Awaria SVB będzie miała wpływ na całą technologię przez lata

  • Upadek banku w Dolinie Krzemowej będzie prawdopodobnie odczuwalny w całym krajobrazie technologicznym na całym świecie w nadchodzących latach.
  • Inwestorzy, którzy rozmawiali z CNBC, powiedzieli, że mogą wystąpić problemy dla startupów próbujących uzyskać dostęp do swoich funduszy i linii kredytowych, aby zapłacić pracownikom.
  • Eksperci twierdzą, że startupy mogą również potrzebować zacisnąć pasa, podczas gdy inne mogą upaść z powodu braku dostępu do finansowania.

Analitycy i inwestorzy stwierdzili, że upadek banku w Dolinie Krzemowej może mieć reperkusje dla krajobrazu technologicznego w nadchodzących latach.

Mikołaja Leibniza | Agencja Anadolu | Obrazy Getty’ego

Silicon Valley Bank jest podstawą wielu startupów i funduszy venture capital na całym świecie. Skutki jego upadku, największego bankructwa od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku, będą prawdopodobnie odczuwalne w całym krajobrazie technologicznym na całym świecie w nadchodzących latach.

„Biorąc pod uwagę, że SVB jest w swej istocie ojcem chrzestnym systemu bankowego Doliny Krzemowej w ciągu ostatnich kilku dekad w świecie technologii, wierzymy, że negatywny wpływ tego historycznego krachu będzie miał niezliczone konsekwencje dla przyszłości świata technologii”, Dan Ives, analityk w Wedbush Securities, powiedział w notatce we wtorek.

Upadek SVB rozpoczął się w zeszłym tygodniu, kiedy powiedział, że musi zebrać 2,25 miliarda dolarów, aby wzmocnić swój bilans. Firmy venture capital poprosiły swoje spółki portfelowe o wypłatę pieniędzy z banku, a inni klienci chcieli odzyskać swoje pieniądze, zanim stanie się to niemożliwe. To skutecznie uruchomiło bank.

Bank został zmuszony do sprzedaży aktywów, głównie obligacji, z ogromną stratą.

Amerykańskie organy regulacyjne zamknęły w piątek SVB i przejęły kontrolę nad jego depozytami. Następnie w niedzielę regulatorzy powiedzieli, że deponenci SVB będą mogli uzyskać dostęp do swoich funduszy, co ma na celu powstrzymanie dalszych infekcji.

Jednak według inwestorów i analityków, którzy rozmawiali z CNBC, pierścień ma potencjał, by wpłynąć na świat technologii na wiele sposobów, od utrudniania start-upom pozyskiwania pieniędzy po zmuszanie firm do zmiany modelu biznesowego.

READ  Elektryczny Jeep za 25 000 dolarów? „To trudne, ale możliwe” – mówi dyrektor generalny.

SVB odegrało ważną rolę w rozwoju branży technologicznej nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w miejscach takich jak Europa, a nawet Chiny.

40-letnia instytucja była blisko związana ze światem technologii, świadcząc tradycyjne usługi bankowe, a także firmy finansowe, które uznano za zbyt ryzykowne dla tradycyjnych pożyczkodawców. SVB świadczyło również inne usługi, takie jak linie kredytowe i linie kredytowe dla startupów.

Kiedy czasy były dobre, SVB kwitło. Ale w ciągu ostatniego roku Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podniosła stopy procentowe, szkodząc niegdyś prężnemu sektorowi technologicznemu. Środowisko finansowania staje się coraz trudniejsze dla startupów w USA, Europie i innych krajach.

Upadek SVB nastąpił w naprawdę trudnym momencie dla początkujących inwestorów.

„Cała ta sprawa z bankiem w Dolinie Krzemowej jest ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy i była całkowicie nieoczekiwana” – powiedział Ben Harburg, partner zarządzający chińskiego funduszu venture capital MSA Capital, w rozmowie z CNBC.

Startupy musiały zacieśnić kontrolę, podczas gdy giganci technologiczni zwolnili dziesiątki tysięcy pracowników, starając się obniżyć koszty.

W takim środowisku SVB odegrało kluczową rolę w zapewnianiu linii kredytowych lub innych narzędzi, które pozwalały startupom płacić swoim pracownikom lub przetrwać ciężkie czasy.

„Bank z Doliny Krzemowej był bardzo paternalistyczny w tym sektorze, oferując nie tylko usługi płacowe i pożyczki dla założycieli w zamian za ich niepłynne kredyty, ale także linie kredytowe. Wiele z tych firm miało już problemy z pozyskiwaniem kapitału i polegało na tych liniach, aby przedłużyć swój pas startowy”, „Aby wypchnąć gotówkę poza recesję, której wszyscy się spodziewamy”. Matt Higgins, dyrektor generalny RSE Ventures, powiedział we wtorek w programie CNBC „Street Signs Asia”.

„To wyparowało z dnia na dzień i żaden inny pożyczkodawca nie wkroczy, by wypełnić te buty”.

Paul Brody, globalny lider blockchain w EY, powiedział w poniedziałek CNBC, że firma kryptograficzna o nazwie POAP, którą prowadzi jego przyjaciel, ma połowę funduszy firmy zablokowanych w SVB i nie może ich zdobyć. Kwota w SVB jest „więcej niż może pokryć lista płac”, co sugeruje, że może być trudno zapłacić pracownikom. Rzecznik firmy nie był od razu dostępny do komentowania, a CNBC nie było w stanie niezależnie zweryfikować komentarzy Brody’ego.

READ  Inwestorzy BuzzFeed zmusili dyrektora generalnego Jonaha Perettiego do zamknięcia redakcji

Upadek SVB może również skłonić startupy do skupienia się na rentowności i większej dyscypliny w wydatkach.

„Firmy muszą zmienić sposób, w jaki myślą o swojej działalności” – powiedział Adam Singulda, dyrektor generalny Taboola, w poniedziałek w „Last Call” CNBC.

W ciągu najbliższych trzech lat będzie więcej restrukturyzacji korporacyjnych, choć niektóre zostały przełożone, powiedział Hussein Kanji, partner założyciel Hoxton Ventures w Londynie.

„Widzę wiele zachowań typu„ rzucanie puszką w drogę ”, które po prostu nie są pomocne. Rób trudne rzeczy i nie zwlekaj ani nie odkładaj, chyba że jest ku temu dobry powód. Nie ułatwiaj często rzeczy w przyszłości tylko dlatego, że chcesz” – powiedział Kanji e-mailem dla Channel 2. CNBC.

Może być więcej krachów, powiedział Ives z Wedbush, dodając, że start-upy technologiczne na wczesnym etapie ze słabymi rękami mogą być zmuszone do sprzedaży lub zamknięcia.

„Wpływ z zeszłego tygodnia będzie miał naszym zdaniem znaczący wpływ na krajobraz technologiczny i Dolinę Krzemową na nadchodzące lata” – powiedział Ives w niedzielnej notatce.

— Rohan Goswami i Ari Levy z CNBC przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *