Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych rosną powyżej 4 USD za galon

Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych wzrosły do ​​najwyższego poziomu od 2008 roku, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę zakłóciła globalny rynek energetyczny.

Średnia cena galonu gazu w niedzielę wyniosła 4009 dolarów, AAA, wzrost o 57 centów w stosunku do poprzedniego miesiąca. Najwyższa cena w historii miała miejsce w lipcu 2008 r., kiedy średnia cena wynosiła 4,114 USD za galon. (Wliczając inflację, odpowiada to dzisiaj 5,25 dolara za galon).

Gwałtowna wojna Rosji z Ukrainą, która zmusiła do ucieczki ponad milion osób, spowodowała skrajną niestabilność na rynkach energetycznych, po części dlatego, że Rosja dostarcza 10% światowej ropy naftowej i ponad jedną trzecią gazu ziemnego zużywanego w Unii Europejskiej . .

Niektóre rafinerie i handlowcy mają Przestań kupować ropę z kraju, nawet przesyłki, które są oferowane z ogromnym rabatem. Rafinerie, firmy żeglugowe, ubezpieczyciele i banki wycofują się, ponieważ boją się wyjść z sankcji, robiąc interesy z Rosją. Przywódcy Ukrainy proszą kraje o zaprzestanie kupowania rosyjskiej ropy, a amerykańscy politycy to zrobili Zacząłem wspierać tę akcję.

Cena międzynarodowego benchmarku ropy Brent wzrosła w piątek o 7 procent do 118 dolarów za baryłkę. Na początku grudnia baryłka kosztowała około 65 dolarów.

Ceny gazu wzrosły już podczas pandemii, częściowo z powodu wahań podaży i popytu. Ostrzejsze ceny dla niej Płatny Ludzie muszą reorganizować budżety rodzinne, czasami poprzez rezygnację z zajęć rekreacyjnych, a innym razem przez ograniczanie wydatków na artykuły pierwszej potrzeby. Rosnące ceny gazu przyczyniają się do inflacji paliw, co Osiągnął najwyższy poziom od 40 lat w styczniu.

Ekonomiści spodziewają się, że Indeks Cen Konsumpcyjnych, uważnie obserwowany miernik inflacji opublikowany w czwartek, pokaże, że ceny konsumenckie wzrosły o 7,9 proc. w ciągu roku do lutego i 0,8 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Może wzrosnąć z 7,5 proc. w ciągu roku do stycznia, co oznacza, że ​​inflacja nie osiągnęła jeszcze szczytu.

READ  „To przegrana gra” – mówi Wedbush o GameStop Stock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *