Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu za „karę”

Chiny rozpoczęły w czwartek dwudniowe ćwiczenia wojskowe, aby otoczyć samorządny Tajwan i zastosować wobec nich „surową karę” za „separatystyczne działania” wyspy.

Ćwiczenia rozpoczęły się po tym, jak w tym tygodniu Lai Ching-te został zaprzysiężony na nowego prezydenta Tajwanu i wygłosił przemówienie inauguracyjne, które Chiny potępiły jako „uznanie niepodległości”.

Komunistyczne Chiny uznają Tajwan za część swojego terytorium i obiecały podporządkować sobie wyspę, w razie potrzeby siłą.

W czwartek i piątek w ćwiczeniach biorą udział samoloty wojskowe i okręty morskie otaczające wyspę.

Reklama — przewiń, aby kontynuować


Chińskie wojsko stwierdziło, że „przetestuje to rzeczywiste wspólne zdolności bojowe sił dowodzenia”.

W czwartek rano Tajwan szybko zareagował na oświadczenie Chin, oświadczając, że wysłał wojska w celu „obrony wolności”.

„Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowanie potępia tego typu prowokacje i irracjonalne działania, które podważają pokój i stabilność w regionie.

Reklama — przewiń, aby kontynuować


„Wysłaliśmy siły morskie, powietrzne i lądowe, aby w odpowiedzi… broniły wolności, demokracji i suwerenności Republiki Chińskiej” – dodała, odnosząc się do Tajwanu pod jego oficjalną nazwą.

Chiny ostrzegły we wtorek przed zdecydowanymi odwetami w odpowiedzi na przemówienie Lai, w którym powitał on „chwalebną” nową erę demokracji na Tajwanie.

Najwyższy dyplomata Wang Yi ostrzegł również, że „tajwańscy separatyści zostaną przybici do filaru wstydu w historii”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować


Chiny określiły wcześniej Lai jako „niebezpiecznego separatystę”, który sprowadzi na wyspę „wojnę i upadek”.

Chińskie ćwiczenia „skoncentrują się na wspólnych patrolach gotowości bojowej morskiej i powietrznej, wspólnej kontroli nad kompleksową kontrolą pola bitwy i kierowaniu wspólnych precyzyjnych uderzeń na kluczowe cele” – powiedział rzecznik Dowództwa Teatru Wschodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, pułkownik piechoty morskiej Li Shi.

Lee powiedział, że ćwiczenia odbywają się w Cieśninie Tajwańskiej oraz na północy, południu i wschodzie wyspy i rozpoczęły się o 7:45 (23:45 GMT).

Dodał, że w tym tygodniu ćwiczenia odbędą się także wokół odległych wysp Kinmen, Matsu, Wuxiu i Donjin.

„Statki i samoloty przybyły, aby przeprowadzić patrole bojowe w pobliżu wyspy Tajwan… w celu przetestowania rzeczywistych wspólnych zdolności bojowych sił teatru działań” – powiedział Lee.

Dodał, że ćwiczenia będą „silną karą za separatystyczne działania tajwańskich sił niepodległościowych i ostrym ostrzeżeniem przed ingerencją i prowokacją ze strony sił zewnętrznych”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować


Pekin, który odłączył się od Tajpej pod koniec wojny domowej w 1949 r., uważa wyspę za zbuntowaną prowincję, z którą należy ją w końcu ponownie zjednoczyć, i nie wyklucza użycia w tym celu siły militarnej.

W ostatnich latach stosunki uległy pogorszeniu w związku ze wzrostem presji Chin na demokratyczną wyspę, okresowo budząc obawy o możliwą inwazję.

Pekin „wyraźnie czuje, że musi wysłać Laiowi i każdemu, kto go wspiera, bardzo mocny sygnał” – napisał analityk Bill Bishop w swoim wpływowym chińskim biuletynie.

„Byłbym zaskoczony, gdyby te nowe ćwiczenia były mniejsze i mniej groźne niż którekolwiek z zeszłorocznych ćwiczeń” – powiedział.

Ostatni raz Chiny ogłosiły podobne ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu w sierpniu 2023 r., po tym, jak Lai, ówczesny wiceprezydent, zatrzymał się w Stanach Zjednoczonych z wizytą w Paragwaju.

Według państwowych mediów ćwiczenia te sprawdziły także zdolność ChALW do „kontrolowania przestrzeni powietrznej i morskiej” oraz do walki „w rzeczywistych warunkach bojowych”.

Pekin określił to wówczas jako „surowe ostrzeżenie”.

Ćwiczenia nastąpiły po kwietniowych ćwiczeniach symulujących okrążenie wyspy, które rozpoczęły się po tym, jak Tsai Ing-wen, poprzedniczka Lai, spotkała się w Kalifornii z ówczesnym spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym.

Chiny rozpoczęły także duże ćwiczenia wojskowe w 2022 r. po wizycie na Tajwanie Nancy Pelosi, ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA.

READ  ITV zatrudnia prawnika, aby to przejrzał - termin

W kraju odbywały się także ćwiczenia, kiedy ówczesny prezydent Tsai przechodził przez Stany Zjednoczone.

Mocarstwom światowym zależy na osiągnięciu jak największej stabilności między Chinami a Tajwanem, między innymi ze względu na kluczową rolę, jaką wyspa odgrywa w gospodarce światowej.

Cieśnina Tajwańska to jedna z najważniejszych arterii handlu morskiego na świecie, a sama wyspa to główna fabryka technologii, zwłaszcza niezbędnych półprzewodników – maleńkich chipów używanych we wszystkim, od smartfonów po systemy rakietowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *