Blinken, Wang Yi z Chin prowadzi rozmowy dotyczące wojny i handlu na Ukrainie

NUSA DUA, Indonezja, 9 lipca (Reuters) – Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w sobotę, że omawiał rosyjską agresję na Ukrainie podczas ponad pięciogodzinnych rozmów z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, w których wyraził obawy dotyczące współpracy Pekinu z Moskwą . .

Opisując swoje pierwsze osobiste rozmowy od października jako „szczery”, obaj dyplomaci zwołali spotkanie dzień po tym, jak uczestniczyli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

„Po raz kolejny podzieliłem się z radcą stanu, że jesteśmy zaniepokojeni sojuszami ChRL z Rosją” – powiedział Blinken na konferencji prasowej po rozmowach, odnosząc się do Chińskiej Republiki Ludowej. Powiedział, że nie wierzy, by Chiny działały w sposób neutralny, ponieważ wspierały Rosję w ONZ, a „rosyjska propaganda została wzmocniona”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Blinken powiedział, że chiński prezydent Xi Jinping wyjaśnił w rozmowie telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem 13 czerwca, że ​​trzyma się decyzji o nawiązaniu partnerstwa z Rosją.

Krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę 24 lutego Pekin i Moskwa ogłosiły „bez granic” partnerstwo, chociaż amerykańscy urzędnicy twierdzą, że nie widzieli, jak Chiny unikały surowych amerykańskich sankcji nałożonych na Rosję ani nie dostarczały jej sprzętu wojskowego.

Urzędnicy amerykańscy ostrzegają przed konsekwencjami, w tym sankcjami, jeśli Chiny zapewnią materialne wsparcie dla wojny, którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” mającą na celu osłabienie ukraińskiego wojska. Kijów i jego zachodni sojusznicy twierdzą, że inwazja była nieuzasadnioną grabieżą ziemi.

Zapytany o odmowę prowadzenia rozmów z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na G-20, Blinkin powiedział: „Problem polega na tym, że nie widzimy żadnych oznak, że Rosja w tej chwili jest gotowa zaangażować się w sensowną dyplomację. „

READ  Nowe trzęsienie ziemi nawiedza Turcję i spadają kolejne budynki: jedna osoba zginęła

Wang przeprowadził dogłębną wymianę poglądów na temat „kwestii ukraińskiej” podczas sobotnich rozmów, jak wynika z oświadczenia wydanego przez jego ministerstwo, bez rozwinięcia.

Powiedział także Blinkenowi, że kierunek stosunków amerykańsko-chińskich jest zagrożony dalszym „zboczeniem” ze względu na problem z postrzeganiem Chin przez USA.

„Wiele osób uważa, że ​​Stany Zjednoczone doświadczają coraz poważniejszego ataku „sinofobii” – powiedział Wang.

Wang powiedział również, że Waszyngton powinien jak najszybciej znieść dodatkowe cła na Chiny i zaprzestać jednostronnych sankcji wobec chińskich firm.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli przed rozmowami, że spotkanie miało na celu utrzymanie stabilnych trudnych relacji amerykańsko-chińskich i zapobieżenie niezamierzonemu przekształceniu się w konflikt. Czytaj więcej

„Idąc dalej, Stany Zjednoczone chcą, aby nasze kanały komunikacji z Pekinem pozostały otwarte” – powiedział Blinken.

Blinken powiedział, że prezydenci Joe Biden i Xi Jinping mają ponownie przemawiać w nadchodzących tygodniach.

Daniel Russell, starszy dyplomata USA z Azji Wschodniej pod rządami byłego prezydenta Baracka Obamy, który ma bliskie kontakty z urzędnikami administracji Bidena, powiedział przed rozmowami, że głównym celem spotkania będzie zbadanie możliwości osobistego spotkania Bidena z . Xi, ich pierwszy przywódca, był prawdopodobnie na uboczu szczytu G20 na Bali w listopadzie.

Stany Zjednoczone opisują Chiny jako swojego głównego strategicznego rywala i obawiają się, że pewnego dnia mogą spróbować przejąć kontrolę nad samorządną, demokratyczną wyspą Tajwan, tak jak Rosja zaatakowała Ukrainę.

Pomimo rywalizacji dwie największe gospodarki świata pozostają głównymi partnerami handlowymi, a Biden rozważa zniesienie ceł na szereg chińskich towarów, aby ograniczyć rosnącą inflację w USA przed listopadowymi wyborami w połowie kadencji, mając na uwadze kontrolę Kongresu. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(David Bronstrom Stanley Widianto donosi) Dodatkowe raporty Ryana Wu w Pekinie. Napisane przez Eda Daviesa. Montaż przez Christiana Schmolingera, Roberta Percella, Williama Mallarda i Christiny Fincher

READ  Kilku rosyjskich żołnierzy uciekających w pobliżu Charkowa opuściło Ukrainę – amerykański urzędnik

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *