Apple kupuje Riviana? Nissan z Fiskerem? Problemy konkurentów Tesli budzą spekulacje

Dyrektor generalny Fisker Henrik Fisker. Mario Tama/Getty Images

Konkurenci Tesli, Rivian, Lucid i Fisker, od kilku lat osiągają lepsze wyniki. W obliczu rosnącego zainteresowania inwestorów producenci samochodów elektrycznych osiągnęli ogromną kapitalizację rynkową i mówili o świetlanej przyszłości.


Dziś sytuacja wygląda znacznie mniej obiecująco. Sektor pojazdów elektrycznych stoi w obliczu spowolnienia wzrostu i nawet lider rynku Tesla ostrzegał przed trudnymi miesiącami. Jeśli chodzi o mniej znanych konkurentów, „Challenge” nie do końca to obejmuje.

W zeszłym miesiącu Rivian ogłosił rozczarowujący kwartał i perspektywy, informując, że zmniejszy zatrudnienie o około 10%. Jego kapitalizacja rynkowa spadła do 11 miliardów dolarów w 2021 roku szczyt O wartości 153 miliardów dolarów.

Gene Munster, partner zarządzający Deepwater Asset Management, mówił w tym tygodniu o pomyśle zakupu Riviana przez Apple – który niedawno przygotowywał przedsięwzięcie dotyczące samochodów elektrycznych – powołując się na niską wycenę. Apple „musi wkroczyć na nowe rynki” – stwierdził. Powiedzieć CNBC. „Muszą zrobić coś wielkiego, a Rivian jest prawdopodobnie jedyną odpowiedzią na to pytanie”.

Naturalnie byłoby to nietypowe posunięcie ze strony Apple. Najdroższe jak dotąd przejęcie wyniosło 3 miliardy dolarów dla producenta słuchawek Beats Electronics w 2014 roku. Amazon, który kupuje ciężarówki dostawcze od Rivian, jest producentem pojazdów elektrycznych. Większy Akcjonariusze około 16% akcji poważnie dotkniętych skutkami.

W zeszłym miesiącu Musk powiedział o Rivian: „Muszą radykalnie obciąć koszty, a zespół wykonawczy musi mieszkać w fabryce, bo inaczej umrze”. Zaznaczył, że spółka miała około sześciu kwartałów do upadłości.

„Ogólna stagnacja w pojazdach elektrycznych”

Jednocześnie Lucid odnotował spadek wartości rynkowej z… szczyt Z 91,4 miliarda dolarów w 2001 roku do 7,6 miliarda dolarów obecnie. W zeszłym miesiącu powiedziała, że ​​tak zrobi Tylko buduj W tym roku około 9 000 samochodów elektrycznych – znacznie mniej niż 90 000 oczekiwane trzy lata temu w 2024 r. Jej zmagania doprowadziły do Spekulacja W zeszłym roku suwerenny fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej, który On niesie Resztę otrzyma około 60% producenta samochodów elektrycznych. Który nie wydarzyło się.

READ  Dow Jones S&P 500 spada przed posiedzeniem Fed, cena bitcoina spada poniżej 21 000 USD

Jeśli chodzi o firmę Fisker, jej wartość rynkowa wynosi 258 milionów dolarów. w dół od W 2021 r. otrzymał 4,1 miliarda dolarów. W zeszłym miesiącu otrzymał zawiadomienie z giełdy nowojorskiej w związku z nieprzestrzeganiem przepisów, ponieważ jego akcje notowały średnio poniżej 1 dolara przez 30 dni handlowych z rzędu. Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest Badanie roszczeń „Niezamierzony ruch pojazdu” w SUV-ie Fisker’s Ocean, który w ostatnim czasie zyskał sporo uwagi Zła recenzja Jednym z wpływowych YouTuberów jest Marques Brownlee (aka MKBHD).

Reuters, powołując się na anonimowe źródła wspomniany W tym tygodniu Fisker prowadzi zaawansowane rozmowy z Nissanem na temat partnerstwa i ratunku finansowego. Zgodnie z umową japoński producent samochodów zainwestuje 400 milionów dolarów w platformę do ciężarówek Fisker i będzie produkował planowanego pick-upa Alaska począwszy od 2026 roku.

„Wierzę, że mamy przyszłość, w przeciwnym razie nie byłoby mnie tutaj”, dyrektor generalny firmy Fisker, Henrik Fisker Powiedzieć Yahoo Finance odmówiło w tym tygodniu bezpośredniego zajęcia się kwestią Nissana. „I myślę, że uda nam się wyrwać z tej, powiedziałbym, ogólnej stagnacji pojazdów elektrycznych, która panuje”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *