Biden i Yoon obiecują odstraszyć Koreę Północną i zapewnić pomoc w walce z wirusem Corona

SEOUL (Reuters) – Prezydent Joe Biden i jego nowy południowokoreański odpowiednik uzgodnili w sobotę, że będą przeprowadzać większe ćwiczenia wojskowe i w razie potrzeby rozmieścić więcej amerykańskiej broni, aby odstraszyć Koreę Północną, jednocześnie oferując wysłanie szczepionek na COVID-19 i ewentualnie spotkanie z Kim Jong. Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Biden i Yoon Seok Yeol powiedzieli, że ich kilkudziesięcioletni sojusz musi ewoluować nie tylko w celu przeciwdziałania zagrożeniom z Korei Północnej, ale także w celu utrzymania „wolnego i otwartego” regionu Indo-Pacyfiku oraz ochrony globalnych łańcuchów dostaw.

Obaj przywódcy spotykają się w Seulu podczas pierwszego spotkania dyplomatycznego od czasu inauguracji prezydenta Korei Południowej 11 dni temu. Konflikt między sojusznikami został przyćmiony przez wywiad, który pokazał, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest gotowy do przeprowadzenia testów nuklearnych lub rakietowych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Yoon szukał dalszych zapewnień, że Stany Zjednoczone wzmocnią odstraszanie przed zagrożeniami ze strony Korei Północnej. We wspólnym oświadczeniu Biden powtórzył zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obronę Korei Południowej za pomocą broni jądrowej, jeśli to konieczne.

Obie strony zgodziły się rozważyć rozszerzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych, które zostały ograniczone w ostatnich latach z powodu COVID-19 i wysiłków na rzecz zmniejszenia napięć z Północą.

Według oświadczenia Stany Zjednoczone obiecały również rozmieścić „aktywa strategiczne” – które zazwyczaj obejmują bombowce dalekiego zasięgu, okręty podwodne z rakietami lub lotniskowce – w razie potrzeby, aby odstraszyć Koreę Północną.

Dwaj przywódcy powiedzieli, że są zaangażowani w denuklearyzację Korei Północnej i są otwarci na dyplomację z Phenianem.

„To, czy spotkam się z przywódcą Korei Północnej, będzie zależało od tego, czy jest on szczery i poważny” – powiedział Biden na wspólnej konferencji prasowej.

Powiedział, że Waszyngton zaoferował szczepionki COVID-19 Chinom i Korei Północnej, które walczą z pierwszą rozpoznaną epidemią. – Nie mamy odpowiedzi – powiedział Biden.

READ  Starcia w Szanghaju jako protesty przeciwko nie-covidowej polityce Chin | Chiny

Korea Północna zgłosiła ponad 200 000 nowych pacjentów z gorączką przez piąty dzień z rzędu w sobotę, ale kraj ma niewiele szczepionek lub nowoczesnego leczenia epidemii. Czytaj więcej

Rozszerzenie sojuszu

Biden powiedział, że sojusz między USA a Koreą Południową, którego początki sięgają wojny koreańskiej w latach 1950-53, musi dalej się rozwijać, aby region Indo-Pacyfiku był „wolny i otwarty”.

Powiedział, że sojusz został zbudowany na sprzeciwie wobec siłowej zmiany granic – co jest oczywistym odniesieniem do wojny Rosji na Ukrainie i roszczeń Chin wobec Tajwanu.

We wspólnym oświadczeniu wezwano do utrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz swobody żeglugi na Morzu Południowochińskim.

Zapytany przez dziennikarzy o możliwe reakcje Pekinu, doradca Yoon ds. bezpieczeństwa narodowego, Kim Sung Han, powiedział, że kwestie te są bezpośrednio związane z narodowymi interesami Korei Południowej, ponieważ jej statki korzystają z tych tras.

„Myślę więc, że nie będzie miejsca na chiński odwet lub nieporozumienie w tej sprawie” – powiedział.

Zmiany w handlu międzynarodowym i łańcuchach dostaw dały nowy impuls Stanom Zjednoczonym i Korei Południowej do pogłębienia ich relacji, powiedział Yoon, wzywając do współpracy w zakresie baterii elektrycznych i półprzewodników.

Biden wykorzystał tę wizytę do promowania inwestycji koreańskich firm w Stanach Zjednoczonych, w tym do zainwestowania przez południowokoreańską firmę Hyundai Motor Group około 5,5 miliarda dolarów w budowę pierwszych obiektów przeznaczonych do produkcji samochodów elektrycznych i akumulatorów w Stanach Zjednoczonych. Czytaj więcej

Obaj przywódcy odwiedzili w piątek fabrykę półprzewodników Samsunga, gdzie Biden powiedział, że kraje takie jak Stany Zjednoczone i Korea Południowa „dzielą wartości” potrzebują większej współpracy w celu ochrony bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego.

READ  Angry China przeprowadza więcej ćwiczeń w pobliżu Tajwanu podczas wizyty amerykańskich prawodawców

Yun powiedział, że koncepcja bezpieczeństwa ekonomicznego obejmuje współpracę w przypadku wstrząsów na rynku walutowym.

Chcąc odgrywać większą rolę w kwestiach regionalnych, prezydent Korei Południowej powiedział, że jego kraj dołączy do Indo-Pacyficznych Ram Gospodarczych (IPEF) Bidena, które zostaną ogłoszone podczas podróży w celu ustalenia standardów pracy, środowiska i łańcuchów dostaw.

Chiny są największym partnerem handlowym Korei Południowej, a współpracownicy Yoon podkreślali, że ani wspólne oświadczenie, ani IPEF wprost nie wykluczyły żadnego kraju.

Podczas gdy urzędnicy Białego Domu starali się umniejszać znaczenie jakiegokolwiek wyraźnego przesłania do konfrontacji z Chinami, jest to temat podróży Bidena i przykuł uwagę Pekinu.

„Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone dopasują swoje słowa do czynów i będą współpracować z krajami w regionie, aby promować solidarność i współpracę w regionie Azji i Pacyfiku, zamiast knuć podziały i konfrontacje” – powiedział na Twitterze chiński wysłannik ds. Korei Liu Xiaoming.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Trevora Honeycutta, Hyunhye Shina, Jacka Kima, Erica Beacha i Josha Smitha; Montaż przez Williama Mallarda i Mike’a Harrisona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *