Assad odwiedza ZEA, pierwsza podróż do kraju arabskiego od początku wojny

  • Zjednoczone Emiraty Arabskie poparły niegdyś przeciwników Assada w wojnie syryjskiej
  • USA mówią „głęboko rozczarowane” ruchem ZEA
  • Assad odwiedził Iran i Rosję tylko w czasie wojny
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie mówią, że chcą zacieśnić współpracę z Syrią

DUBAI / WASZYNGTON (18 marca) (Reuters) – Syryjski prezydent Baszar al-Assad udał się w piątek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich podczas swojej pierwszej wizyty w kraju arabskim od początku wojny syryjskiej w 2011 roku, podkreślając poprawę stosunków z sojusznikiem USA . Kiedyś wspierał rebeliantów, którzy chcieli go obalić.

Agencja Informacyjna Emiratów (WAM) stwierdziła, że ​​Assad spotkał się z księciem Abu Zabi, szejkiem Mohammedem bin Zayed Al Nahyanem, który „podkreślił, że Syria jest podstawowym filarem arabskiego bezpieczeństwa i że Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą wzmocnić z nią współpracę”.

Wideoklip opublikowany przez Emirates News Agency (WAM) pokazuje uśmiech Assada stojącego obok szejka Mohammeda przed flagami Syrii i Emiratu, a także gesty i uśmiechy podczas rozmów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wizyta spotkała się z ostrą naganą ze strony Waszyngtonu, a Departament Stanu stwierdził, że jest „niezwykle i burzliwie rozczarowany” tym, co określił jako pozorną próbę legitymizacji Assada.

Jedynymi podróżami Assada poza Syrię w czasie wojny były Iran i Rosja, bliscy sojusznicy, których wsparcie militarne pomogło mu odwrócić bieg konfrontacji z przeciwnikami wspieranymi przez rząd, w tym z państwami Zatoki Perskiej sprzymierzonymi ze Stanami Zjednoczonymi.

Prezydencja syryjska poinformowała w oświadczeniu, że spotkał się również w piątek z władcą Dubaju, szejkiem Mohammedem bin Rashid Al Maktoum.

Lot zbiegł się z jedenastą rocznicą powstania syryjskiego, które rozpoczęło się w marcu 2011 r., a także w czasie, gdy Waszyngton na całym świecie pracuje nad zjednoczeniem sojuszników i partnerów przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price podkreślił, że Waszyngton nadal sprzeciwia się wysiłkom na rzecz normalizacji stosunków lub rehabilitacji Assada. Powiedział, że Stany Zjednoczone nie zniosą ani nie zniosą sankcji nałożonych na Syrię, jeśli nie zostaną osiągnięte postępy w kierunku politycznego rozwiązania konfliktu, który zabił setki tysięcy od czasu wybuchu powstania przeciwko Assadowi.

READ  USA ostrzegają przed reagowaniem na jakąkolwiek stałą obecność chińskiego wojska na Salomonie

„Wzywamy kraje, które rozważają rozwiązanie problemu reżimu Assada, aby uważnie rozważyły ​​przerażające okrucieństwa, jakich reżim popełnił wobec Syryjczyków w ciągu ostatniej dekady, a także ciągłe wysiłki reżimu mające na celu odmówienie znacznej części kraju dostępu do pomocy humanitarnej i bezpieczeństwa” – dodał. . Powiedział w e-mailu.

Waszyngton wyraził swoje zaniepokojenie w listopadzie, kiedy minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich odwiedził Damaszek i spotkał się z Assadem.

Ale administracja Bidena zniszczyła swój kapitał polityczny zarówno z Rijadem, jak i Abu Zabi, lekceważąc ich obawy dotyczące regionalnego rywala, Iranu, zaprzestając wspierania ich wojny w Jemenie i narzucając warunki sprzedaży amerykańskiej broni państwom Zatoki Perskiej. Czytaj więcej

Agencja Informacyjna Emiratów (WAM) poinformowała, że ​​obie strony podkreśliły „zachowanie integralności terytorialnej Syrii i wycofanie obcych sił” z podzielonego kraju, w którym Rosja, Iran, Turcja i Stany Zjednoczone są obecne wojskowo.

Omówili również wsparcie polityczne i humanitarne dla Syrii i jej mieszkańców w pokojowym rozwiązaniu wszystkich stojących przed nią wyzwań.

Agencja Informacyjna Emiratów (WAM) powiedziała, że ​​szejk Mohammed „wyraził nadzieję, że ta wizyta utoruje drogę do powrotu dobra, pokoju i stabilności w Syrii i całym regionie”. Dodała, że ​​Assad poinformował go o najnowszych wydarzeniach w Syrii.

Szejk Mohammed pożegnał go na lotnisku.

Spotkania były ostatnimi z serii inicjatyw dyplomatycznych, które sygnalizują zmianę zachodzącą na Bliskim Wschodzie, ponieważ kilka krajów arabskich odnawia więzi z Assadem.

Oznaki zbliżenia między Asadem a krajami arabskimi wzrosły w ciągu ostatniego roku, w tym telefon z królem Jordanii Abdullahem, innym sojusznikiem USA. Czytaj więcej

Analitycy twierdzą, że względy polityczne i gospodarcze są duże dla krajów arabskich poszukujących bliższych więzi z Assadem, w tym sposobów przeciwdziałania wpływom Iranu i Turcji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(dotyczy Moataza Mohameda). Napisane przez Toma Perry’ego i Humira Pamuk; Montaż przez Franklina Paula, Jonathana Otisa i Daniela Wallisa

READ  Tysiące gromadzą się w Peru, domagając się dymisji lewicowego prezydenta Castillo

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *