Armia izraelska rozszerza rozkaz całkowitej ewakuacji miasta Gaza

Omara Al-Kata/AFP/Getty Images

Ratownicy stoją na gruzach budynków zniszczonych przez izraelskie bombardowania w pobliżu Wielkiego Meczetu Omari na Starym Mieście w Gazie.CNN

W środę armia izraelska rozszerzyła cały nakaz ewakuacji miasta Gaza Wysłanie dziesiątek tysięcy Palestyńczyków Na początku tygodnia wiele osób uciekło z kilku dzielnic miasta.

Wydała także zawiadomienie, w którym oznajmiła, że ​​zawiesi inspekcje na dwóch drogach w mieście Gaza w północnej Strefie Gazy, aby umożliwić ludności cywilnej łatwiejszy i szybszy dostęp do obszarów humanitarnych, ponieważ miasto „pozostanie niebezpieczną strefą działań wojennych”.

„Ogłaszamy, że ulice Tariq Bin Ziyad i Omar Al-Mukhtar są uważane za bezpieczne korytarze dla przejścia na zachód do ulicy Al-Rashid (Al-Bahr) i stamtąd na południe, a ulice Al-Wahda i Khalil Al-Wazir są uznano za bezpieczne korytarze do przejścia na wschód do dzielnicy Al-Zaytoun i ronda Medina, a stamtąd do ulicy Salah Al-Din na południu” – tak stwierdzono w ulotce upuszczonej przez IDF na temat miasta.

W środę wieczorem miasto Gaza było świadkiem ciężkiego bombardowania. Lokalny dziennikarz powiedział CNN, że budynek, w którym się ukrywał, został zbombardowany, co zmusiło go do ponownej przeprowadzki z rodziną.

Rzecznik Obrony Cywilnej Gazy Mahmoud Basal powiedział CNN, że jest świadomy kilkudziesięciu ofiar śmiertelnych w strefie przemysłowej na wschód od miasta Gaza i centrum finansowego w centrum miasta.

Bassal dodał, że pewna liczba Palestyńczyków jest uwięziona w szpitalu jordańskim i na uniwersytecie Al-Aksa w mieście, gdzie sytuacja pozostaje niebezpieczna.

Dodał: „Dzisiaj nagle wszystkie piekarnie w Gazie zostały całkowicie zamknięte i wydaje się, że istnieją dla nich instrukcje lub że znajdują się w czerwonej strefie”.

Organizacja charytatywna Lekarze bez Granic oświadczyła w środę, że w związku z nakazem ewakuacji wydanym przez Izrael musi zamknąć ostatnią placówkę zdrowotną w północnej Strefie Gazy.

READ  Sąd nakazuje Holandii zaprzestanie dostaw części do myśliwców do Izraela Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Iyad Baba/AFP/Getty Images

Palestyńskie dziecko spaceruje przed szkołą wykorzystywaną przez wysiedleńców jako schronienie w Dajr al-Balah.

Zespoły opiekowały się pacjentami do ostatniej chwili, po czym uciekły z obszaru objętego ciężkim ostrzałem. Lekarze bez Granic na swojej stronie internetowej napisali:

Widziano obywateli spacerujących ulicą Salah al-Din w północnej Gazie, niosących swoje bagaże, a niektórzy z nich nieśli białe flagi zrobione z patyków i białe koszule.

Baraa, młody mężczyzna jadący na rowerze, powiedział, że mieszka sam ze swoim bratem w północnej Gazie, ale „sytuacja stała się bardzo trudna i nie ma jedzenia”.

Kobieta z dzielnicy Shujaiya, jednej z największych dzielnic miasta Gaza, powiedziała, że ​​obszar ten był poddawany ciągłym bombardowaniom, i dodała, że ​​widziała wielu zabitych na ulicach.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) ostrzegło, że wytyczne dla mieszkańców dotyczące opuszczenia miasta Gaza mogą pogorszyć trudną sytuację już przesiedlonych społeczności.

Od niedzieli IDF wydały rozkazy ewakuacji obejmujące duże części miasta Gaza, wzywając 250 000 mieszkańców do udania się do „bezpiecznych obszarów” na południu, w Deir al-Balah i al-Zawaida.

Iyad Baba/AFP/Getty Images

Palestynka obserwuje unoszący się dym po izraelskim nalocie na południe od miasta Gaza.

IDF twierdzi, że rozkazy ewakuacji są konieczne, aby ludność cywilna nie została wplątana w wznowione działania Hamasu na obszarach, gdzie Hamas stara się przywrócić swoją obecność. IDF upiera się, że robi wszystko, co w jej mocy, aby uniknąć ofiar cywilnych.

Hamas stwierdził, że ewakuacje grożą powróceniem negocjacji w sprawie zawieszenia broni i umów o uwolnieniu zakładników do „punktu zerowego”.

„Każdego dnia prosili nas o ewakuację, więc przenosiliśmy się z miejsca na miejsce, podczas gdy izraelskie samoloty bojowe ostrzeliwały nas” – powiedział CNN Mahmoud Al-Shaqra, mieszkaniec miasta Gaza, podczas ewakuacji na południe.

READ  Zawalenie się autostrady w południowych Chinach powoduje śmierć kilkudziesięciu osób

Al-Sharaqa powiedział: „Miasto Gaza zostało całkowicie zniszczone. Nie nadaje się do zamieszkania. Nie ma tu jedzenia, picia ani niczego. Nie ma bezpieczeństwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *