Akcje rosną po tym, jak Rosja wycofała część wojsk z granicy z Ukrainą

Zapasy wzrosły, a ceny ropy spadły we wtorek, po tym, jak Rosja wycofała się z wojska Konfrontacja o Ukrainęłagodząc obawy związane z zakłóceniami w globalnych dostawach energii.

Indeks S&P 500 wzrósł o około 1,2 procent, odbudowując się po spadku o ponad 4 procent w poprzednich trzech dniach. Akcje w Europie również wzrosły, a indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 1,4%.

Obawy o potencjalny konflikt, które narastały od czasu zmasowania przez Rosję dużej liczby wojsk na granicy z Ukrainą, były bardziej widoczne na rynkach energetycznych. Rosja jest jednym z największych światowych producentów ropy, a każdy konflikt może zakłócić światowe dostawy ropy, a także eksport gazu ziemnego ukraińskimi rurociągami do Europy.

Ceny energii spadły we wtorek po tym, jak rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało wycofanie części wojsk z granicy z Ukrainą, ale dodało, że część wojskowych Ćwiczenia trwały. Ropa Brent, międzynarodowy benchmark, spadła we wtorek o ponad 3 procent do około 93,39 USD za baryłkę. Cena wzrosła w poniedziałek powyżej 96 USD za baryłkę, najwyższego poziomu od 2014 r. Wraz z cenami ropy spadły również akcje spółek energetycznych.

Rosnące napięcie w Europie pogłębiło i tak już napięte nastroje na Wall Street ze względu na szybki wzrost cen i możliwość podwyższenia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Bank centralny przygotowuje się do podniesienia kosztów kredytu, aby zwalczyć uporczywą inflację i złagodzić politykę akomodacyjną, która przez większość ostatnich dwóch lat powodowała wzrost cen ryzykownych aktywów, takich jak akcje. Wyższe niż oczekiwano odczyty inflacji podsyciły spekulacje, że Fed będzie musiał podnosić stopy procentowe częściej niż wcześniej oczekiwano. Powszechnie oczekuje się, że bank centralny zacznie podnosić stopy procentowe w marcu, na kolejnym posiedzeniu Fed.

Rentowności obligacji skarbowych również ulegały wahaniom w ostatnich dniach. We wtorek rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła o pięć punktów bazowych, czyli 0,05 punktu procentowego, do 2,04 procent.

READ  Meloni zostanie premierem podczas głosowania Włochów

„To dopiero początek cyklu podwyżek Fed, a inwestorzy powinni spodziewać się dalszej zmienności cen”, napisała w nocie Lauren Goodwin, ekonomistka i strateg portfelowy w New York Live Investments. „Jeśli inflacja pozostanie zbyt wysoka, Fed nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko szybciej podnosić się, ale wydaje się, że jest zbyt wcześnie, aby podjąć decyzję, że zmierza w tym kierunku”.

Dwa czynniki, na których skupiają się inwestorzy – Ukraina i inflacja – nie są całkowicie oddzielone: ​​Rosnące ceny ropy są głównym czynnikiem wpływającym na globalną inflację. Chociaż we wtorek inwestorzy otrzymali trochę wytchnienia, analitycy twierdzą, że obawy, które się na nich wiążą, mogą nadal powodować znaczną zmienność na rynkach finansowych w dającej się przewidzieć przyszłości.

„Nastroje związane z ryzykiem nadal są napędzane przez wiadomości z Ukrainy i Rosji i to się nie zmieni przez jakiś czas” – powiedział Edward Moya, główny analityk rynku w firmie Oanda. „Niepewność co do tego, jak agresywny będzie Fed podczas kolejnych dwóch posiedzeń politycznych, powinna utrzymywać nieco słabe akcje”.

We wtorkowym rajdzie miały też miejsce inne czynniki. Marriott International wzmiankowany Jej zysk wzrósł do 468 milionów dolarów w ciągu trzech miesięcy zakończonych w grudniu, w porównaniu ze stratą w wysokości 164 milionów dolarów rok wcześniej. Firma poinformowała, że ​​wariant koronawirusa Omicron spowodował tymczasowe zahamowanie ożywienia globalnego popytu w styczniu, ale nowe rezerwacje powracają do poziomów obserwowanych przed pojawieniem się wariantu.

Wiadomości zwiększyły udziały Marriotta o ponad 4 procent, podczas gdy inne firmy z branży turystycznej i rozrywkowej znalazły się wśród najlepszych firm z indeksu S&P 500. Carnival Corp i Norwegian Cruise Line wzrosły o około 6 procent, a linie lotnicze również skoczyły. Akcje American Airlines i United wzrosły o ponad 6 procent.

Kryptowaluty, które były niestabilne od kilku miesięcy, we wtorek notowały wyższe notowania, podnosząc akcje spółek powiązanych z sektorem. Według CoinDesk wartość bitcoina wzrosła o około 3 procent do 4 3961,57 USD. Coinbase, największa giełda kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, wzrosła o około 5,3 proc. HIVE Blockchain Technologies wzrósł o ponad 7 procent.

READ  Partie prawicowe w Chile zdobyły większość w głosowaniu nad projektem nowej konstytucji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *