Arabia Saudyjska podała, że ​​podczas tegorocznej pielgrzymki zginęło 1301 osób



CNN

Arabia Saudyjska podała w niedzielę, że podczas tegorocznej pielgrzymki hadż zginęło ponad 1300 osób, a ponad cztery piąte zgonów wynikało ze stresu cieplnego i „licznych przypadków” „nieautoryzowanych” podróży.

„System opieki zdrowotnej zajął się w tym roku kilkoma przypadkami stresu cieplnego, a niektóre osoby nadal znajdują się pod opieką. Niestety liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 1301 osób” – oznajmił rząd Arabii Saudyjskiej w oświadczeniu, w którym podawano pierwsze oficjalne dane.

W raporcie stwierdzono, że 83% zmarłych „nie było upoważnionych do odbycia hadżdż” i „przemierzało duże odległości w bezpośrednim świetle słonecznym, bez odpowiedniego schronienia i komfortu”. Wśród zabitych było „wiele osób starszych i przewlekle chorych” – podano, dodając, że zidentyfikowano już rodziny wszystkich zmarłych.

Jako główną przyczynę setek zgonów i obrażeń odnotowanych podczas tegorocznej pielgrzymki wymienia się ekstremalne upały. W poniedziałek w świętym mieście Mekce, będącym centrum pielgrzymek hadżdż, temperatura osiągnęła rekordową wysokość 30 stopni Fahrenheita. Różni urzędnicy twierdzą również, że problem zaostrza się ze względu na liczbę nieupoważnionych pielgrzymów.

Każdy pielgrzym w Arabii Saudyjskiej musi uzyskać jedno z 1,8 miliona pozwoleń na legalny wjazd do Mekki. Licencje te kosztują kilka tysięcy dolarów amerykańskich. Pielgrzymi nielicencjonowani zazwyczaj nie podróżują zorganizowanymi autobusami wycieczkowymi, wyposażonymi w klimatyzację lub zapewniający łatwy dostęp do wody i żywności.

Rząd Arabii Saudyjskiej zasugerował, że nieautoryzowany charakter wielu podróży miał wpływ na czas podawania oficjalnych danych dotyczących liczby ofiar śmiertelnych, co komplikowało proces identyfikacji.

„Pomimo początkowego braku danych osobowych i dokumentów identyfikacyjnych dokonano identyfikacji. Przeprowadzono odpowiednie procedury w celu identyfikacji zmarłych, pochowania ich i wystawienia aktów zgonu” – czytamy w oświadczeniu.

Niektórzy pielgrzymi ubolewali nad słabą infrastrukturą i organizacją tegorocznej pielgrzymki. Nawet pielgrzymi biorący udział w oficjalnych wycieczkach spędzają większość dnia na spacerach w palącym upale.

READ  Badania pokazują, że sztuczna inteligencja może w niektórych przypadkach przewidywać raka trzustki

Niektóre Świadkowie powiedzieli CNN Widzieli, jak wyznawcy tracili przytomność i rozdawali ciała okryte białym obrusem.

Obrazy AFP/Getty

Muzułmańscy pielgrzymi dokonują pożegnalnego okrążenia, czyli „tawaf”, które siedmiokrotnie okrąża najświętsze sanktuarium islamu, Kaabę, w Wielkim Meczecie w świętym mieście Mekka.

Jak ogłosiła Arabia Saudyjska Rząd egipski Obiecał anulować licencje 16 Turystyka hadżdż Firmy zaangażowane w nielegalne pielgrzymki do Mekki, a wśród ofiar są setki Egipcjan, wysyłają menedżerów firm do prokuratury.

Decyzja Egiptu została podjęta na sobotnim posiedzeniu rządu po tym, jak raport podkreślił wątpliwy charakter działania niektórych firm turystycznych.

Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wśród Egipcjan wynosi 31, ale Reuters i inne publikacje podają, że podczas pielgrzymki zginęło od 500 do 600 Egipcjan.

Z raportu, który został zweryfikowany przez Radę Ministrów, wynika, że ​​niektórzy operatorzy nie wydali ważnych wiz, w związku z czym ich posiadacze nie mogli wjechać do świętego miasta Mekka i zamiast tego byli zmuszeni do wchodzenia „pieszo pustynnymi ścieżkami”. Oskarżyła także niektóre firmy o niezapewnienie odpowiedniego zakwaterowania, co spowodowało udar cieplny wśród turystów.

Podczas spotkania egipski premier Mustafa Madbouly złożył „szczere kondolencje i wyrazy współczucia”, obiecując zapewnić niezbędne wsparcie rodzinom zmarłych pielgrzymów.

Zezwolenia na pielgrzymkę przydzielane są krajom w ramach systemu kwotowego i każdy pielgrzym w Arabii Saudyjskiej musi uzyskać jedno z 1,8 miliona zezwoleń na legalny wjazd do Mekki.

Ponieważ jednak jedna z takich licencji może kosztować kilka tysięcy dolarów, wielu pielgrzymów próbuje dostać się na to miejsce nielegalnie i zazwyczaj nie podróżuje zorganizowanymi autobusami wycieczkowymi wyposażonymi w klimatyzację lub łatwy dostęp do wody i żywności.

Terminy hadżdż wyznacza islamski kalendarz księżycowy, który w tym roku w Arabii Saudyjskiej charakteryzuje się wysokimi temperaturami. Pielgrzymi odbyli w tym roku wędrówkę w ekstremalnych temperaturach sięgających 49 stopni Celsjusza (120 stopni Fahrenheita).

READ  Akcje światowe odrabiają straty, ale są nastawione na tygodniowe straty

Ahmad, 44-latek z Indonezji, powiedział CNN, że widział wiele osób chorujących i umierających z powodu upału.

„W drodze do domu widziałem śmierć wielu pielgrzymów. Mniej więcej co kilkaset metrów kładziono ciało i przykrywano je ihromem [white fabric] Płótno.”

„Za każdym razem, gdy mieszkańcy lub niektóre grupy rozdają wodę, jest ona natychmiast zalana przez pielgrzymów” – powiedział, dodając, że nie widział na drodze pracowników służby zdrowia ani karetki pogotowia.

W ramach pielgrzymki wierzący odprawiają szereg rytuałów w świętym mieście Mekce i wokół niego, często wymagających kilkugodzinnego spaceru dziennie w intensywnym upale.

Ponieważ rządy znają jedynie pielgrzymów, którzy zarejestrowali się i udali do Mekki w ramach limitu obowiązującego w ich kraju, dokładna liczba ofiar śmiertelnych tegorocznej pielgrzymki hadżdż może być wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *