Akcje giełdowe? Nie, ale właśnie dlatego ta bessa jest tak bolesna – i co możesz z tym zrobić.

Hashtagi o krachu na giełdzie mogą być popularne na Twitterze, ale wyprzedaż, która doprowadziła amerykańskie akcje do bessy, była stosunkowo uporządkowana, twierdzą specjaliści rynkowi. Ale prawdopodobnie stanie się bardziej niestabilny – i bolesny – zanim rynek się ustabilizuje.

To była rzeczywiście wyraźna podróż dla inwestorów w piątek, taka jak Dow Jones Industrial Average (DJIA),
-1,62%
Spadł o ponad 800 punktów i indeks S&P 500 SPX,
-1,72%
Kurs był poniżej najniższego zamknięcia z 2022 r. od połowy czerwca, po czym odrobił straty przed dzwonem. Dow spadł do najniższego poziomu zamknięcia od listopada 2020 r., stawiając go na skraju dołączenia do S&P 500 w okresie bessy.

Dlaczego giełda spada?

Głównym winowajcą są wysokie stopy procentowe. Rezerwa Federalna podnosi referencyjną stopę procentową w historycznie dużych podwyżkach – i planuje je nadal podnosić – starając się sprowadzić inflację z powrotem do celu na poziomie 2%. W rezultacie rentowności obligacji skarbowych wzrosły. Oznacza to, że inwestorzy mogą zarobić więcej niż w przeszłości, deponując pieniądze w rządowych papierach wartościowych, co zwiększa koszt alternatywny inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa, takie jak akcje, obligacje korporacyjne, towary lub nieruchomości.

Historycznie niskie stopy procentowe i duża płynność zapewniona przez Fed i inne banki centralne w następstwie kryzysu finansowego z 2008 r. i pandemii w 2020 r. pomogły zwiększyć popyt na bardziej ryzykowne aktywa, takie jak akcje.

To rozwiązanie jest jednym z powodów, dla których sprzedaż, nie tylko akcji, jest tak trudna, powiedział Michael Aaron, główny strateg ds. biznesu SPDR w State Street Global Advisors.

Cierpią na myśl, że akcje spadają, obligacje spadają, a nieruchomości zaczynają cierpieć. Moim zdaniem to fakt, że stopy procentowe rosną bardzo szybko, co prowadzi do spadków i zmienności na całym świecie” – powiedział w wywiadzie telefonicznym.

READ  Indyjscy inwestorzy krypto w trybie paniki, gdy giełda Bitcoin dezaktywuje depozyty
Jak źle to jest?

Indeks Standard & Poor’s 500 zakończył w piątek spadek o 23% od rekordowego zamknięcia 4 796,56 ustanowionego 3 stycznia tego roku.

To duży spadek, ale nie jest niczym niezwykłym. W rzeczywistości nie jest tak źle, jak typowy spadek na rynku niedźwiedzia. Analitycy z Wells Fargo zbadali 11 bessy dla indeksu S&P 500 od czasów II wojny światowej i stwierdzili, że kredyty w rachunku bieżącym średnio Trwało to 16 miesięcy i przyniosło ujemną 35,1% zwrot dla bessy.

Brad MacMillan, dyrektor ds. inwestycji w Commonwealth Financial Network, powiedział w notatce.

Napisał: „Wielkie spadki są regularną i powtarzającą się cechą rynku akcji”. „W tym kontekście nie jest inaczej. Ponieważ nie jest inaczej, jak w przypadku każdego innego spadku, możemy rozsądnie oczekiwać, że rynki w pewnym momencie odbiją się ponownie.”

Co nas czeka?

Wielu weteranów rynku przygotowuje się na większą zmienność. Rezerwa Federalna i jej prezes Jerome Powell wskazali po wrześniowym posiedzeniu, że decydenci polityczni zamierzają nadal agresywnie podnosić stopy procentowe w przyszłym roku i nie obniżać ich, dopóki inflacja nie spadnie. Powell ostrzegał, że kontrolowanie inflacji będzie bolesne i wymaga okresu wzrostu gospodarczego bez ogólnej tendencji i wysokich stóp bezrobocia.

Wielu ekonomistów twierdzi, że Fed nie może napędzać inflacji bez pogrążania gospodarki w recesji. Powell zauważył, że nie można wykluczyć poważnej recesji.

„Dopóki nie uzyskamy jasności co do tego, gdzie Fed prawdopodobnie zakończy cykl podwyżek stóp, spodziewam się większej zmienności”, powiedział Aron.

W międzyczasie może być więcej butów do zrzucenia. Analitycy stwierdzili, że rozpoczynający się w przyszłym miesiącu sezon raportowania zysków spółek za trzeci kwartał może stanowić kolejne źródło presji spadkowej na ceny akcji.

„Jesteśmy zdania, że ​​szacunki zysków na 2023 r. powinny nadal spadać” – napisał w nocie Ryan Grabinsky, analityk inwestycyjny w Stratigas. „Mamy szanse na recesję w 2023 roku na poziomie około 50% w tej chwili, a w recesji zyski spadają średnio o 30%. Nawet w niektórych ekstremalnych scenariuszach – takich jak kryzys finansowy z 2008 roku, kiedy zyski spadły o 90% – nadal jest to średnia Spadek wynosi 24%.”

READ  Kontrakty terminowe Dow odbijają się o ponad 100 punktów, gdy ceny spadają do 2023 r

Szacunki zarobków w 2023 r. spadły zaledwie o 3,3% w porównaniu z czerwcowymi maksimami, powiedział Grabinsky, „i wierzymy, że te szacunki zostaną zrewidowane niżej, zwłaszcza jeśli szanse na recesję w 2023 r. wzrosną stąd”.

Co ja robię?

Pozostanie przy wysokiej jakości akcjach wypłacających dywidendę pomoże inwestorom przetrwać burzę, powiedział Aron, ponieważ mają one tendencję do osiągania lepszych wyników w okresach niestabilności. Inwestorzy mogą również zbliżyć się do historycznych wag referencyjnych, korzystając z zalet dywersyfikacji w celu ochrony swojego portfela, czekając na możliwości zainwestowania pieniędzy w bardziej ryzykowne części rynku.

Ale inwestorzy muszą inaczej myśleć o swoich portfelach, gdy Fed przechodzi z ery łatwego pieniądza do okresu wysokich stóp procentowych, a luzowanie ilościowe ustępuje miejsca ilościowemu zacieśnieniu, gdy Fed zmniejsza swój bilans.

„Inwestorzy muszą skupić się na myśleniu o tym, co może zyskać na zacieśnieniu polityki pieniężnej”, powiedział, takich jak akcje wartościowe, akcje o małej kapitalizacji i obligacje o krótszych terminach zapadalności.

Jak to się skończy?

Niektórzy obserwatorzy rynku twierdzą, że podczas gdy inwestorzy ucierpieli, rodzaj całkowitej kapitulacji, która zwykle charakteryzuje dna rynku, jeszcze się nie zmaterializował, chociaż piątkowa wyprzedaż czasami niosła ze sobą powiew paniki.

Gwałtowne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną wywołały zmienność na rynku, ale nie spowodowały zakłóceń na rynkach kredytowych ani nigdzie indziej, co zmusiłoby decydentów do wstrzymania się.

Tymczasem dolar amerykański nadal szaleje, osiągając w ciągu ostatniego tygodnia kilkudziesięcioletnie maksima w stosunku do głównych rywali, co było wynikiem polityki Fed i pozycji dolara jako bezpiecznego miejsca na pauzę.

Przełamanie nieubłaganego rajdu dolara, powiedział Aaron, „sugeruje mi, że cykl zacieśniania i pewien strach – ponieważ dolar jest rajem – zaczął spadać”. – Jeszcze tego nie widzimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *