WASZYNGTON, 27 sierpnia (Reuters) – W niedzielę dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły przez wody międzynarodowe w Cieśninie Tajwańskiej, pierwsza taka akcja od czasu, gdy przewodnicząca USA Nancy Pelosi odwiedziła Tajwan i rozgniewała Chiny, które uważają wyspę za swoje terytorium.
US Navy, potwierdzając raport Reutera, powiedziała, że krążowniki Chancellorsville i Antideme nadal działają. Takie operacje trwają zwykle od 8 do 12 godzin i są ściśle monitorowane przez chińskie wojsko. Czytaj więcej
W ostatnich latach przez cieśninę przepływały amerykańskie okręty wojenne, a czasami okręty sojuszników, takich jak Wielka Brytania i Kanada, wywołując gniew Chin z powodu sprzeciwów demokratycznie wybranego rządu Tajwanu.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Wizyta Pelosi na Tajwanie na początku sierpnia rozzłościła Chiny, które postrzegały ją jako amerykańską próbę ingerencji w ich sprawy wewnętrzne. Następnie Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy. Czytaj więcej
„Te (amerykańskie) statki przeszły przez korytarz w cieśninie poza morzem terytorialnym dowolnego państwa przybrzeżnego” – powiedziała US Navy.
Posunięcie to pokazuje zaangażowanie Ameryki w wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku, a amerykańskie wojsko lata, podróżuje i działa wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe, powiedziała Marynarka Wojenna.
John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, powtórzył to stanowisko w CNN, mówiąc, że trasa statków była „bardzo zgodna” z amerykańską polityką „jednych Chin” i dąży do „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.
Kirby dodał, że przeprowadzka została zaplanowana dawno temu.
Dowództwo Teatru Wschodniego chińskiej armii poinformowało, że śledziło statki i ostrzegało je.
„Żołnierze w teatrze są w stanie wysokiej gotowości i są gotowi w każdej chwili przeciwdziałać każdej prowokacji” – dodał w oświadczeniu.
Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że statki płyną na południe i że jego siły je monitorują, ale „sytuacja pozostała normalna”.
Wąska Cieśnina Tajwańska powodowała częste napięcia militarne od czasu, gdy pokonany rząd Republiki Chińskiej uciekł na Tajwan w 1949 roku po przegranej wojnie domowej z komunistami, którzy założyli Chińską Republikę Ludową.
Po wizycie Pelosi na Tajwanie, tydzień po tym, jak chińska armia przeprowadziła więcej ćwiczeń w pobliżu wyspy, podążyła za nią grupa pięciu innych amerykańskich prawodawców.
Senator Marsha Blackburn, ustawodawca USA w senackich komisjach ds. handlu i służb zbrojnych, przybyła na Tajwan w czwartek, trzecia wizyta urzędnika USA w tym miesiącu, przeciwstawiając się naciskom ze strony Chin, aby zamrozić podróże. Czytaj więcej
Administracja prezydenta USA Joe Bidena starała się zapobiec przekształceniu się napięć między Waszyngtonem a Pekinem w konflikt, powtarzając, że wizyty w Kongresie są rutynowe.
Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są prawnie zobowiązane do zapewnienia wyspie środków do obrony.
Chiny nigdy nie wykluczały użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem.
Tajwańska Republika Ludowa nigdy nie rządziła wyspą i dlatego nie ma do niej żadnych roszczeń, i twierdzi, że tylko 23 miliony mieszkańców Tajwanu może decydować o swojej przyszłości.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Oświadczenie Idrisa Ali; Dodatkowe reportaże Bena Blancharda w Tajpej, Kevina Yao w Pekinie i Jonathana Lande w Waszyngtonie; Montaż przez Christophera Cushinga i Lisę Schumacher
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.