Boris Johnson jest premierem Wielkiej Brytanii – ale jego dni są „policzone”

Johnson pojedzie w poniedziałek do Irlandii Północnej na rozmowy alarmowe.

Daniel Leal | Afp | Obrazy Getty

LONDYN – premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson uniknął głosowania wotum nieufności w poniedziałek wieczorem, ale oczekuje się, że niezadowolenie z jego przywództwa wzrośnie, a analitycy twierdzą, że jego dni urzędowania są policzone.

W poniedziałkowym sondażu Johnson zdobył poparcie większości swoich konserwatywnych prawodawców, ale wygrał ze znacznie mniejszą przewagą, niż oczekiwali jego zwolennicy.

Wśród niezadowolenia z jego przywództwa 211 torysów głosowało za premierem, a 148 przeciw niemu w głosowaniu sprowokowanym przez jego własnych prawodawców.

Johnson potrzebował 180 deputowanych, aby wygrać referendum, ale 148 było gorzej niż oczekiwano, a ponad 40% jego własnych prawodawców nie ufa premierowi – pomimo starań o ich poparcie.

Wpływ Johnsona jest rażącą ulgą w porównaniu z wpływem byłej prezydent Theresy May. Miał największe poparcie w podobnym referendum w 2018 r., ale sześć miesięcy później zrezygnował z funkcji premiera.

Aby dowiedzieć się, czy Johnson jest właściwym liderem, który poprowadzi partię do następnych wyborów powszechnych przed styczniem 2025 r., wielu posłów bada obecnie nastroje społeczne na temat Johnsona.

Poparcie dla Partii Konserwatywnej zostanie przetestowane w dwóch wyborach uzupełniających w West Yorkshire i Devon jeszcze w tym miesiącu.

Obecne zasady partii mówią, że Johnson – który uniknął wotum zaufania – nie będzie w stanie stawić czoła kolejnemu przez 12 miesięcy, ale analitycy twierdzą, że te zasady ulegną zmianie wraz z eskalacją rebelii przeciwko Johnsonowi.

„[The vote] Współpracownicy Borisa Johnsona byli znacznie bliżej, lub naprawdę, niż oczekiwano, „Tim Bale, profesor polityczny na Queen Mary University w Londynie, powiedział CNBC w poniedziałek.

„W pewnym stopniu sądzimy, że Partia Konserwatywna przegra w tych dwóch wyborach uzupełniających, ale nie powinniśmy ograniczać ich wpływu. Wielu posłów z niewielkiej większości będzie zaniepokojonych” – powiedział. „Myślę, że referendum jest ważnym punktem odniesienia dla wielu posłów, którzy przyglądają się osobistej ocenie Borisa Johnsona i przepaści między nimi a Partią Pracy”.

READ  4 osoby zostały ranne podczas aktywnego ostrzału; W dużej mierze podejrzane

Bale powiedział, że jeśli ta przepaść z główną opozycją poszerzy się, konserwatywni rebelianci mogą „wrócić” i ponownie rzucić wyzwanie przywództwu Johnsona.

Dni „liczone”

Chociaż Johnson nie wykazywał oznak gotowości do rezygnacji – po głosowaniu wezwał do jedności i przyrzekł „atakować” – analitycy twierdzą, że jego przywództwo było zagrożone.

Według Calluma Pickeringa, starszego ekonomisty w Banku Bernberg, jego dni zostały „policzone”.

„Zgodnie z obecnymi zasadami Partii Konserwatywnej Johnson nie może być kwestionowany przez kolejne 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że jego rząd powrócił do normalnego działania” – powiedział Pickering w notatce zeszłej nocy.

„Nawet jeśli Johnson przeżyje dzisiaj, trudno będzie zobaczyć, jak odzyska dawne poparcie swoich posłów.

„Ryzyko pogorszenia się gospodarki w okresie letnim, a także słabe wyniki w nadchodzących wyborach uzupełniających… wciąż mogą przechylić wahadło przeciwko Johnsonowi” – ​​dodał.

Partie opozycyjne w Westminster od dawna wzywają Borisa Johnsona do ustąpienia ze skandalu z „partygatem” – i czy Johnson celowo wprowadził parlament w błąd (co zaprzecza) – aby powiedzieć, że partia (Liberalni Demokraci i szkocki National Johnson nadal odmawiają przyjęcia). jego rezygnacja).

Ian Blackford, przewodniczący komisji parlamentarnej SNP w Izbie Gmin i jeden z najgłośniejszych krytyków Johnsona, opisał premiera jako „przechodzącego martwego człowieka” i powiedział: „Teraz odszedłby ktoś inny”.

„To nie koniec, wątpię, że premier w którymś momencie zniknie. Nie wierzę, że wystartuje w następnych wyborach. Właściwie dostaniemy to, czym jest kulawy premier” – powiedział Steve’owi z CNBC. Sedwick we wtorek.

Czy Johnson może odwrócić bieg wydarzeń?

Po tym wzrosło niezadowolenie z przywództwa Johnsona Oświadczenie Został wydany w zeszłym miesiącu po serii ostrej krytyki ze strony premiera i innych urzędników Govit-19 Imprezy zrywające blokady w biurze i domu Johnsona na Downing Street.

Jednak lojaliści premiera pochwalili go za „dokończenie Brexitu” i nadzorowanie reakcji rządu na epidemię rządową, zwłaszcza za szybkie pozyskiwanie i rozmieszczanie szczepionek.

Johnson stoi teraz przed zadaniem uspokojenia posłów rebeliantów, z czym prawdopodobnie zmierzy się poprzez zmiany w polityce fiskalnej i obsadzie kadrowej, mówi ekonomista JPMorgan Alan Monks.

„Obiecał, że „zwali”, a gdy tylko obejmie urząd, referendum budzi poważne wątpliwości co do jego kadencji jako przewodniczącego” – powiedział Monks pod koniec poniedziałku.

„Podejrzewamy, że nastąpią zmiany w obecnych zasadach partyjnych pod warunkiem, że Johnson nie zaakceptuje kolejnego wyzwania przywódczego przez dwanaście miesięcy, po czym stanie przed kolejnym formalnym wyzwaniem.

Powiedział, że Johnson prawdopodobnie ogłosi nowe inicjatywy polityczne w celu zdobycia zarówno Partii Konserwatywnej, jak i opinii publicznej.

„Oczywiste jest, że Partia Konserwatywna wykorzysta wszelkie pozostałe możliwości w polityce pieniężnej, aby zagwarantować znaczne obniżki podatków i dodatkowe płatności na swojej konferencji w październiku” – dodał.

Według Monksa, długoterminowa przyszłość Johnsona zależy od tego, jak te środki zostaną przyjęte przez członków partii i wyborców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.