Credit Suisse spłaca dług, aby uspokoić obawy inwestorów

  • Odkupić do 3 miliardów dolarów długu
  • Jest postrzegany jako próba uspokojenia nerwowych inwestorów
  • Ten ruch ma miejsce na kilka tygodni przed planowanym remontem
  • Akcje wzrosły nawet o 3% we wczesnym obrocie

ZURYCH, 7 października (Reuters) – Credit Suisse Bank (CSGN.S) Szwajcarski bank poinformował w piątek, że odkupi do 3 miliardów franków szwajcarskich (3 miliardy dolarów) zadłużenia, pokazując swoją siłę, starając się uspokoić inwestorów po burzliwym tygodniu.

Posunięcie to zmniejsza zadłużenie banku i jest próbą zwiększenia zaufania po gwałtownych spadkach cen akcji i obligacji. Niepotwierdzone pogłoski, że jej przyszłość jest wątpliwa, rozeszły się w mediach społecznościowych wśród obaw, że być może będzie musiała zebrać miliardy franków w nowym kapitale.

Credit Suisse, jeden z największych europejskich banków, rozpoczął dramatyczną transformację po tym, jak w zeszłym roku stracił ponad 5 miliardów dolarów w wyniku upadku firmy inwestycyjnej Archegos, kiedy to był również zmuszony zawiesić fundusze klientów powiązane z upadłym finansistą Greensellem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dyrektorzy banku spędzili ostatni weekend na uspokajaniu dużych klientów i inwestorów o ich sile finansowej, starając się rozwiać spekulacje na temat jego przyszłości.

Prezes Ulrich Koerner również powiedział pracownikom w notatce, że ma wystarczający kapitał i płynność. Czytaj więcej

Ale jego słowa tylko podsyciły plotki o banku, gdy burza nasiliła się w mediach społecznościowych, prowadząc do sprzedaży jego akcji.

Skup długu „pozwoli nam wykorzystać warunki rynkowe do wykupu długu po atrakcyjnych cenach” – powiedział bank.

Zachęcamy inwestorów. Akcje Credit Suisse wzrosły w piątek na początku notowań aż o 3%, podczas gdy ceny jego obligacji denominowanych w euro wzrosły.

„To oportunistyczne posunięcie, aby wykorzystać warunki rynkowe, które mogą uspokajać niektórych inwestorów”, powiedział Andreas Vendetti, analityk Vontobel. „Jeśli zakup zostanie dokonany po cenie niższej niż średnia, doprowadzi to do niewielkiego wzrostu kapitału”.

READ  SpaceX wystrzeliwuje 46 satelitów Starlink, pocisk lądowy do morza

zły rozdział

Na początku tego tygodnia, w niecodziennym ruchu, Szwajcarski Bank Narodowy, który nadzoruje stabilność finansową banków o znaczeniu systemowym w Szwajcarii, poinformował, że monitoruje sytuację w Credit Suisse.

Banki są systemowo ważne, jeśli ich porażka ma osłabić szwajcarską gospodarkę i system finansowy.

Ten ruch przypomina skup miliardów euro długu przez Deutsche Bank w 2016 roku, kiedy stanął w obliczu podobnego kryzysu i wątpliwości co do swojej przyszłości.

Dixit Joshi, były dyrektor generalny Deutsche, niedawno dołączył do Credit Suisse jako dyrektor finansowy.

Zuercher Kantonalbank powiedział, że obligacje są obecnie notowane z dużym dyskontem, dzięki czemu Credit Suisse może obniżyć zadłużenie po niższych kosztach. Analityk Christian Schmidger powiedział, że ruch ten był również „sygnałem, że Credit Suisse ma wystarczającą płynność”.

Credit Suisse powiedział, że składa ofertę gotówkową o wartości 1 miliarda euro w związku z dużymi notami dłużnymi o wartości 8 lub 1 funta oraz kolejną ofertę odkupienia 12 dużych IOU denominowanych w dolarach amerykańskich za maksymalnie 2 miliardy dolarów.

Wydarzenia ujawniły się po tym, jak źródła powiedziały niedawno Reuterowi, że Credit Suisse poszukuje inwestorów po świeże pieniądze, zbliżając się do nich po raz czwarty w ciągu około siedmiu lat.

W ramach restrukturyzacji zainicjowanej przez prezesa Axela Lehmanna bank przewiduje redukcję swojego banku inwestycyjnego, aby bardziej skoncentrować się na podstawowej działalności związanej z zarządzaniem majątkiem. Ma przede wszystkim nadzieję na zamknięcie burzliwego rozdziału banku i naprawienie jego reputacji.

Tylko w ciągu ostatnich trzech kwartałów straty wzrosły o prawie 4 miliardy CHF. W obliczu sceptycyzmu koszty finansowania banku poszybowały w górę.

Bank ma przedstawić swoją nową strategię biznesową 27 października, kiedy ogłosi wyniki za trzeci kwartał.

Główny analityk Moody’s w banku powiedział Reuterowi w czwartek, że agencja ratingowa Moody’s Investors Service spodziewa się, że do końca roku straty Credit Suisse wzrosną do 3 miliardów dolarów. Czytaj więcej

READ  Wyniki Chipotle Mexican Grill (CMG) za IV kwartał 2023 r

Bank poinformował również, że zamierza sprzedać ekskluzywny hotel Savoy, jeden z najpopularniejszych hoteli w Zurychu. Czytaj więcej

(dolar = 0,9897 franków szwajcarskich)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Napisane przez Johna Revella i Johna O’Donnell; Dodatkowa sprawozdawczość Amandy Cooper w Londynie. Montaż przez Marka Pottera i Jasona Neely

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *