Chiński przywódca Xi przekazuje pozytywny komunikat podczas spotkań z liderami amerykańskiego biznesu w związku z poprawą stosunków

PEKIN (AP) – Chiński przywódca nacjonalistyczny Xi Jinping wezwał do zacieśnienia stosunków handlowych ze Stanami Zjednoczonymi podczas środowego spotkania z czołowymi amerykańskimi liderami biznesu w Pekinie, które odbyło się w związku ze stałą poprawą stosunków, które spadły do ​​najniższego poziomu od lat.

Xi podkreślił wzajemnie korzystne powiązania gospodarcze między dwiema największymi gospodarkami świata, pomimo wysokich amerykańskich ceł na chiński import i oskarżeń Waszyngtonu o nadmierne wpływy Partii Komunistycznej, nieuczciwe bariery handlowe i kradzież własności intelektualnej.

Gospodarka Chin ucierpiała Aby wyjść z surowych, narzuconych przez siebie ograniczeń podczas pandemii Covid-19, które dopiero zniosła Pod koniec 2022 r. Jednak Xi powiedział, że Chiny po raz kolejny przyczyniają się do światowego wzrostu gospodarczego o ponad 10%.

„Stosunki Chiny-USA są jednymi z najważniejszych stosunków dwustronnych na świecie. To, czy Chiny i Stany Zjednoczone współpracują, czy też konfrontują się ze sobą, ma wpływ na dobrobyt obu narodów oraz przyszłość i losy ludzkości” oficjalna agencja informacyjna Xinhua zacytowała wypowiedź Xi.

Wśród uczestników spotkania był Stephen A. Schwarzman, miliarder, prezes firmy inwestycyjnej Blackstone.

Coraz większą uwagę poświęca się handlowi i cłom Przed wyborami prezydenckimi w USAAdministracja Bidena nie wykazała żadnych oznak złagodzenia środków karnych wobec chińskiego importu nałożonych przez jego poprzednika i domniemanego rywala w listopadowych wyborach, Donalda Trumpa.

Urzędnicy amerykańscy ponownie wyrazili obawy dotyczące praktyk polityki przemysłowej Chin i nadmiernych mocy produkcyjnych oraz wynikającego z tego wpływu na amerykańskich pracowników i przedsiębiorstwa, częściowo obwiniając je za ogromną nadwyżkę handlową Chin, która w ubiegłym roku osiągnęła ponad 279 miliardów dolarów, co stanowi najniższy poziom od około dekady. .

Po spotkaniu Rada Biznesu USA-Chiny stwierdziła w oświadczeniu, że była zaszczycona możliwością odbycia dialogu z najwyższym przywódcą kraju, „w celu omówienia naszych obaw związanych ze spadkiem handlu, inwestycji i zaufania przedsiębiorców, a także naszej chęci pomocy poprawić zaangażowanie handlowe i wymianę między naszymi dwoma krajami.”

READ  Akcje SQ rosną w miarę najlepszych szacunków zysków w związku z akwizycją post-push

„Podkreśliliśmy znaczenie przywrócenia równowagi w chińskiej gospodarce poprzez zwiększenie konsumpcji w tym kraju i zachęciliśmy rząd do zajęcia się długotrwałymi obawami dotyczącymi transgranicznego przepływu danych, zamówień rządowych, poprawy ochrony praw własności intelektualnej oraz poprawy przejrzystości i przewidywalności przepisów”. Jej szef, Craig Allen, był jednym z gości, którzy spotkali się z Xi – podała centrala.

Chińska gospodarka cierpi z powodu kryzysu na rynku nieruchomości, pracownicy budowlani borykają się z górami długów, a kupujący spłacają kredyty na mieszkania, które mogą nigdy nie zostać ukończone. Inne problemy, takie jak starzenie się społeczeństwa i wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi, skłaniają przywódców Chin do większego polegania na pobudzaniu produkcji eksportowej, aby zrekompensować słaby popyt wewnętrzny.

Tymczasem dziesiątki zagranicznych firm, w tym Apple, polegają na chińskich producentach jako kluczowych ogniwach w swoich łańcuchach dostaw, a także na 1,3 miliarda konsumentów w tym kraju w zakresie wysokiego odsetka ich globalnej sprzedaży.

W ostatnich miesiącach ostro wrogi ton Chin wobec Stanów Zjednoczonych osłabł, a zwłaszcza od tego czasu Spotkanie Xi i Bidena W listopadzie w San Francisco. Odwiedzili je urzędnicy, tacy jak sekretarz stanu USA Antony Blinken, a sekretarz skarbu Janet Yellen ma ponownie udać się do Chin, aby w przyszłym miesiącu spotkać się z przywódcami wyższego szczebla.

Administracja Xi Jinpinga zachowała jednak twarde stanowisko w kwestiach, które uważa za swoje „podstawowe interesy”. Należą do nich roszczenia do suwerenności nad niemal całym Morzem Południowochińskim, samorządną, demokratyczną wyspą Tajwan – bliskim sojusznikiem USA – oraz ścisłe panowanie nad odległymi regionami, takimi jak Hongkong, Tybet i Xinjiang.

Xi, zagorzały nacjonalista i syn jednego z założycieli PRL, wydaje się mieć zamiar utrzymać ścisłą kontrolę partii, przy jednoczesnym przyciąganiu inwestycji zagranicznych w celu wsparcia gospodarki.

„Sukcesy osiągnięte przez Chiny i Stany Zjednoczone stwarzają dla siebie wzajemne możliwości. Tak długo, jak obie strony będą postrzegać siebie jako partnerów, szanować się, pokojowo współistnieć i łączyć się, aby osiągnąć sytuację, w której wygrywają obie strony” – zacytowała Xi agencja informacyjna Xinhua. jak powiedział. „Wyniki poprawią stosunki Chiny-USA”.

READ  Pozew Ticketmaster: czy ceny biletów na koncerty spadną?

___

Śledź zasięg AP w Chinach https://apnews.com/hub/china

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *