Były dyrektor generalny Starbucks Howard Schultz wzywa do ożywienia sieci kawiarni

Były dyrektor generalny Starbucks Howard Schultz opublikował na LinkedIn długi artykuł, w którym wzywał sieć kawiarni do reorganizacji swojej działalności w USA po tym, jak firma opublikowała rozczarowujące zyski kwartalne.

Schultz, który jesienią ubiegłego roku ustąpił z zarządu firmy i stał się publiczną twarzą sprzeciwu firmy wobec tworzenia związków zawodowych przez pracowników, napisał w niedzielę, że Starbucks „musi odzyskać obsesyjne skupienie się na doświadczeniach klientów z perspektywy sprzedawcy”. „

„Odpowiedź nie kryje się w danych, ale w sklepach”.

Schultz powiedział, że jego sprzedaż w USA jest opóźniona – to Akcje Starbucks spadły w trakcie sesji o 16%. W ubiegłym tygodniu – „Główna przyczyna upadku firmy”.

Były dyrektor generalny Starbucks Howard Schultz (po lewej) ma kilka rad dla swojego następcy Laxmana Narasimhana (po prawej). Obydwa widać powyżej we wrześniu 2022 r. AP
W niedzielę Schultz opublikował obszerną notatkę na LinkedIn. LinkedIn

W swoim poście na LinkedIn Schultz zachęcała kadrę kierowniczą i członków zarządu Starbucks, aby „spędzali więcej czasu z zieloną opaską”.

„Jednym z ich pierwszych posunięć było wymyślenie na nowo mobilnej platformy zamówień i płatności, której pionierem był Starbucks, tak aby była to platforma typu „one-stop-shop” – napisał Schultz.

70-letni były szef, który pozostaje jednym z największych akcjonariuszy firmy, ustąpił z zarządu spółki we wrześniu ubiegłego roku – sześć miesięcy po przekazaniu firmy dyrektorowi generalnemu Laxmanowi Narasimhanowi.

Akcje Starbucks spadły w zeszłym tygodniu o 15% po tym, jak firma ogłosiła rozczarowujące wyniki kwartalne. AP

Pochodzący z Brooklynu, który kupił Starbucks, gdy był to lokalny sklep z ziarnami kawy w Seattle, i przekształcił go w sieć kawiarni w europejskim stylu, namawiał firmę do zmiany swojej „strategii wejścia na rynek” poprzez „skupianie się na kawie”. Wizjonerska innowacja, która inspiruje partnerów.”

„We wszystkim skup się na doświadczeniu, a nie na transakcji” – napisał Schultz.

Analityk CNBC Jim Cramer zapytał Narasimhana podczas napiętego wywiadu w zeszłym tygodniu, kiedy dyrektora naczelnego poproszono o wyjaśnienie słabych wyników kwartalnych Starbucks.

„Czy Twoja kawa może być za droga?” Kramer zapytał szefa Starbucks podczas wywiadu – wideo, które stało się popularne w mediach społecznościowych.

READ  Oto, co warto zobaczyć na czwartkowym przesłuchaniu w sprawie dokumentów skonfiskowanych w Mar-a-Lago

Narasimhan odpowiedział, że „okazjonalny klient amerykański” „wyraźnie ograniczył liczbę wizyt u nas” ze względu na wysoki poziom inflacji.

„Nie mogliśmy przekazać im wartości, którą zapewnialiśmy” – powiedział dyrektor generalny.

Narasimhan obiecał „osiągnąć” „plan działania”. [customers] Niech poznają wartość, którą oferujemy.

Trudności gospodarcze w Chinach i wysoka inflacja w Stanach Zjednoczonych pogorszyły wyniki finansowe firmy, twierdzi Starbucks. Reutera

Po wywiadzie Cramer powiedział „Squawk Box” CNBC, że był „oszołomiony”.

„Jestem zasmucony tą sytuacją, wiedząc, że Narasimhan ma plan działania”. Cramer powiedział w CNBC.

Akcje Starbucks osiągnęły w środę najniższy poziom od dwóch lat po tym, jak firma obniżyła swoje roczne prognozy ze względu na słaby popyt w dotkniętych inflacją USA i wolniejsze niż oczekiwano ożywienie w Chinach.

„Mieliśmy trudny kwartał. Musimy się poprawić i zrobimy to. Patrząc w przyszłość, uważam, że mamy właściwą strategię” – powiedział inwestorom Narasimhan podczas rozmowy o wynikach w zeszłym tygodniu.

Starbucks po raz drugi w tym roku obniżył perspektywy sprzedaży. W zeszłym tygodniu podała, że ​​jej zysk netto za ten kwartał spadł o 15% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Spółka odnotowała także 2% spadek przychodów.

W tym poście poproszono Starbucks o komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *