Pink Floyd: koncerty Rogera Watersa w Polsce odwołane

Promotor imprezy, Live Nation Poland, potwierdził w sobotę odwołanie, ale nie podał przyczyny.

Waters oskarżył również ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o złamanie obietnic wyborczych z 2019 r. i powiedział, nie dostarczając dowodów, że „od tego czasu Ukrainą rządzą siły ekstremistycznego nacjonalizmu, które czają się, złośliwe w cieniu”.

Waters oskarżył tych „radykalnych nacjonalistów” o skierowanie Ukrainy na drogę wojny z Rosją poprzez przekroczenie „liczby czerwonych linii” wyznaczonych przez Kreml.

Waters zaprzeczył w niedzielę, że sam odwołał koncerty. Spektakle miały odbyć się w Krakowie w ramach jego międzynarodowego tournée.

w Oświadczenie na Facebooku W brytyjskich gazetach Guardian i polskiej Gazecie Krakowskiej Waters zaprzeczył, jakoby on lub jego management odwoływali koncerty w Polsce. Zamiast tego obwinił Lukasa Wantosha, radnego Krakowa, który 10 września napisał swój własny post na Facebooku, sprzeciwiając się ofertom Watersa.

Prawdą jest, że członek Rady Miasta Krakowa, pan Łukasz Wantuch, zagroził zwołaniem posiedzenia z prośbą do rady o ogłoszenie mnie „persona non grata” z powodu moich jawnych starań, aby zachęcić wszystkich zaangażowanych w katastrofalną wojnę na Ukrainie, a zwłaszcza dwa rządy Stanów Zjednoczonych, Waters napisał na Facebooku: „A Rosja, aby pracować na rzecz wynegocjowanego pokoju, zamiast eskalować sprawy w kierunku gorzkiego końca, który może być wojną nuklearną i końcem wszelkiego życia na tej planecie”.

„Niezależnie od tego, że ten rozdział wydaje się nic nie wiedzieć o historii mojej pracy, przez całe życie, kosztem osobistym, w służbie praw człowieka, w artykule w lokalnej gazecie nawoływał dobrych ludzi Kraków nie kupuje moich biletów na spektakle”.

Dodał, że gdyby Wantosh osiągnął swój „cel… byłaby to smutna strata zarówno dla mnie”, jak i dla mieszkańców Krakowa.

„Jego ścisła kontrola nad moją pracą pozbawi ich możliwości podejmowania własnych decyzji” – podsumował Waters.

READ  Kylie Jenner pasuje do czteroletniej córki Stormi w Thierry Mugler na wigilijną imprezę Kardashian

Post Wantocha wyrażał sprzeciw wobec występu Watersa, nazywając muzyka „zdeklarowanym zwolennikiem Putina”, a planowane występy w Krakowie „hańbą dla naszego miasta”.

„Roger Waters, zagorzały zwolennik Putina, chce zagrać w Tooron Arena w Krakowie” – napisał Wantuch. „W środę mamy posiedzenie Rady Miasta Krakowa i będę rozmawiał z prezydentem i radnymi, żeby temu zapobiec. Takie wydarzenie byłoby hańbą dla naszego miasta. Niech śpiewa w Moskwie.”

Wantuch odpowiedział na niedzielne oświadczenie Watersa, pisząc, że nadal przebywa na Ukrainie, ale wieczorem „dostanie ofertę” dla Watersa.

Na początku tego roku ukazał się Pink Floyd Ich pierwsza nowa muzyka od 28 lat, singiel zatytułowany „Hej, hej powstań”, aby zebrać fundusze na pomoc humanitarną na Ukrainie. Waters, który opuścił zespół w 1984 roku, nie przyczynił się do powstania piosenki.
Potwierdzono, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło prawie 6000 cywilów, Organizacja Narodów Zjednoczonych mówi.

Sarah Diab i Claudia Ribaza z CNN przyczyniły się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *