Prokuratorzy przeszukują siedzibę Deutsche Bank w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Zdjęcie siedziby niemieckiego Deutsche Bank we Frankfurcie, Niemcy, 21 września 2020 r. (Reuters) / Ralph Orlovsky / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • W grę wchodzą również regulator finansowy i policja federalna
  • Bank próbował uporządkować reputację
  • Wiąże się z potencjalnym późnym zgłaszaniem podejrzeń – źródło
  • spadek zapasów

FRANKFURT (Reuters) – Prokuratorzy, policja federalna i inni urzędnicy przeszukali Deutsche Bank. (DBKGn.DE) Centrala we Frankfurcie w piątek to ruch, który największy niemiecki bank poinformował, że jest powiązany z podejrzeniem prania pieniędzy zgłoszonym przez władze.

Pod rządami dyrektora generalnego Christiana Swinga Deutsche Bank próbował naprawić swoją reputację po serii wstydliwych i kosztownych niepowodzeń regulacyjnych, w tym kolejnym nalocie na pranie brudnych pieniędzy w 2018 roku.

Deutsche Bank poinformował w oświadczeniu, że przeszukanie dotyczyło podejrzanych transakcji, które przekazał władzom i że w pełni współpracuje.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Osoba zaznajomiona ze sprawą stwierdziła, że ​​spór dotyczył tego, czy Deutsche Bank złożył w terminie tzw. raport o podejrzanej działalności. Osoba powiedziała, że ​​Deutsche działał jako bankier-korespondent w tej transakcji.

Prokuratorzy powiedzieli, że mają nakaz przeszukania, ale odmówili podania dalszych szczegółów. Powiedzieli, że zaangażowani są również przedstawiciele nadzoru finansowego BaFin.

BaFin i policja federalna odmówiły komentarza.

Akcje banku spadły o ponad 3% po doniesieniach z badań, a we Frankfurcie o 15:00 GMT spadły o 0,4%.

Problemy z praniem pieniędzy zalały bank w przeszłości.

W 2020 r. Deutsche Bank został ukarany grzywną w wysokości 13,5 mln euro za późne zgłoszenie podejrzanych działań związanych z potencjalnym praniem pieniędzy.

Amerykański Departament Sprawiedliwości od lat bada również transakcje, które według władz były wykorzystywane do prania 10 miliardów dolarów z Rosji, co spowodowało, że niemiecki bank został ukarany grzywną w wysokości około 700 milionów dolarów.

READ  Awaria gazu ziemnego, odetnij ciepło „natychmiast”

W 2018 r. BaFin podjął niezwykły krok, instalując KPMG jako prywatny monitor w Deutsche, aby nadzorować postęp kontroli prania brudnych pieniędzy.

W zeszłym roku BaFin nakazał Deutsche wprowadzić więcej zabezpieczeń w celu zapobiegania praniu pieniędzy, a regulator rozszerzył mandat audytora.

Deutsche powiedział, że zwiększył środki na walkę z praniem brudnych pieniędzy.

W tym tygodniu bank poinformował o lepszym niż oczekiwano, 17-procentowym wzroście zysku za pierwszy kwartał w związku ze wzrostem przychodów z bankowości inwestycyjnej, ale ostrzegł, że konflikt na Ukrainie może zaszkodzić rocznym zyskom.

Świadek agencji Reuters powiedział, że w piątek nie było śladu władz poza siedzibą banku.

Kontrastuje to z nalotem z 2018 roku, kiedy około 170 policjantów i innych funkcjonariuszy przybyło samochodami z niebieskimi i szarymi znakami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Toma Simsa, Franka Sebelta i telewizji Reuters. Montaż przez Thomasa Escritta, Sabine Wallrap i Davida Clarke’a

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *