Boeing 737 Max 9s: FAA zatwierdza ścieżkę powrotu uziemionego samolotu do służby


Nowy Jork
CNN

Środa była pełna niespodzianek dla dyrektora generalnego Boeinga, Davida Calhouna: Federalna Administracja Lotnicza ostatecznie zatwierdziła kryteria inspekcji 171 uziemionych samolotów 737 Max 9, które, jeśli będą przestrzegane, umożliwią przywrócenie samolotu do służby. Dowiedział się jednak również, że jego firmie grozi kolejne dochodzenie w sprawie problemów związanych z bezpieczeństwem.

FAA rozpoczęła swoje oświadczenie pod koniec środy ostrym ostrzeżeniem: „Incydent z Boeingiem 737-9 Max, który miał miejsce 5 stycznia, nie może się powtórzyć” – dodał. Do zdarzenia doszło na początku tego miesiąca Część samolotu Alaska Airlines odleciała w powietrzu. FAA oświadczyła, że ​​nie będzie oferować żadnego rozszerzenia produkcji linii 737 Max do czasu kontynuowania przeglądu bezpieczeństwa Boeinga.

Ale FAA umożliwiła samolotom powrót w powietrze. Linie lotnicze, zwłaszcza Alaska i United, codziennie borykają się z setkami odwołań lotów z powodu uziemienia.

„Dokładny, udoskonalony przegląd, który nasz zespół przeprowadził po kilku tygodniach gromadzenia informacji, dał mi i FAA pewność, że możemy przejść do fazy inspekcji i konserwacji” – powiedział w oświadczeniu administrator FAA Mike Whittaker.

Każdy ze 171 uziemionych samolotów, które wystartowały z Alaska Airlines na początku tego miesiąca, musi zostać sprawdzony, w tym śruby, okucia i szyny prowadzące zamka drzwi. proces Obejmuje to dokręcanie elementów złącznych i „szeroko zakrojone kontrole dziesiątek powiązanych komponentów”. ”

W środowym oświadczeniu Boeing oświadczył: „Będziemy nadal w pełni i przejrzyście współpracować z FAA i postępować zgodnie z jej wytycznymi, podejmując kroki mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i jakości w Boeingu. Będziemy ściśle współpracować z klientami naszych linii lotniczych, gdy przeprowadzą oni niezbędne inspekcje”. procedury bezpiecznego powrotu samolotu 737-9 do służby.”

W środę linie Alaska Airlines poinformowały, że inspekcje zajmą 12 godzin, a pierwszy z samolotów 737 Max 9 powróci do służby w piątek. Powiedział, że dochodzenie zakończy się w przyszłym tygodniu.

READ  Biden dziękuje Scholzowi za „głębokie” wsparcie Niemiec dla Ukrainy – DW – 03.04.2023

United Airlines ogłosiły w ten weekend, że otrzymały zgodę FAA na zwrot 79 samolotów Boeing 737 Max 9, jak wynika z notatki dyrektora operacyjnego linii lotniczej uzyskanej przez CNN.

„Każdy samolot Max 9 przywrócimy do służby po zakończeniu dokładnego procesu kontroli” – powiedział Toby Enquist, wiceprezes wykonawczy i dyrektor operacyjny United. „Przygotowujemy samolot do powrotu do regularnych lotów od niedzieli”.

I Whittaker zauważył, że Boeing nie wyszedł z lasu.

„Chcę jednak wyrazić się jasno: dla Boeinga nie jest to powrót do normalnego funkcjonowania” – powiedział. „Nie przyjmiemy żadnych próśb Boeinga o rozszerzenie produkcji 737 MAX lub zatwierdzenie dodatkowych linii produktów, dopóki nie będziemy pewni, że problemy z kontrolą jakości, które pojawiły się w trakcie tego procesu, zostaną rozwiązane”.

Środowe spotkanie Calhouna z waszyngtońskimi prawodawcami zakończyło się koszmarem dyrektora generalnego: był zmuszony bronić przed pasażerami bezpieczeństwa samolotów swojej firmy, tuż przed tym, jak dowiedział się, że Boeingowi grozi kolejne dochodzenie.

„Obsługujemy bezpieczne samoloty” – powiedział Calhoun reporterom zgromadzonym na Kapitolu. „Nie wypuszczamy samolotów w powietrze, jeśli nie mamy 100% pewności”.

Calhoun potwierdził powagę obaw pasażerów związanych z lotami i powiedział, że przybył do Waszyngtonu z poczuciem przejrzystości i otwartości, aby pomóc prawodawcom lepiej zrozumieć wysiłki firmy na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

„Jestem tu dzisiaj… aby odpowiedzieć na wszystkie ich pytania, ponieważ mają ich wiele” – powiedział Calhoun.

Po rozmowie z reporterami senatorka Demokratyczna z Waszyngtonu Maria Cantwell, przewodnicząca Senackiej Komisji Handlu, ogłosiła, że ​​konieczne będzie przyszłe dochodzenie w celu sprawdzenia historii bezpieczeństwa Boeinga.

„Amerykańscy lotnicy i pracownicy liniowi Boeinga zasługują na kulturę przywództwa w Boeingu, która przedkłada bezpieczeństwo nad zysk” – stwierdził Cantwell w oświadczeniu. „Przeprowadzę dochodzenie w celu zbadania głównych przyczyn tych luk w zabezpieczeniach”.

READ  Oto, co powiedział Sydney Poitier o rasie i rasizmie

Cantwell powiedział, że podczas dzisiejszego spotkania z Calhounem Boeing nalegał, aby na pierwszym miejscu postawić jakość i inżynierię. Po kilku incydentach, które miały miejsce w ostatnich latach, w tym po incydencie z liniami lotniczymi Alaska Airlines w tym miesiącu, zaangażowanie to stało się istotną kwestią.

Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi także Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu.

Niemożność zwiększenia produkcji Maxa była poważnym ciosem dla wysiłków Boeinga zmierzających do przywrócenia rentowności.

Produkcja Boeinga 737 Max, najlepiej sprzedającego się samolotu, nie powróciła jeszcze do poziomu sprzed dwóch śmiertelnych katastrof w 2019 r., w wyniku których samolot uziemił się na 20 miesięcy. do kontynuowania wysiłków mających na celu wznowienie produkcji w bardziej opłacalnym tempie.

Eksperci branżowi wyrazili poważne wątpliwości co do zdolności Boeinga do uchylania się od dochodzeń. W zeszłym tygodniu A Raport Wells Fargo„Audyt FAA otwiera nową puszkę robaków” – zauważył Boeing. Kontrola jakości i zagadnienia inżynieryjne To trwa od lat.

„Biorąc pod uwagę niedawne osiągnięcia Boeinga i dużą motywację FAA do wykrywania problemów, uważamy, że szanse na czysty audyt są niskie” – stwierdzili analitycy.

Tydzień temu, Calhoun Firma przyznała, że ​​popełniła „błąd”. na spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa na szczeblu personelu, nie sprecyzował jednak, na czym polegał błąd. Prezes NTSB Jennifer Homandy zażądała, aby Boeing udzielił odpowiedzi na wszelkie nieprawidłowości w ramach dochodzenia w sprawie bezpieczeństwa, niezależnie od audytu FAA.

Boeing odpowiedział Powtarzające się problemy z jakością i bezpieczeństwem Po pięciu latach lotu doprowadził do długotrwałych lądowań niektórych odrzutowców i wstrzymania dostaw innych.

Stwierdzono, że konstrukcja 737 Max była odpowiedzialna za dwa śmiertelne wypadki: jeden w Indonezji w październiku 2018 r. i drugi w Etiopii w marcu 2019 r. razem, W dwóch wypadkach zginęło 346 osób Dwa samoloty i jeden doprowadzony 20 miesięcy lądowania Najlepiej sprzedające się odrzutowce firmy Będzie kosztować ponad 21 miliardów dolarów.

READ  Wynik Ravens vs. Steelers: aktualizacje na żywo, wyniki, statystyki gry, najciekawsze momenty, telewizja, transmisja na żywo z 18 tygodnia gry

W wewnętrznym komunikacie opublikowanym podczas lądowania 737 Max pracownik opisał odrzutowiec jako „zaprojektowany przez klaunów i nadzorowany przez małpy”.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Boeing zapytał linie lotnicze Poznaj wszystkie odrzutowce 737 MAX Po tym, jak linia lotnicza odkryła potencjalny problem z kluczowym elementem w dwóch samolotach, prawdopodobnie poluzowała się śruba w układzie steru.

Jego problemy z jakością i inżynierią wykraczają poza 737. Boeing był dwukrotnie zmuszony wstrzymywać dostawy swojego Boeinga 787 Dreamliner. Około roku Począwszy od 2021 roku Ponownie w 2023 rze względu na zastrzeżenia dotyczące jakości, na które powołuje się FAA. I to Odrzutowiec 777 Samolot United wylądował po awarii silnika Rozrzucone szczątki mechaniczne Domy i ziemia poniżej.

Dwa warianty Max – Max 7 i Max 10 – wciąż oczekują na zatwierdzenie do przewozu pasażerów. Analitycy Wells Fargo zauważyli, że ostatni incydent komplikuje tę sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *