Chiny odnotowały 3,9% wzrost PKB w trzecim kwartale, pokonując oczekiwania

Kontenery transportowe gromadzą się w porcie Zhangjiagang 21 października 2022 r.

Chińska Grupa Optyczna | Obrazy Getty

Chiny poinformowały w poniedziałek, że produkt krajowy brutto w trzecim kwartale wzrósł o 3,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, przekraczając oczekiwania.

Dane pierwotnie miały zostać opublikowane 18 października, ale zostały opóźnione dopiero 17 października bez wyjaśnienia. Komunistyczna Partia Chin odbyła 20. Kongres Narodowy od 16 do 22 października.

Analitycy ankietowani przez Reuters przed 18 października spodziewali się, że Chiny zanotują w trzecim kwartale wzrost PKB o 3,4%.

Oficjalnie opublikowany 3,9% roczny wzrost za trzeci kwartał odnotował odbicie z 0,4% w drugim kwartale, podnosząc roczną stopę wzrostu do 3%.

To wciąż znacznie poniżej oficjalnego celu, wynoszącego około 5,5%.

Kontrola Covid nad działalnością gospodarczą, zwłaszcza w drugim kwartale roku, wpłynęła na wzrost i skłoniła kilka banków inwestycyjnych do obniżenia swoich całorocznych prognoz do około 3%.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 2,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, spowalniając od sierpnia i tracąc oczekiwania na poziomie 3,3% według sondażu Reuters.

Stopa bezrobocia w miastach wzrosła we wrześniu do 5,5%. Odsetek 16-24-latków pozostał znacznie wyższy i wyniósł 17,9%.

Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,3%, znacznie powyżej 4,5% oczekiwanego przez Reutersa.

Inwestycje w środki trwałe wzrosły o 5,9% w pierwszych trzech kwartałach roku, tuż poniżej prognozy Reutersa wynoszącej 6%.

Inwestycje w nieruchomości spadły w tym okresie o 8%, co stanowi więcej niż 7,4% roczny spadek odnotowany w pierwszych ośmiu miesiącach roku.

Inwestycje infrastrukturalne przyspieszyły od września o 8,6% rok do roku z 8,3% w sierpniu. Kontynuował produkcję w tym samym tempie.

To pilna wiadomość. . Sprawdź ponownie, aby uzyskać aktualizacje

READ  Czy taco to kanapka? Sędzia ze stanu Indiana wydaje swoje orzeczenie w debacie, która ciągnie się od lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *