniczeniem transferu broni Jeśli Izrael przeprowadzi poważny atak na Rafah.

Jednak ostateczne ustalenie, że zobowiązania Izraela w ramach Memorandum dotyczącego bezpieczeństwa narodowego są „wiarygodne i wiarygodne”, wzbudziło już analizę wśród niektórych prawodawców i nieufność wśród organizacji praw człowieka i organizacji humanitarnych.

Oświadczenie nie nakazywało izraelskiemu rządowi podjęcia jakichkolwiek działań i nie spowodowało żadnej zmiany polityki. Administracja w dużej mierze unikała ograniczania pomocy wojskowej dla Izraela, ale w obliczu istotnej zmiany przed publikacją raportu Biden ogłosił w tym tygodniu w wywiadzie dla CNN, że ograniczy ją, jeśli Izrael będzie kontynuował poważną ofensywę w mieście Gaza. Transfer niektórych rodzajów broni ofensywnej do Izraela.

Raporty o wysokich stawkach są podzielone na kategorie i Wysłano do Kapitolu w piątkowe popołudnie. Administracja musiała podjąć decyzję w tych dwóch kwestiach na podstawie lutowej notatki dotyczącej bezpieczeństwa narodowego, którą Biden opublikował pod naciskiem demokratycznych prawodawców. Po raz pierwszy rząd USA musiał ocenić postępowanie Izraela w ciągu siedmiu miesięcy wojny z Hamasem w Gazie, podsycanej brutalnymi atakami tej grupy terrorystycznej, w których zginęło ponad 34 000 osób. Obszar przybrzeżny zniszczony.

READ  Kindle Scribe firmy Amazon to e-czytnik o wartości 339 USD, na którym można pisać

Demokratyczny senator Chris Van Hollen, który był siłą napędową stworzenia notatki dotyczącej bezpieczeństwa narodowego, wyraził rozczarowanie raportem.

„Administracja uniknęła wszystkich trudnych pytań dotyczących podjęcia prawdziwej decyzji” – powiedział reporterom Demokrata ze Maryland w piątkowy wieczór. „Myślę, że próbują dać jasno do zrozumienia, że ​​rozumieją, jak zła jest sytuacja, ale nie chcą podejmować żadnych kroków, aby pociągnąć rząd Netanjahu do odpowiedzialności za to, co się dzieje”.

Senaccy Demokraci w Komisji Spraw Zagranicznych. Jeff Merkley zgodził się z komentarzami Van Hollena, mówiąc CNN, że oświadczenie to było „ogromną fikcją dyplomatyczną”.

„Z jednej strony bardzo rozsądny jest wniosek, że istnieją ograniczenia w zakresie pomocy, bardzo rozsądny jest wniosek, że nasza broń została użyta z naruszeniem prawa międzynarodowego, a z drugiej strony jest napisane, że nie chcemy tego. To nadal należy odpowiedzieć” – powiedziała Merkley w „Erin Burnett Outfront”.

Demokrata z Oregonu był jednym z niewielu członków Kongresu, który odwiedził Rafę w styczniu.

„Oczywiście wchodzi tu w grę polityka i strategia, ale jest to rozczarowujące, ponieważ jest to obecnie tak ważne, ponieważ wykorzystujemy dźwignię, aby przekonać Izrael do zmiany swojego zachowania” – powiedział.

Wcześniej w piątek Van Hollen powiedział, że „celem tego raportu nie jest przedstawienie migawki w czasie” i oskarżył administrację o przyjmowanie zobowiązań Izraela „za dobrą monetę” pomimo dochodzeń prowadzonych przez organizacje praw człowieka stwierdzających naruszenia prawa.

Jednakże wyższy rangą urzędnik Departamentu Stanu powiedział, że zawsze ma to charakter retrospektywny i trwają procesy mające na celu ocenę bieżących działań. Nie ma ram czasowych, w których należy podjąć jakiekolwiek decyzje w ramach tych procesów.

„W każdym konflikcie z udziałem partnerów zagranicznych często trudno jest dokonać szybkiej i ostatecznej oceny lub ustalenia, czy określone artykuły lub usługi związane z obronnością USA zostały wykorzystane w sposób zgodny z prawem międzynarodowym” – czytamy w raporcie.

„Jednak zgłoszono wystarczającą liczbę incydentów, które budzą poważne obawy” – stwierdził.

„Chociaż Izrael posiada wiedzę, doświadczenie i narzędzia do wdrażania najlepszych praktyk w celu łagodzenia szkód wyrządzonych ludności cywilnej w swoich operacjach wojskowych, wyniki w terenie, w tym wysoki poziom ofiar wśród ludności cywilnej, rodzą istotne pytania o to, czy IDF skutecznie je wykorzystuje w we wszystkich przypadkach” – czytamy w raporcie.

READ  Rosja przeprowadziła nalot na Kijów, który według władz miasta został odparty

Według wyższego urzędnika Departamentu Stanu pakiet raportów jest dla administracji Bidena użytecznym narzędziem umożliwiającym zwracanie się do izraelskiego rządu w celu uzyskania informacji i wezwania do zmiany zachowania. Urzędnik powiedział, że raport zostanie udostępniony rządowi izraelskiemu.

Urzędnicy administracji Bidena od miesięcy wzywają Izrael do ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i zapewnienia większej pomocy dla Strefy Gazy. Jeśli chodzi o pomoc humanitarną, w oświadczeniu stwierdzono, że rząd USA „ma głębokie zaniepokojenie działaniami i biernością Izraela po 7 października, które w znaczący sposób przyczyniły się do stałego i przewidywalnego dostarczania bardzo potrzebnej pomocy oraz ogólnego dotarcia do Palestyny. Liczba ludności cywilnej – choć poprawiła się – jest niewystarczająco.

Jednakże stwierdza, że ​​„nie oceniają obecnie, czy rząd Izraela zakazuje lub w inny sposób ogranicza tranzyt lub dystrybucję amerykańskiej pomocy humanitarnej w rozumieniu sekcji 620I ustawy o pomocy zagranicznej”. Ogranicza pomoc.

W raporcie „wpływ izraelskich operacji wojskowych na podmioty humanitarne” stanowi szczególny obszar zainteresowań, powołując się na szereg incydentów, w tym Śmiertelne uderzenie Infolinia World Central Kitchen.

Po tym strajku w zeszłym miesiącu Biden ostrzegł izraelskiego premiera Netanjahu, że Izrael musi zrobić więcej, aby zaradzić sytuacji humanitarnej, w przeciwnym razie grozi mu zmiana polityki USA. W ostatnich tygodniach urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że Izrael podjął ważne kroki w następstwie tego dialogu, ale nadal pozostaje wiele do zrobienia. Jednakże dostęp do pomocy humanitarnej ponownie się pogorszył po rozpoczęciu „ograniczonych” izraelskich operacji wojskowych w Rafah, dokąd uciekły miliony Palestyńczyków.

Raport był przez wiele miesięcy przedmiotem intensywnej debaty w całej administracji. Organizacje praw człowieka oceniły izraelską kampanię wojskową jako naruszenie prawa humanitarnego.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Amnesty International oceniła, że ​​broń dostarczona Izraelowi przez USA została użyta „w poważnym naruszeniu międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka oraz w sposób sprzeczny z prawem i polityką Stanów Zjednoczonych”.

Urzędnik Amnesty International powiedział w piątek: „To oświadczenie brzmi jak międzynarodowa wersja «myśli i modlitw»: przyznanie się, że istnieje problem, ale nierobienie nic znaczącego, aby powstrzymać ofiary śmiertelne”.

„Pomimo niejasnych komentarzy prezydenta Bidena na początku tego tygodnia, jego administracja przedstawiła dziś swoje stanowisko głośno i wyraźnie: kiedy rząd USA uzna, że ​​aktor jest przeciwnikiem narusza prawo międzynarodowe, szybko wskazuje palcami i podejmuje szybkie działania, ale utrzymuje rząd Izrael ponad prawem. , Izraelski „Pomimo przytłaczających dowodów potwierdzających, że siły zbrojne naruszają prawo międzynarodowe i zabijają palestyńskich cywilów przy użyciu amerykańskiej broni kosztem amerykańskich podatników” – powiedziała Amanda Glassing, Krajowa Dyrektor ds. Stosunków Rządowych i Rzecznictwa Amnesty International USA.

READ  Wdowa po Aleksieju Nawalnym, Julia, stoi przed trudnym wyzwaniem w Rosji

Van Hollen powiedział w piątek, że „nie jest wiarygodne, że rząd USA ma mniej informacji niż organizacje takie jak Amnesty International, Human Rights Watch, Oxfam”.

Starszy urzędnik Departamentu Stanu powiedział, że nie może wypowiadać się na temat standardów ocen dokonywanych przez te organizacje, ale stwierdził, że proces rządu USA był bardzo sumienny i wziął pod uwagę wszelkie środki w zakresie odpowiedzialności podjęte przez rząd izraelski.

Prezydent przyznał CNN, że w wyniku bomb dostarczonych przez USA „zginęli cywile”. Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział w czwartek, że Biden mówił o „tragicznej stracie życia wśród cywilów w tym konflikcie”, co nie jest decyzją prawną w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego.

Organizacje pomocy humanitarnej również zakwestionowały ustalenia raportu.

„Jesteśmy zaskoczeni i przerażeni raportem administracji Bidena dla Kongresu, a zwłaszcza jego ustaleniami, że Izrael nie wstrzymał pomocy dla Gazy” – powiedziała Kate Phillips-Barasso, wiceprezes Mercy Corps ds. polityki globalnej i wsparcia.

„W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy organizacje humanitarne publicznie i wielokrotnie opisywały izraelskie sankcje, które uniemożliwiły dostarczenie pomocy humanitarnej 2,2 milionom mieszkańców Gazy” – powiedział.

„Jeszcze bardziej przekonująca niż zeznania organizacji pomocowych jest tragiczna sytuacja, w której ludność Gazy jest uwięziona w strefie konfliktu i grozi mu głód” – kontynuował. „Gdyby pomoc humanitarna została odpowiednio ułatwiona – jak to nazywa NSM – 1,1 miliona ludzi nie stanęłoby w obliczu katastrofalnych warunków głodu w odległości wielu mil od dostępnej żywności. Rząd USA porzucił pomoc z powietrza i włożył znaczny wysiłek i zasoby w budowę pływających statków do dostaw drogą morską udzielenie pomocy „bezpośrednio lub pośrednio” wskazuje, że władze doszły już do wniosku, że wystąpiła przeszkoda.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *