Chiny i Tajwan przygotowują się na najsilniejszy w tym roku tajfun

  • Duxuri ma wylądować w południowych Chinach w piątek
  • Oczekuje się, że tajfun przejmie Tajwan i Filipiny
  • Doksuri może wpływać na jesienne uprawy zbóż w Chinach śródlądowych

BEIJING/TAIPI (Reuters) – Chiny wezwały łodzie rybackie do szukania schronienia, a rolników do przyspieszenia zbiorów, podczas gdy Tajwan zawiesił coroczne ćwiczenia wojskowe, gdy tajfun Doxuri zbliżał się z Azji Wschodniej i prawdopodobnie dotrze w głąb Chin.

Duxuri prawdopodobnie będzie najsilniejszym tajfunem, który wyląduje w Chinach w tym sezonie burzowym. Chiny ledwo uniknęły tajfunu Mawar, jednego z najsilniejszych cyklonów tropikalnych w historii w maju, który zmierzał do Chin, ale później skręcił na północ w kierunku Japonii, zanim się rozproszył.

Duxuri ma średnicę około 1000 km i oczekuje się, że do połowy tygodnia minie słabo zaludnione wyspy na północnym krańcu Filipin, podczas gdy silne wiatry i ulewne deszcze nawiedzają Tajwan na północy.

Władze Filipin podniosły już poziomy ostrzegawcze przed burzą dla obszaru metropolitalnego i dziesiątek północnych prowincji oraz rozpoczęły ewakuację niektórych przybrzeżnych społeczności na drodze burzy.

Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne poinformowało we wtorek, że w kraju wieją wiatry o maksymalnej prędkości 223 km/h i w piątek dotrą do lądu na kontynencie chińskim gdzieś pomiędzy prowincjami Fujian i Guangdong.

Chociaż oczekuje się, że Duxuri straci część swojej siły i wyląduje jako tajfun lub silny tajfun, nadal uderzy w gęsto zaludnione chińskie miasta z ulewnymi deszczami i silnymi wiatrami.

Fujian nakazał wszystkim przybrzeżnym łodziom rybackim szukać schronienia w najbliższym porcie do południa w środę i powiedział rolnikom, aby zbierali ryż i inne dojrzałe plony.

Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi, które jest zaniepokojone jesiennymi uprawami zbóż, ostrzegło w poniedziałek, że Doxuri może po wylądowaniu wniknąć w głąb lądu, wpływając na uprawy o wysokich łodygach, takie jak kukurydza, a nawet ryż na obszarach wiejskich.

READ  „Wszyscy jesteśmy Chińczykami” – powiedział były prezydent Tajwanu podczas wizyty w Chinach.

Ministerstwo poinformowało, że po przejściu burzy działki bez złamanych łodyg należy szybko wyrównać, a zalane pola należy na czas osuszyć, stosując szybko działające nawozy, aby przyspieszyć regenerację roślin.

Niektóre ćwiczenia zostały odwołane

Tajwan odwołał we wtorek część swoich corocznych ćwiczeń wojskowych ze względów bezpieczeństwa, ponieważ władze zintensyfikowały przygotowania do tego, co według nich może być najbardziej niszczycielskim tajfunem, który nawiedzi wyspę od prawie czterech lat.

Nie było od razu jasne, w jaki sposób tajfun może jeszcze bardziej wpłynąć na pięciodniowe ćwiczenia Han Kuang, które mają się odbyć na całej wyspie w tym tygodniu, z naciskiem na obronę głównego międzynarodowego lotniska na wyspie i jak utrzymać otwarte szlaki morskie w przypadku chińskiej blokady.

Pekin nigdy nie wyrzekł się użycia siły w celu przejęcia kontroli nad demokratycznie zarządzaną wyspą. Tajwan odrzuca roszczenia Pekinu do suwerenności i obiecał bronić swojej wolności i demokracji.

Tajwańskie Biuro Meteorologiczne wydało ostrzeżenia morskie i lądowe dla południowego hrabstwa Pington i wezwało społeczności do przygotowania się na ulewne deszcze i silne wiatry.

W południowym mieście portowym Kaohsiung władze starały się zebrać setki kontenerów dryfujących po morzu po tym, jak kontenerowiec Angel zatonął w zeszłym tygodniu u południowo-zachodniego wybrzeża Tajwanu.

„Tajwan nie widział, jak tajfun dotarł na ląd od ponad 1400 dni, dlatego wzywam wszystkie ministerstwa do przygotowania się i przygotowania” – napisał premier Chen Xin Jin w poście na Facebooku.

„Chciałbym przypomnieć obywatelom, aby nie lekceważyli zagrożenia huraganami”.

Dodatkowe raporty Ryana Wu z Pekinu i Weimu Li z Tajpej; Dodatkowe raporty Karen Limy z Manili. Montaż autorstwa Stephena Coatesa i Raju Gopalakrishnana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *