Biden planuje nowe sankcje na handel i finanse w dwóch promoskiewskich regionach

Stany Zjednoczone nadal widzą przygotowania do możliwej szerszej inwazji, która obejmuje załadunek okrętów desantowych i sprzętu dla jednostek powietrznodesantowych.

Prezydent Joe Biden Zamierza nałożyć nowe sankcje na handel i finanse w obu regionach. W oświadczeniu Biały Dom powiedział, że Biden podpisze dekret, który „zakazuje nowych inwestycji, handlu i finansowania przez osoby amerykańskie do, z lub w tak zwanych regionach DNR i LNR Ukrainy”.

Putin podpisał dekrety o uznaniu Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej w ceremonii wyemitowanej w telewizji państwowej w poniedziałek.

Wysoki rangą urzędnik administracji USA powiedział, że siły rosyjskie kontynuują przygotowania do inwazji na Ukrainę, ale dyplomacja będzie kontynuowana „dopóki czołgi się nie przetoczą”.

„Rosyjskie siły nadal zbliżały się do granicy”, powiedział urzędnik, zauważając, że widzą plany inwazji „w każdej chwili”.

Urzędnik przyjął do wiadomości rozkaz Putina dotyczący tego, co Kreml nazywał „siłami pokojowymi”, aby wkroczyć na obszary, na które Moskwa twierdzi, we wschodniej Ukrainie, ale powiedział, że Stany Zjednoczone zareagują na rosyjskie działania, a nie słowa.

„Będziemy monitorować i oceniać środki już podjęte przez Rosję i odpowiednio reagować” – powiedział urzędnik.

Urzędnik odmówił podania dodatkowych informacji lub potwierdzenia wkroczenia sił rosyjskich na Ukrainę, ale powiedział, że Stany Zjednoczone uważnie śledzą wydarzenia w terenie. Urzędnik zaznaczył, że siły rosyjskie działające na tych terenach nie są zjawiskiem nowym.

„Taka jest sytuacja w tym obszarze” od 2014 roku, powiedział urzędnik.

Rozporządzenie wykonawcze Bidena pozwoliłoby również Stanom Zjednoczonym na nałożenie sankcji na każdego, kto działa w tych obszarach. Biały Dom powiedział, że „wkrótce ogłosi dodatkowe środki związane z dzisiejszym rażącym naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Rosji”.

„Aby było jasne: te działania są oddzielne i będą dodatkiem do szybkich i niebezpiecznych środków gospodarczych, które przygotowujemy w koordynacji z sojusznikami i partnerami na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę” – napisała w oświadczeniu sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki. .

READ  Korea Północna uruchamia pierwszy podejrzewany ICBM od 2017 roku

Jednak ogłoszone przez Biały Dom sankcje wymierzone w określone regiony były dalekie od niszczycielskich konsekwencji dla Rosji, przed którymi ostrzega Biden i amerykańscy urzędnicy w przypadku rosyjskiej inwazji, odnosząc się do kontynuacji kompleksowych środków w przypadku kontynuacji przez Moskwę. Kontynuuj działania wojskowe w celu inwazji na terytorium Ukrainy.

Sekretarz stanu Anthony Blinken zasugerował, że nadchodzą kolejne środki i ćwierkanie „Uznanie przez Kreml tak zwanych „Niepodległych” Donieckich i Ługańskich Republik Ludowych wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji, a my podejmiemy odpowiednie kroki w koordynacji z partnerami – powiedział.

Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone podejmą dodatkowe środki w odpowiedzi na uznanie przez Rosję terytoriów separatystycznych we wtorek.

„Jutro podejmiemy dalsze kroki, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za to wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego oraz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział urzędnik.

Stany Zjednoczone i Europa potępiają działania Putina

Odpowiedź USA pojawiła się po długim przemówieniu Putina w poniedziałek, w którym zaatakował on zarówno Ukrainę, jak i Zachód przed podpisaniem dekretów uznających dwa kontrowersyjne separatystyczne regiony. Oświadczenie Putina następuje tuż po różnych rosyjskich zarzutach o prowokacje w ciągu ostatnich kilku dni, które według Stanów Zjednoczonych i Ukrainy są fałszywymi operacjami wykorzystywanymi przez Moskwę w celu usprawiedliwienia wojny.

Zachodni urzędnicy obawiają się, że poniedziałkowy ruch jest wstępem do inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Stany Zjednoczone i inne kraje NATO ostrzegły, że są gotowe na surowe sankcje, jeśli Moskwa dokona inwazji na Ukrainę, poza środkami ogłoszonymi przez Biały Dom w poniedziałek.

Urzędnicy NATO i Europy potępili również uwagi Putina. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że posunięcie to „jeszcze bardziej podważa” suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

„Potępiam decyzję Rosji o przedłużeniu uznania „Donieckiej Republiki Ludowej” i „Ługańskiej Republiki Ludowej” – powiedział. „To podważa suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, podważa wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu i narusza porozumienia mińskie. , którego stroną jest Rosja”.

READ  zdrajca z sąsiedztwa? Strach nawiedza Chersoniu po zakończeniu okupacji rosyjskiej

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że uznanie przez Putina separatystycznych regionów to „zły omen i bardzo ponury znak”. Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała na Twitterze, że Wielka Brytania planuje we wtorek ogłosić nowe sankcje wobec Rosji.

Rozmowy Bidena z zagranicznymi przywódcami

W poniedziałek po południu Biden konsultował się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a następnie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem.

Podczas gdy Putin odbył w poniedziałek przed przemówieniem spotkanie poświęcone bezpieczeństwu narodowemu, Biden konsultował się z wyższymi rangą urzędnikami USA w Białym Domu. Blinken, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley i dyrektor CIA Bill Burns przybyli do Białego Domu w poniedziałek, dzień wolny w Stanach Zjednoczonych. Wiceprezydent Kamala Harris, która wróciła w niedzielę wieczorem z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, była również w Białym Domu.

Milley rozmawiał również ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, generałem porucznikiem Walerym Zalognym, wkrótce po tym, jak Putin uznał w poniedziałek niezależne regiony wschodniej Ukrainy, jak poinformował rzecznik Połączonych Szefów Sztabów. Obaj rozmawiali w zeszłym tygodniu i byli w stałym kontakcie, gdy siły rosyjskie zgromadziły się na granicy z Ukrainą i zaczęły się zbliżać.

Dlaczego Donbas jest w centrum ukraińskiego kryzysu?

W nocy amerykańscy urzędnicy umniejszali szanse na proponowany przez Francję szczyt między Bidenem a Putinem, sugerując, że perspektywa rosyjskiej inwazji na Ukrainę uczyniła takie spotkanie bardzo mało prawdopodobnym.

Powiedzieli, że nie poczyniono żadnych prac nad terminem, formatem ani miejscem odbycia takiego szczytu.

Przemawiając w porannej telewizji amerykańskiej, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ostrzegł, że Rosja może przygotowywać się do konfliktu bardziej brutalnego niż niektóre wstępne szacunki.

„Uważamy, że każda operacja wojskowa na taką skalę, zakres i skalę, o której myślimy, że planują Rosjanie, będzie bardzo brutalna. Będzie kosztować życie Ukraińców, Rosjan, cywilów i wojskowych. Ale mamy też dane wywiadowcze, które to sugerują będzie bardziej brutalna, ponieważ nie będzie to tylko wojna konwencjonalna między dwiema armiami: będzie to wojna, którą Rosja wytoczy narodowi ukraińskiemu, aby go uciskać, miażdżyć i krzywdzić” – powiedział Sullivan podczas poniedziałkowego wystąpienia w programie NBC „Dzisiaj”. Pokazać.”

READ  Mocarstwa zachodnie ścigają się o zniesienie obietnic bezpieczeństwa wobec Ukrainy – POLITICO

„Wszystko wskazuje na to, że prezydent Putin i Rosjanie posuwają się naprzód z planem przeprowadzenia poważnej inwazji wojskowej na Ukrainę” – powiedział Sullivan na kanale ABC.

DJ Good, Kylie Atwood, Jennifer Hansler, Oren Lieberman, Sharon Braithwaite i James Frater z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *