Przejęcie telegrafu: Wielka Brytania zakazuje posiadania gazet przez obce państwo

  • Napisane przez Briana Wheelera
  • Reporter polityczny

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Rząd brytyjski oświadczył, że zagraniczne rządy otrzymają zakaz posiadania brytyjskich gazet i magazynów informacyjnych.

Jest to następstwem krytyki proponowanego przejęcia gazet Daily Telegraph i Spectator przez wspieraną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie firmę RedBird IMI.

Rząd stwierdził, że proponowane przepisy „zapewnią dodatkową ochronę wolnej prasy”.

Rzecznik grupy finansowanej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiedział, że są oni „bardzo rozczarowani dzisiejszym rozwojem sytuacji”.

Partia Pracy wskazała, że ​​poprze tę zmianę, co będzie stanowić nowelizację nowej ustawy, która będzie omawiana w przyszłym tygodniu.

Narastała międzypartyjna presja na rząd, aby podjął działania, a w środę w Izbie Lordów groziła mu możliwa porażka ze strony innych partnerów, którzy chcieli pilnych działań.

Ogłaszając zakaz, lord Parkinson z Whitley Bay powiedział, że nowe prawo „wyklucza fuzje gazet i periodyków informacyjnych, które wiążą się z własnością, wpływem lub kontrolą obcych państw”.

Dodał, że rząd przedstawi nowelizację projektu ustawy o rynkach cyfrowych, konkurencji i prawie konsumenckim – która w przyszłym tygodniu będzie czytana po raz trzeci – aby zapobiec takim transakcjom.

Lord Parkinson potwierdził także, że zakaz przejęć nie będzie dotyczył nadawców.

Dzieje się tak w związku z kontynuacją przez fundusz inwestycyjny RedBird IMI wysiłków zmierzających do kontrolowania tytułów dzienników Daily i Sunday Telegraph oraz magazynu Spectator Current Affairs, po spłacie długów swojego byłego właściciela.

Fundusz w 75% należy do szejka Mansoura, wicepremiera i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, znanego w Wielkiej Brytanii z transformacji klubu piłkarskiego Manchester City.

Lord Parkinson zasugerował, że nowe prawo rządowe mogłoby mieć zastosowanie do przejęcia Telegraph Media Group, jeśli zostanie szybko uchwalone.

Środowa zapowiedź rodzi poważne pytania o możliwość wznowienia przejęcia RedBird IMI.

W oświadczeniu będącym odpowiedzią na to posunięcie rzecznik firmy stwierdził, że „nadal angażuje się” w inwestowanie w światowe media, dodając: „Teraz ocenimy nasze kolejne kroki, przy czym interesy komercyjne nadal będą jedynym priorytetem”.

Kontynuowali: „Do chwili obecnej Redbird IMI dokonał sześciu inwestycji w Wielkiej Brytanii i USA i wierzymy, że brytyjskie środowisko medialne zasługuje na dalsze inwestycje.

„Podobnie jak w przypadku każdej naszej transakcji, jasno określiliśmy, że przejęcie The Telegraph i The Spectator było przedsięwzięciem całkowicie komercyjnym”.

Inni oferenci gazet to potentat funduszy hedgingowych Sir Paul Marshall, właściciel GB News, właściciele Daily Mail DMGT i News UK Ruperta Murdocha.

Andrew Neil – przewodniczący Spectatora, który ostro skrytykował proponowane przejęcie – powiedział, że środowa interwencja rządu oznacza, że ​​oferta ZEA „wydaje się teraz martwa”.

Lord Moore z Etchingham, były redaktor Daily Telegraph, powiedział, że „taka zasada powinna obowiązywać od początku”, aby zapewnić „jasność” w sprawie proponowanych przejęć.

Baronowa Stowell, przewodnicząca Komisji ds. Komunikacji i Cyfryzacji oraz była minister rządu konserwatystów, prowadziła międzypartyjne wezwania, aby zapobiec przejmowaniu przez zagraniczne mocarstwa brytyjskich organizacji medialnych.

Powiedziała rówieśnikom: „Nie możemy ignorować faktu, że zaufanie społeczne do wiadomości, parlamentu i klasy politycznej dramatycznie spadło w ostatnich latach.

„Pozwolenie obcym rządom na posiadanie tak ważnej i wrażliwej części naszego narodu, jeśli pozwoli się na to, jeszcze bardziej nadszarpnie zaufanie publiczne do nas wszystkich”.

Zarówno rząd, jak i Partia Pracy uważali, że alternatywna poprawka konserwatystów do ustawy o rynkach cyfrowych, konkurencji i konsumentach jest niewykonalna.

Lord Parkinson powiedział, że rząd ma nadzieję wprowadzić zmiany na późniejszym etapie prac nad ustawą.

Kontynuował: „Urząd ds. Konkurencji i Rynków będzie zobowiązany zbadać potencjalną fuzję i jeśli uzna, że ​​fuzja doprowadziła lub spowoduje przejęcie przez obce państwo własności, wpływów lub kontroli nad organizacją wydawniczą, Sekretarz Stanu będzie wymagane ustawą do wydania postanowienia o zakazie lub unieważnieniu połączenia.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *