Barak zeznaje, że poprosił Trumpa o wykorzystanie morderstwa Khashoggiego do zakończenia blokady Kataru

Luke Cohen

NOWY JORK (Reuters) – Tom Barrack, który kiedyś pracował jako zbieracz funduszy dla Donalda Trumpa, zeznał w czwartek na swoim procesie o bycie nielegalnym zagranicznym agentem, wzywając ówczesnego prezydenta do wykorzystania zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego „jako dźwigni”. Zakończ jego blokadę Kataru.

Zeznanie Barracka, że ​​bronił interesów Kataru, może podważyć oskarżenia prokuratorów federalnych na Brooklynie, że działał jako agent Zjednoczonych Emiratów Arabskich – jednego z krajów, które wdrożyły blokadę – bez informowania prokuratora generalnego USA, jak wymaga tego prawo. .

Barak, lat 75, nie jest oskarżany o pracę jako saudyjski agent, ale kraj jest blisko ZEA. Nie przyznał się do winy i twierdzi, że jego kontakty z urzędnikami na Bliskim Wschodzie były częścią jego roli w kierowaniu firmą private equity Colony Capital, obecnie znaną jako DigitalBridge Group Inc.

W czwartek, czwartego dnia swoich zeznań w samoobronie, Barak powiedział, że podczas rozmowy telefonicznej z Trumpem w październiku 2018 r. – po zabójstwie Khashoggiego w konsulacie saudyjskim w Turcji – wezwał ówczesnego prezydenta, by wykorzystał globalne oburzenie z powodu tego zabójstwa. by „znieść to głupie oblężenie”.

Amerykański wywiad twierdzi, że zabójstwo Khashoggi, Saudyjczyka, który stał się krytykiem wtajemniczonych, uzyskało aprobatę księcia Mohammeda bin Salmana, de facto władcy. Książę zaprzeczył rozkazowi zabójstwa, ale przyznał, że było to „pod moją opieką”.

Blokada Kataru przez Arabię ​​Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne rozpoczęła się w 2017 roku. Prokuratorzy twierdzą, że podczas blokady Barak Rashid powiedział królowi – kolega również oskarżony o bycie emirackim agentem – że Stany Zjednoczone rozważają zorganizowanie szczytu rozwiązać go. Spierać się. Prokuratorzy twierdzą, że król, który był na wolności, powiedział emirackim urzędnikom o potencjalnym spotkaniu.

Barak powiedział, że rozmawiał z ambasadorem Kataru w USA, a także z jego ministrem spraw zagranicznych w czerwcu 2017 roku. Stało się to po tym, jak Trump napisał na Twitterze swoje poparcie dla blokady państwa Zatoki Perskiej.

READ  Kilku rosyjskich żołnierzy uciekających w pobliżu Charkowa opuściło Ukrainę – amerykański urzędnik

Barrack powiedział, że następnie przekonał urzędników administracji Trumpa do rozmowy z ich odpowiednikami z Kataru, a ostatecznie rozmawiał bezpośrednio z Trumpem, aby zachęcić go do zorganizowania szczytu w prezydenckim odosobnieniu w Camp David w celu rozwiązania sporu z udziałem amerykańskich sojuszników.

„Ponownie mu powiedziałem z tanich miejsc… powinien wysłać swój zespół i dojść do wniosku, że zmusi Abu Zabi i Arabię ​​Saudyjską do zasiadania przy stole negocjacyjnym” – powiedział Barak. Zaprzeczył informowaniu właściciela o planach szczytu.

uważne przesłuchanie

Barak powiedział w 2019 roku na konferencji w Abu Zabi, że krytykowanie królestwa za zabójstwo było „błędem”. Przepraszam później za komentarze.

Na podium w czwartek powiedział, że powinien był poprzedzić komentarze, mówiąc, że zabieranie życia gdziekolwiek jest niedopuszczalne, ale „zawahał się” na konferencji z powodu braku wolności słowa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Oczekuje się, że prokuratorzy zapytają Baraka więcej o komentarze, kiedy zaczną go przesłuchiwać w czwartek.

(Raportowanie Luke’a Cohena w Nowym Jorku; Edytowanie przez Jonathana Otisa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *