Biden rozmawia z Netanjahu, podczas gdy Izraelczycy wydają się bliżsi poważnego ataku na Rafah

Waszyngton (AFP) – prez Joe Bidena Ponownie nalegał na izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu Przeciwko przeprowadzeniu w poniedziałek ataku na miasto Rafah, na południe od Strefy Gazy Wygląda na to, że jest coraz bliżej Do operacji wojskowej na dużą skalę mającej na celu wyeliminowanie działaczy Hamasu.

Jednak wkrótce po tym, jak Izrael ogłosił, że nakazał około 100 000 Palestyńczyków rozpocząć ewakuację z Rafah, Hamas oświadczył w oświadczeniu, że zaakceptował egipsko-katarską propozycję zawieszenia broni, która trwa od siedmiu miesięcy. Wojna z Izraelem w Gazie.

Rzecznik izraelskiej armii, admirał Daniel Hagari, powiedział, że Izrael będzie kontynuował swoje operacje w Gazie, do czasu, gdy urzędnicy będą debatować nad propozycją zawieszenia broni, na którą zgodził się Hamas. Izraelski gabinet wojskowy jednomyślnie głosował za zatwierdzeniem operacji wojskowej w Rafah, ale będzie kontynuował wysiłki w zakresie zawieszenia broni.

Armia izraelska oświadczyła również, że przeprowadziła „ukierunkowane ataki” na Hamas na wschód od Rafah. Charakter strajków nie był od razu znany, ale wydaje się, że posunięcie to miało na celu utrzymanie presji w trakcie kontynuowania rozmów.

W poniedziałek urzędnicy administracji Bidena nadal wyrażali Izraelczykom obawy, że duża operacja wojskowa na gęsto zaludnionych obszarach Rafah będzie katastrofalna.

W poniedziałek urzędnicy Białego Domu również wyrazili szczególne zaniepokojenie niedawnymi atakami na Rafah – chociaż nie wydawały się one atakiem na dużą skalę, któremu grozi Netanjahu, zdaniem osoby zaznajomionej ze stanowiskiem administracji, która nie była upoważniona do publicznego wypowiadania się.

Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział, że Biden został poinformowany o odpowiedzi Hamasu. Dyrektor CIA William Burns, który przebywał w Katarze, aby rozmawiać z urzędnikami regionalnymi w sprawie zakładników, omawiał oświadczenie Hamasu z sojusznikami w regionie. Kirby odmówił dyskusji na temat granic tego, na co Hamas twierdzi, że się zgodził.

READ  Palenie Koranu przed ambasadami Egiptu i Turcji w Danii

„Bill Burns przygląda się tej reakcji. Rozmawia na ten temat z Izraelczykami” – powiedział Kirby reporterom. „I zobaczymy, dokąd to wszystko doprowadzi. Miejmy nadzieję, że doprowadzi to do szybkiego uwolnienia zakładników.

W ostatnich dniach urzędnicy Egiptu i Hamasu poinformowali, że nastąpi zawieszenie broni Seria etapów Podczas którego Hamas uwolni przetrzymywanych zakładników w zamian za wycofanie sił izraelskich z Gazy.

Wyżsi urzędnicy w administracji Bidena publicznie naciskają na Hamas, aby przyjął to, co określili jako hojną ofertę Izraelczyków, która doprowadziłaby również do przedłużenia rozejmu i uwolnienia palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach, a być może utorowałaby drogę do trwałego końca. dla obecnego konfliktu.

Biały Dom podał, że Biden podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z Netanjahu potwierdził amerykańskie obawy dotyczące inwazji na Rafah, gdzie ponad milion cywilów z innych części Gazy szuka schronienia w związku z wojną rozpętaną przez Izrael. Atak Hamasu 7 października Izraelska agresja na Izrael doprowadziła do śmierci ponad 34 tysięcy Palestyńczyków i nędzy w Strefie Gazy.

Biden powiedział Netanjahu, że nadal wierzy, że osiągnięcie zawieszenia broni z Hamasem to najlepszy sposób na ochronę życia izraelskich zakładników przetrzymywanych w Gazie, podali urzędnicy. Izrael twierdzi, że Hamas przetrzymuje w Gazie około 100 zakładników i szczątki ponad 30 innych osób.

Wezwanie przywódców nadeszło, zanim Hamas ogłosił, że przyjął propozycję zawieszenia broni.

„Dziś rano prezydent ponownie stanowczo oświadczył, że nie wspieramy operacji naziemnych w Rafah” – powiedział Kirby.

Najnowsze wydarzenia mają miejsce w poniedziałek, gdy Biden gościł króla Jordanii Abdullaha II na prywatnym lunchu w Białym Domu, aby omówić wojnę i rozmowy w sprawie zakładników. Ambasada Jordanii w Waszyngtonie poinformowała w poście na portalu społecznościowym

W niedzielę Netanjahu odrzucił międzynarodowe naciski, aby zakończyć wojnę w Gazie W ognistym przemówieniu Obchody corocznego Dnia Pamięci o Holokauście i oświadczenie, że „jeśli Izrael będzie musiał zostać sam, Izrael pozostanie sam”.

READ  Vicki Bowman: Birmańska junta wojskowa skazuje byłego ambasadora Wielkiej Brytanii na rok więzienia

Powiedział po angielsku: „Mówię światowym przywódcom: Żadna presja ani żadna decyzja na jakimkolwiek forum międzynarodowym nie przeszkodzi Izraelowi w obronie”. – To się teraz nie powtórzy.

W poniedziałek armia izraelska nakazała rozpoczęcie ewakuacji około 100 000 Palestyńczyków RafahSugeruje to, że inwazja naziemna może być tam nieunikniona, co jeszcze bardziej komplikuje wysiłki mające na celu wynegocjowanie zawieszenia broni.

Napięcie wzrosło w niedzielę, kiedy Hamas wystrzelił rakiety w stronę sił izraelskich stacjonujących na granicy z Gazą, w pobliżu głównego przejścia granicznego Izraela do Izraela. Dostarczanie pomocy humanitarnejW rezultacie zginęło czterech żołnierzy. Według szpitala w izraelskich nalotach na Rafah zginęły 22 osoby, w tym dzieci i dwoje niemowląt.

Według Białego Domu Netanjahu poinformował również Bidena, że ​​dopilnuje, aby przejście Kerem Szalom między Gazą a Izraelem pozostało otwarte dla dostaw pomocy humanitarnej.

Izraelscy urzędnicy w zeszłym tygodniu Poinformował urzędników administracji Bidena o planie ewakuacji Według amerykańskich urzędników zaznajomionych ze sprawą palestyńskich cywilów przed możliwą operacją.

Urzędnicy, którym nie pozwolono na publiczne wypowiadanie się i poprosili o anonimowość w celu omówienia tej delikatnej wymiany zdań, oświadczyli, że szczegółowo przedstawiony przez Izraelczyków plan nie zmienił poglądu administracji USA, że kontynuowanie operacji w Rafah naraziłoby wielu niewinnych palestyńskich cywilów . Na niebezpieczeństwo. ryzyko.

Sekretarz prasowy Pentagonu, generał dywizji Pat Ryder, powiedział, że sekretarz obrony Lloyd Austin podkreślił wcześniej w rozmowie z izraelskim ministrem obrony Yoavem Galantem, że Izrael potrzebuje „wiarygodnego planu” ewakuacji ludności cywilnej i zachowania pomocy humanitarnej. Ryder powiedział, że Austin zapoznał się z „koncepcjami” Izraelczyków dotyczącymi ich planu operacji w Rafah, „ale na tym etapie nie ma żadnych szczegółów”.

Izraelscy urzędnicy powiedzieli, że ci, którym nakazano ewakuację, przeniosą się z części Rafah do pobliskiej strefy humanitarnej zadeklarowanej przez Izrael. Moje kondolencjeTymczasowy obóz na wybrzeżu.

READ  Hamas przedstawia propozycję zawieszenia broni zawierającą szczegóły wymiany zakładników i więźniów

___

Współpracownicy prasowi Tara Cobb w Waszyngtonie i Joseph Federman w Jerozolimie wnieśli swój wkład w doniesienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *