Astrobotic zwraca się do ekspertów z branży kosmicznej o pomoc w misji lądowania Griffin

WASZYNGTON – Gdy Astrobotic Corp. kończy badanie pierwszego lądownika księżycowego, firma zwraca się do urzędników z doświadczeniem branżowym o pomoc w opracowaniu drugiego, większego lądownika.

21 marca firma Astrobotic ogłosiła, że ​​mianowała Steve'a Clarka na nowego wiceprezesa ds. lądowników i statków kosmicznych, a Franka Perry'ego na dyrektora ds. inżynierii. Na doradców wyznaczyła także Mike'a Gazarka i Jima Reutera.

Clark jest byłym administratorem NASA, który piastował między innymi funkcję zastępcy zastępcy administratora ds. badań w Dyrekcji Misji Naukowych NASA oraz nadzorowania programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS), którego częścią jest Astrobotic. Ostatnio był dyrektorem ds. architektury przyszłości w Sierra Space. Perry jest byłym dyrektorem Biura Bezpieczeństwa i Zapewnienia Misji w Centrum Badawczym NASA Langley.

Dyrektor generalny Astrobotic, John Thornton, powiedział w wywiadzie, że nominacje mają na celu pozyskanie osób z szerokim doświadczeniem do pomocy przy innych projektach firmy związanych z lądownikiem księżycowym.

„Rozumie model CLPS, ponieważ zaczął go tworzyć w NASA” – powiedział Clark. „Wnosi do firmy, a w szczególności do programu Griffin, mnóstwo talentu i odpowiednich umiejętności”. Griffin to lądownik księżycowy budowany przez firmę Astrobotic, który jest większy od lądownika Peregrine wystrzelonego w styczniu.

Thornton powiedział, że firma zatrudniła Perry'ego ze względu na jego doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa i zapewniania misji w NASA Langley. „Będzie to obszar, w którym zrobimy więcej, aby osiągnąć postęp tutaj, w Astrobotic, i jesteśmy podekscytowani, że mamy go na pokładzie i pomaga w kierowaniu naszymi zespołami inżynieryjnymi, budując zespół zdolny nie tylko do skutecznego latania raz, ale wielokrotnie”.

Gazarek i Reuter, byli współadministratorzy NASA ds. technologii kosmicznej, to pierwsi konsultanci, których firma ogłosiła publicznie, chociaż Thornton powiedział, że wielu innych pomaga firmie w mniej formalny sposób. „W zasadzie możemy zadzwonić do dowolnej z tych osób i pozyskać ekspertów z niemal każdej dziedziny”.

READ  „Amazing” – po raz pierwszy oglądanie Mgławicy Kocie Oko w 3D

Nominacje te mają miejsce w związku z pracami Astrobotic kończącymi badania nad Misją Peregrine 1, pierwszą misją lądowania na Księżycu. Statek kosmiczny został wystrzelony 8 stycznia, ale kilka godzin po starcie doszło do wycieku paliwa, co uniemożliwiło mu lądowanie na powierzchni Księżyca. Statek kosmiczny leciał przez półtora tygodnia w przestrzeni księżycowej, po czym ponownie wleciał nad południowy Pacyfik.

W czasie misji firma Astrobotic podała, że ​​prawdopodobną przyczyną wycieku była awaria zaworu, w wyniku której hel przedostał się do zbiornika utleniacza, powodując w nim nadmierne ciśnienie. „Robią naprawdę duże postępy” – powiedział Dan Hendrickson, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Astrobotic, 21 marca na sesji Sympozjum Goddard Space Science Symposium Amerykańskiego Towarzystwa Astronautycznego. „Ciężko pracujemy, aby dotrzeć do pierwotnej przyczyny, która następnie określi działania naprawcze, które podejmiemy podczas następnej misji lądowania, czyli w Griffin”.

Thornton powiedział, że przegląd, w którym biorą udział eksperci zewnętrzni, powinien zakończyć się w ciągu „tygodni, a nie miesięcy”, ale firma nie określiła terminu jego zakończenia.

„Jeśli znalezienie wszystkich problemów i upewnienie się, że w pełni je rozumiemy, zajmie dodatkowy czas, wykorzystamy ten czas, biorąc pod uwagę potrzebę jak najszybszego uzyskania informacji zwrotnej dla Griffina” – powiedział. Oznacza to uwzględnienie części wyciągniętych wniosków w Griffin nawet w miarę postępu dochodzenia.

Proces montażu w Griffin przebiega prawidłowo, dochodzenie jest w toku, stwierdził jednak, że firma przygotowuje się do wprowadzenia pewnych korekt w oparciu o wyniki dochodzenia. „Przewidywaliśmy, gdzie wystąpią skutki, i zasadniczo trzymaliśmy się z daleka od tych obszarów”, takich jak zawory, powiedział.

Zmiany te wpłyną nie tylko na sprzęt Griffina, ale także na jego harmonogram – powiedział. Lądownik miał wystartować pod koniec tego roku, aby dostarczyć łazik NASA Volatile Investigation of Polar Exploration (VIPER) do południowych regionów polarnych Księżyca w celu poszukiwania lodu wodnego. Po zakończeniu dochodzenia w sprawie awarii „będziemy wiedzieć, co robić i jaki będzie to miało wpływ”.

READ  NASA i SpaceX Crew-8 wystrzeliły z Przylądka Canaveral ze względu na pogodę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *