Sędzia oddala pozew Disneya przeciwko gubernatorowi Florydy Ronowi DeSantisowi i jego sojusznikom

Matt McClain/The Washington Post/Getty Images

Sędzia federalny na Florydzie orzekł, że Disney nie ma legitymacji do pozwania DeSantis i że roszczenia firmy przeciwko komisji nadzorczej gubernatora są bezzasadne.CNN

Amerykański sędzia oddalił pozew Disneya przeciwko gubernatorowi Florydy Ronowi DeSantisowi i jego sojusznikom politycznym, w tym panelowi wyznaczonemu przez niego do nadzorowania nieruchomości Disneya na Florydzie.

Orzeczenie sędziego jest zwycięstwem intensywnej batalii prawnej gubernatora z firmą rozrywkową.

Sprawa zgłoszona przez W kwietniu Walt Disney Parks and Resorts oskarżył DeSantisa o wykorzystanie swojej władzy politycznej jako broni do ukarania firmy za korzystanie z praw do wolności słowa.

Jednak w środę sędzia federalny na Florydzie orzekł, że Disney nie ma legitymacji do pozwania DeSantis i że roszczenia firmy przeciwko komisji nadzoru gubernatora są bezzasadne.

W oświadczeniu dla CNN rzecznik Disneya powiedział, że orzeczenie nie zniechęca firmy i planuje „kontynuować” swój pozew.

„To ważna sprawa, która ma poważne konsekwencje dla praworządności i na tym się nie zakończy” – powiedział rzecznik. „Jeśli pozostawienie tego bez sprzeciwu, stworzyłoby to niebezpieczny precedens i dałoby państwom licencję na wykorzystanie ich oficjalnych uprawnień w celu karania wyrażania poglądów politycznych, z którymi się nie zgadzają. Nadal angażujemy się w dalsze rozpatrywanie naszej sprawy”.

Odrzucony obecnie pozew, złożony przez Disneya po podpisaniu przez DeSantisa ustawy przyznającej mu nową władzę nad dzielnicą o powierzchni 47 mil kwadratowych, w której znajduje się Walt Disney World Resort, jest uderzeniem w toczącą się bitwę prawną i polityczną pomiędzy Disneyem a DeSantis.

Disney wcześniej sprawował kontrolę miejską nad obszarem otaczającym swoje parki tematyczne, ale utracił ją po przyjęciu ustawy DeSantisa, która ustanowiła Okręg Nadzoru nad Turystyką Centralnej Florydy, obecnie nadzorowany przez pięć osób wybranych przez gubernatora.

READ  The Niners pokonali Seahawks i zdobyli tytuł NFC West

Zarząd zagroził podniesieniem podatków, opłat za media i zagospodarowaniem terenów wokół parków tematycznych giganta rozrywki z Centralnej Florydy.

Konflikt między Disneyem a republikańskim gubernatorem Florydy rozpoczął się prawie dwa lata temu po tym, jak Disney sprzeciwił się projektowi ustawy zaproponowanej przez DeSantisa, który zakazywałby niektórych nauczania na temat orientacji seksualnej i tożsamości płciowej w szkołach na Florydzie. Ówczesny dyrektor generalny Disneya, Bob Chabeck, nazwał tę ustawę przez krytyków ustawą „Nie mów, że jesteś gejem” i „wyzwaniem dla podstawowych praw człowieka”.

W kwietniowym pozwie Disney oskarżył DeSantis i radę nadzorczą o ukaranie firmy za wypowiadanie się przeciwko ustawie DeSantis.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *