Brytyjski miliarder Jim Radcliffe licytuje 5,3 miliarda dolarów za Chelsea FC

Biznesmen-miliarder i jeden z najbogatszych Brytyjczyków, Jim Radcliffe, zaoferował 5,3 miliarda dolarów na zakup drużyny Premier League Chelsea FC, co jest spóźnionym i odważnym planem.

Cena, jeśli zostanie zaakceptowana, będzie najwyższą ceną, jaką kiedykolwiek zapłacono za właściwą grę. Zawiera również zobowiązanie do wydania ponad 2 miliardów dolarów, aby zapewnić drużynie utrzymanie swojego miejsca wśród elity światowej piłki nożnej.

„Inwestujemy w tę inwestycję jako fani pięknej gry, a nie jako sposób na osiągnięcie zysku” – potwierdził Radcliffe w oświadczeniu wydanym przez jego firmę petrochemiczną Enios, podążając za Chelsea. – Robimy to z naszymi podstawowymi biznesami. Klub jest zakorzeniony w swojej społeczności i fanach. Z tego powodu naszym zamiarem jest inwestowanie w Chelsea FC.

Ogromna oferta Ratcliffe’a dla klubu z zachodniego Londynu – Chelsea pojawiła się w piątek, a bank, który wynajął do zarządzania sprzedażą, miał co najmniej trzy miliardy dolarów w ofertach – była dla Chelsea od tygodni mylącym i przyprawiającym o zawrót głowy doświadczeniem. Obecny właściciel Chelsea, Roman Abramowicz, został zwolniony przez prezydenta Rosji Władimira Putina po inwazji Rosji na Ukrainę. Został zmuszony do sprzedania zespołu pod sankcjami nałożonymi przez rząd brytyjski i inne osoby za zaangażowanie w Putina.

Za Abramowicza Chelsea stała się jedną z największych i najbardziej utytułowanych drużyn w światowej piłce nożnej. Kosztowało to ogromne pieniądze, ponieważ zespół tracił około 1 miliona dolarów tygodniowo, odkąd Abramowicz, nieznany wówczas rosyjski biznesmen, przejął kontrolę nad zespołem w 2003 roku.

Radcliffe zasugerował, że osobiste bogactwo może przewyższać bogactwo Abramowicza i że jest gotów zrobić to samo. Jego oferta może nie być dostępna dla trzech oferentów już rozważanych przez Rain Group, a sprzedażą ma zająć się nowojorski bank komercyjny Chelsea. Przybycie Radcliffe’a usprawniło ten proces, ale wybór go może przyspieszyć sprzedaż.

READ  Pitani wzywa do cofnięcia zamrożenia 3,5 miliarda dolarów dla ofiar afgańskiego Karzaja 9/11

Każda sprzedaż wymagałaby zgody zarówno rządu brytyjskiego, jak i Premier League. Po umieszczeniu Abramowicza na liście sankcji rząd brytyjski musi wydać licencję podobną do tej, którą pozwoliła Chelsea prowadzić, a Premier League musi uznać wszystkich nowych właścicieli.

W ramach swojej oferty Radcliffe zobowiązał się na rzecz Fundacji „Wspieranie Ofiar Wojny” 2,5 2,5 miliarda, czyli 3,1 miliarda dolarów. Język jest podobny do tego, którego używał Abramowicz, kiedy po raz pierwszy ogłosił sprzedaż klubu. Na razie nie wiadomo, co zrobi po opuszczeniu stanowiska.

Radcliffe obiecał również zainwestować kolejne 2,1 miliarda dolarów w Chelsea w ciągu następnych 10 lat, w tym przeprojektowanie innego warunkowego klubu Abramowicza, starzejącego się Stamford Bridge.

Według Bloomberg World’s Richest Index Radcliffe jest fanem Manchesteru United, rywala Chelsea z Premier League o wartości 10,6 miliarda dolarów, który opisał się od czasów szkolnych. Chelsea nie będzie pierwszą wizytą Radcliffe’a w inwestycjach sportowych, a nawet w piłkę nożną. Jest blisko swojego domu we francuskim zawodowym klubie piłkarskim OGC Nice w Monako, a także w drużynie FC Lausanne-Sport w Szwajcarii. Ale kupowanie Chelsea byłoby zupełnie inne. Obiecał zachować miejsce zespołu w światowej elicie.

„Uważamy, że w Londynie powinien istnieć klub, który odzwierciedla status miasta” – powiedział Radcliffe. „Może to być coś w stylu Realu Madryt, Barcelony lub Bayernu Monachium. Chcemy, aby Chelsea była tym klubem.

Jego śmiała, 11-godzinna oferta w ciągu ostatnich kilku tygodni rozgniewała grupę oferentów wspieranych przez Stany Zjednoczone biorących udział w złożonej aukcji zaprojektowanej przez bankiera zajmującego się sprzedażą, Joe Ravitcha. Termin ostatecznych aukcji był kilkakrotnie przedłużany, po czym pozostałym trzem grupom inwestycyjnym polecono w ten weekend zwiększyć swoją ofertę do kolejnych 600 mln dolarów.

Okoliczności sprzedaży były dziwne, niespotykane w sporcie zawodowym, który stworzył konkurs piękności, który zgromadził jednych z najbogatszych ludzi na świecie, ale znanych sportowców i nieznane osoby, które chciały wykorzystać sprzedaż do podniesienia własnego profilu. . Poza szokującym – i jeszcze bezpodstawnym – wywiadem dla Financial Times, że Chelsea i inne drużyny Premier League mogą być warte 10 miliardów dolarów za pięć lat, Raine nie skomentował podczas aukcji.

READ  Sprawdź najnowsze smartfony Huawei na wyprzedaży

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy Radcliffe upublicznił swoją aukcję, The Wall Street Journal, powołując się na anonimowe źródła, powiedział, że grupa kierowana przez Todda Bohleya, współwłaściciela Los Angeles Dodgers, jednego z finalistów aukcji, miała wziąć udział wyłącznie. Negocjacje w sprawie zakupu Chelsea.

W tym tygodniu zespół Boehly został zakwestionowany przez kierowcę Formuły 1 Louise Hamilton i gwiazdę tenisa Serenę Williams przez szerokie konsorcjum prowadzone przez członków grupy kontrolnej Philadelphia 76ers NBA, Josha Harrisa i Davida Blitzera. .

Drużyna prowadzona przez Steve’a Bugliukę, współwłaściciela drużyny NBA Boston Celtics, jest trzecim finalistą. Larry Tennonbaum, szef Maple Leaf Sports & Entertainment, jest częścią federacji Bugliuka.

Dla piłkarzy, personelu i fanów Chelsea sprzedaż nie nastąpi szybko. Klub działa w warunkach „nadzwyczajnych ograniczeń finansowych” od czasu nałożenia sankcji na Abramowicza, określanego przez brytyjski rząd jako bliski sojusznik Putina. Specjalna licencja rządowa, która pozwoliłaby grupie działać, zmusiłaby klub do posiadania 10 000 niesprzedanych biletów na własne mecze, zmuszając grupę do zmniejszenia budżetu na podróże i zamknięcia sklepu.

Niepewność co do przyszłości wpłynęła również na zespół na boisku. Chelsea spodziewa się, że kontrakty dwóch kluczowych obrońców, Antonio Rudigera i Andreasa Christensena, wygasną pod koniec sezonu, a rozmowy o ich zastąpieniu nie będą miały miejsca, dopóki nie znajdą zastępcy dla Abramowicza.

Wśród oferentów Radcliffe wydaje się być najbliższym przybliżeniem Abramowicza do fanów Chelsea. Strategia była kosztowna – Abramowicz pochłonął około 2 miliardy dolarów strat podczas swojej kadencji jako właściciel – ale okazała się skuteczna: Chelsea odniosła największy sukces w swojej historii, stając się pretendentem do krajowych i międzynarodowych wyróżnień oraz najlepszym talentem na świecie. , I wygrał pięć Premier League i dwa mistrzostwa Europy.

„Będziemy nadal inwestować w zespół, aby zapewnić światowej klasy zespół najlepszych zawodników, trenerów i personelu w sporcie kobiet i mężczyzn” – powiedział Radcliffe.

READ  Według raportu, Wojownicy przyczynili się do prośby Duranta o wymianę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *