Burza tropikalna Beryl może uformować się na Atlantyku i przekształcić się w huragan

grać

Burza tropikalna Beryl uformowała się w piątkowy wieczór we wschodnim Atlantyku na wschód od Wysp Na Zawietrze, a w niedzielę może przekształcić się w huragan Beryl, przemieszczając się na zachód. – podało Narodowe Centrum ds. Huraganów.

Będzie to druga nazwana burza w sezonie huraganów na Atlantyku w 2024 r., formalnie przechodząc w burzę tropikalną około 1500 mil na południowy wschód od Wysp Na Wietrze na wschodnim krańcu Karaibów.

Beryl poruszała się z prędkością około 30 km/h Maksymalny utrzymujący się wiatr Centrum huraganów podało w zaleceniu o 23:00, że wiatr osiąga prędkość do 40 mil na godzinę. Oficjalna prognoza mówi, że w niedzielne popołudnie zamieni się w cyklon.

Oczekuje się, że burza przetnie Wyspy Na Zawietrze w późną niedzielę i w poniedziałek rano, przynosząc ulewne deszcze, wiatry o sile huraganu oraz ryzyko niebezpiecznych wezbrań i fal sztormowych. Centrum podało w sobotę, że dla części Wysp Zawietrznych i Południowo-Zawietrznych „będą wymagane obserwacje dotyczące huraganów i burz tropikalnych”.

Na Barbadosie i pobliskich wyspach mogą spaść od 3 do 6 cali deszczu, lokalne powodzie na wrażliwych obszarach, a także zagrażające życiu prądy falowe i rozrywające.

W niedzielę ma zostać wysłany samolot myśliwski, który ma zbadać burzę.

Jakie są rokowania Beryl?

W innych miejscach interesy na środkowych i zachodnich Karaibach powinny monitorować postęp burzy, pamiętając, że margines błędu w prognozach na cztery lub pięć dni może być bardzo duży – zaleciło centrum.

Według oficjalnej prognozy do niedzielnego wieczoru, gdy Beryl wpłynie na Morze Karaibskie, prędkość wiatru może osiągnąć 170 km/h. Jednak warunki atmosferyczne na ogół nie sprzyjają wzmaganiu się burz w tym momencie czerwca, a niektóre modele komputerowe są „zbyt agresywne” i sugerują, że burza może przekształcić się w poważny huragan przed dotarciem na ląd, zgodnie z dyskusją dotyczącą prognoz centrum.

READ  Hadhras: Ocalali wspominają chaos i zamieszanie na miejscu śmiertelnej katastrofy w Indiach

Centrum stwierdziło, że gdy burza przechodzi przez Karaiby, modele prognostyczne nadal nie zgadzają się co do prawdopodobnej ścieżki burzy. Na razie oficjalna prognoza wskazuje, że we wtorek wieczorem środek stożka może znajdować się nad Dominikaną i zachodnim Haiti, a w środę wieczorem nad Jamajką lub wschodnią Kubą.

Jak niezwykła jest burza taka jak Beryl?

Według Hurricane Center na początku tego roku nad środkowym i wschodnim tropikalnym Atlantykiem utworzyło się zaledwie kilka burz w historii.

Jeśli do niedzielnego popołudnia stanie się huraganem, będzie to najdalej na wschód, jaki huragan utworzył się w tropikalnym Atlantyku, bijąc rekord ustanowiony w 1933 r., powiedział Bill Klotzbach, starszy pracownik naukowy na Colorado State University i główny autor sezonu. Perspektywa cyklonu.

Chociaż aktywność cyklonów tropikalnych przed 1 sierpnia ma niewielką korelację z ogólną aktywnością w sezonie, wczesna aktywność na wschód od Małych Antyli jest zazwyczaj kojarzona z bardziej ruchliwymi sezonami, Klotzbach napisał w X.

Tydzień po burzy tropikalnej Alberto, która nawiedziła północno-wschodni Meksyk, wywołując potężną powódź, w wyniku której zginęły co najmniej cztery osoby, w tym troje dzieci. Burza zalała także wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w Teksasie i spowodowała, że ​​nadmorskie miasteczko Surfside Beach na południe od Houston znalazło się kilka stóp pod wodą.

System poruszający się w kierunku Zatoki Meksykańskiej to fala tropikalna na Atlantyku

System niskiego ciśnienia występuje na północno-zachodnich Karaibach w pobliżu Stanów Zjednoczonych i według prognoz w sobotę przesunie się w głąb lądu nad Półwyspem Jukatan. Gdy pojawi się w Zatoce Campeche w południowej części Zatoki Meksykańskiej, warunki będą sprzyjające dalszemu rozwojowi, podało w piątek wieczorem centrum huraganu. Centrum określiło 40% szans na wzrost w ciągu najbliższych 48 godzin.

Niezależnie od rozwoju sytuacji, prognozuje się, że w weekend w niektórych częściach Ameryki Środkowej i Meksyku system przyniesie deszcz i silny wiatr.

READ  Przedłużająca się zimowa burza powoduje co najmniej 37 ofiar śmiertelnych i pozostawia tysiące bez prądu

Na Atlantyku fala tropikalna, skupiona kilkaset mil na południowy zachód od Wysp Zielonego Przylądka, powoduje ulewy i burze. System może rozwinąć się w przyszłym tygodniu, gdy będzie przemieszczał się na zachód z prędkością od 15 do 20 mil na godzinę. System ma 40% szans na dodatkowy wzrost w ciągu następnych siedmiu dni.

Dalej: Lista nazw burz w sezonie huraganów atlantyckich w 2024 r. zaczyna się od Alberto i Beryl

Eksperci przewidują pracowity sezon huraganów

Beryl to najnowsza burza, która według przewidywań będzie powyżej średniej wśród burz tropikalnych i huraganów.

W maju Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery przewidziała, że ​​w tym sezonie huraganów na Atlantyku wystąpi 17–25 nazwanych burz – najwięcej burz przewidziała NOAA w swoich prognozach sezonowych. Według NOAA prognozuje się, że od 8 do 18 burz przekształci się w huragany, a od czterech do siedmiu w huragany poważne (kategorie 3, 4 lub 5; z utrzymującym się wiatrem o prędkości 200 km/h lub większej).

Dyrektor National Weather Service Ken Graham powiedział na majowej konferencji prasowej, że „wszystko zapowiada się aktywny sezon”. Dyrektor NOAA Rick Spinrad powiedział, że sezon huraganów na Atlantyku zapowiada się „wyjątkowo” i prawdopodobieństwo jego wystąpienia wynosi 85%. ponadprzeciętny rok.

Rekord najczęściej wymienianych burz w sezonie wynosi 30 i został ustanowiony w 2020 r. Na podstawie danych pogodowych z lat 1991–2020 w typowym roku występuje średnio 14 burz tropikalnych, z których siedem przekształca się w huragany.

Dodatek: Doyle Rice, Przylądek Howry, Ameryka dzisiaj; Cheryl McCloud, USA TODAY Network-Floryda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *