Biden powiedział Kishidzie, że Stany Zjednoczone są głęboko zaangażowane w obronę Japonii i pochwalił wsparcie militarne

WASHINGTON (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek premierowi Japonii Fumio Kishidzie, że Stany Zjednoczone pozostają mocno zaangażowane w sojusz z Japonią i pochwalił „historyczne” reformy systemu obronnego Tokio.

Kishida jest w Waszyngtonie, ostatnim przystanku na trasie Grupy Siedmiu krajów uprzemysłowionych, starając się wzmocnić długotrwałe sojusze w obliczu rosnącego zaniepokojenia w Japonii i Stanach Zjednoczonych rosnącymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa regionalnego ze strony Chin, Korei Północnej i Rosji.

Na spotkaniu w Białym Domu Biden nazwał to „wspaniałym momentem” w sojuszu USA-Japonia i powiedział, że oba kraje nigdy nie były tak blisko.

„Powiem absolutnie jasno: Stany Zjednoczone są w pełni, wszechstronnie i w pełni zaangażowane w sojusz, a co najważniejsze… w obronę Japonii”, powiedział, jednocześnie dziękując Kishidzie za silne przywództwo w ścisłej współpracy nad technologią i ekonomia. Zagadnienia.

„Modernizujemy nasze sojusze wojskowe, opierając się na historycznym wzroście japońskich wydatków na obronę i nowej strategii bezpieczeństwa narodowego” – powiedział Biden.

Kishida podziękował Bidenowi za pracę Stanów Zjednoczonych nad bezpieczeństwem regionalnym i powiedział: „Japonia i Stany Zjednoczone stoją obecnie w obliczu najtrudniejszego i najbardziej złożonego środowiska bezpieczeństwa we współczesnej historii”. Powiedział, że Tokio sformułowało swoją nową strategię obronną opublikowaną w zeszłym miesiącu, aby „zapewnić pokój i dobrobyt w regionie”.

Powiedział, że oba kraje podzielają podstawowe wartości demokracji i praworządności, „a rola, jaką odgrywamy, stała się większa”.

Kishida powiedział, że nie może się doczekać „szczerej” wymiany poglądów w kwestiach, w tym „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” – języka używanego przez obie strony do opisania wysiłków stawiających opór Chinom – Grupy Siedmiu krajów, której obecnie przewodniczy Japonia, i klimat. oni się zmieniają.

Dramatyczne zmiany wojskowe

W zeszłym miesiącu Japonia ogłosiła największą rozbudowę wojskową od czasów II wojny światowej – w dramatycznym odejściu od siedmiu dekad pokoju, napędzanego w dużej mierze obawami o chińskie działania w regionie.

READ  Palestyńczycy muszą mieć możliwość pozostania w Gazie – Blinken

Biden pochwalił odważne przywództwo Japonii w fundamentalnym wzmocnieniu jej zdolności obronnych i wzmocnieniu wysiłków dyplomatycznych, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem amerykańsko-japońskim wydanym po spotkaniu.

Amerykańscy i japońscy szefowie spraw zagranicznych i obrony spotkali się w środę i ogłosili zacieśnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa po prawie dwóch latach rozmów, a amerykańscy urzędnicy pochwalili plany Tokio dotyczące zbrojenia.

Zgodnie z planem reformy wojskowej Japonia podwoiłaby wydatki na obronę do 2% PKB i kupiła pociski, które mogą uderzać w statki lub cele lądowe w odległości do 1000 kilometrów (600 mil).

Wysoki urzędnik USA powiedział, że oczekuje się, że Biden i Kishida omówią kwestie bezpieczeństwa i globalnej gospodarki oraz że ich rozmowy prawdopodobnie będą obejmować kontrolę eksportu półprzewodników do Chin po tym, jak Waszyngton ogłosił w zeszłym roku surowe ograniczenia.

Półprzewodniki

We wspólnym oświadczeniu stwierdzono, że Stany Zjednoczone i Japonia „zwiększą naszą wspólną ostrość w odniesieniu do bezpieczeństwa ekonomicznego, w tym ochrony i promocji ważnych i powstających technologii, w tym półprzewodników”.

Kishida spotkał się wcześniej z wiceprezydentem Kamalą Harris, która powiedziała, że ​​stosunki amerykańsko-japońskie są „solidne” i że obie strony podpiszą porozumienie o współpracy kosmicznej później tego dnia.

Oprócz przewodnictwa w Grupie Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych, 1 stycznia Japonia objęła dwuletnią kadencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aw styczniu sprawuje comiesięczne rotacyjne przewodnictwo w 15-osobowej Radzie.

Kishida powiedział, że popiera próbę Bidena ograniczenia dostępu Chin do zaawansowanych półprzewodników z ograniczeniami eksportowymi. Nie zgodził się jednak na dostosowanie się do szerokich ograniczeń eksportu sprzętu do produkcji chipów nałożonych przez Stany Zjednoczone w październiku.

Amerykański urzędnik powiedział, że Waszyngton ściśle współpracuje z Japonią w tej sprawie i wierzy, że mają podobną wizję, nawet jeśli ich struktury prawne się różnią. Powiedział, że im więcej krajów i ważnych graczy poparło kontrole, tym bardziej byłyby one skuteczne.

READ  Generał Mark Milley powiedział, że na Ukrainie zginęło i zostało rannych 100 000 rosyjskich żołnierzy

Japoński urzędnik powiedział, że bezpieczeństwo gospodarcze, w tym półprzewodniki, prawdopodobnie będzie omawiane, ale nie oczekuje się żadnych komunikatów ze spotkania.

We wspólnym oświadczeniu, które pojawiło się po decyzji Korei Północnej o radykalnym zwiększeniu mocy jądrowej i zalegalizowaniu prawa do pierwszego uderzenia, czytamy.

Wizyta Kishidy następuje po wizycie Bidena w Tokio w maju ubiegłego roku i spotkaniu obu stron na regionalnym szczycie w Kambodży w listopadzie.

Dodatkowe raporty autorstwa Jeffa Masona, Andrei Schalal, Davida Brunnstroma, Michaela Martiny i Tima Ahmanna; Montaż autorstwa Dona Durphy’ego, Alistaira Bella i Granta McCalla

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *