Jack Ma kupuje akcje Alibaba, aby okazać wsparcie dla walczącego imperium

(Bloomberg) – Alibaba Group Holding Ltd. odnotowała największe zyski od sześciu miesięcy po tym, jak współzałożyciel miliarder Jack Ma kupił akcje, co stanowi bardzo potrzebny impuls dla firmy borykającej się z wewnętrznymi zawirowaniami i załamaniem na giełdzie.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Wiodąca chińska firma zajmująca się handlem elektronicznym zyskała w Hongkongu aż 6,7%, po wzroście o 8% w Nowym Jorku. Ma, niegdyś zdeklarowany miliarder, który wycofał się z widoku publicznego po nałożeniu przez Pekin rygorystycznych środków w 2020 r., kupił w zeszłym kwartale akcje o wartości około 50 mln dolarów – podała osoba zaznajomiona z sytuacją. Prezes Joseph Tsai – wieloletni powiernik Ma – również osobno kupił akcje o wartości około 150 mln dolarów w ramach swojego pierwszego zakupu od 2017 r.

To odkrycie pojawiło się, gdy utrzymywały się wątpliwości co do transformacji Chin po Covid-19, co pomogło wywołać zamieszanie na rynku, które dotknęło duże obszary drugiej co do wielkości gospodarki świata. Sama Alibaba straciła w ciągu ostatniego roku ponad 40% swojej wartości, ponieważ firma, która kiedyś definiowała chiński e-commerce, traci udziały w rynku na rzecz PDD Holdings Inc. Przeszła zmianę administracyjną. Wtorkowy wzrost w USA zbiegł się z 5% wzrostem kluczowego wskaźnika chińskich akcji notowanych na amerykańskiej giełdzie po tym, jak Bloomberg poinformował, że Pekin przygotowuje pakiet ratunkowy o wartości 278 miliardów dolarów.

Nieszczęścia Alibaba, a także nagłe odejście byłego dyrektora generalnego Daniela Zhanga, wzbudziły spekulacje, że sam Ma może być bardziej bezpośrednio zaangażowany w swoją firmę. Współzałożyciel w ostatnich miesiącach zwiększył swoją aktywność publiczną, choć nadal daleko mu do czasów, gdy regularnie pojawiał się na światowych konferencjach.

„Może to być przełomowy moment, biorąc pod uwagę wizerunek Jacka Ma i może zwiększyć zaufanie rynku w perspektywie krótkoterminowej. Powinien to być pierwszy zakup Jacka Ma od ośmiu lat”, powiedział Wheeler Chen, analityk w Forsyth Barr Asia Ltd.

READ  Jeremy Gorman, dyrektor ds. biznesowych Snapa, pokaże reklamy w serwisie Netflix

Przeczytaj więcej: Alibaba zwalnia szefa handlu i dzieli aktywa w ramach nowych zmian

„Ale dla Alibaba nadal kluczowym pytaniem jest, w jaki sposób firma będzie konkurować z PDD i odzyskać wzrost” – dodał.

Prawdopodobnie najsłynniejszy chiński biznesmen Ma, w listopadzie przerwał lata milczenia i wezwał pracowników do broni. Na wewnętrznym forum dyskusyjnym nalegał, aby Alibaba „skorygowała kurs” i pochwalił firmę PDD, która zdobywała udziały w rynku dzięki odnoszącej sukcesy aplikacji zakupowej Temu. Ma powiedziała, że ​​Alibaba może ponownie osiągnąć sukces dzięki determinacji i ciężkiej pracy.

Nie jest jasne, czy posunięcie to, o którym po raz pierwszy poinformował „The New York Times”, oznacza zmianę stanowiska, które utrzymywało się od lat. Miliarder stopniowo sprzedawał swoje udziały w spółce, skupiając się na własnych projektach, w tym na działalności charytatywnej. Z zeszłorocznych dokumentów wynika, że ​​21 listopada ujawnił plany uwolnienia 10 milionów akcji o wartości około 870 milionów dolarów.

Jednak wykup następuje w krytycznym momencie dla firmy, która kiedyś wyprzedziła Chiny i była jedną z największych firm na świecie pod względem wartości rynkowej.

Tsai i nowy dyrektor generalny Eddie Wu starają się odmłodzić Alibabę po serii błędów i kontroli regulacyjnych, które osłabiły jej dominację. Ikona chińskiej korporacji, która zmagała się z niestabilnością konsumentów po pandemii Covid i wieloletnimi represjami ze strony rządu, musi teraz stawić czoła rosnącej liczbie rywali, w tym PDD i ByteDance Ltd.

W zeszłym roku firma ujawniła plan podziału na sześć części, po czym wycofała się, gdy Zhang został zwolniony. Anulowała wydzielenie wartego 11 miliardów dolarów działu rozwiązań chmurowych, czego oczekiwali niektórzy inwestorzy, deklarując, że firma potrzebuje „resetu”.

Przeczytaj więcej: Największy konkurent Jacka Ma z branży e-commerce przybywa do Amazon i Walmart

Z dokumentów wynika, że ​​należąca do Tsai spółka Blue Pool Management kupiła w czwartym kwartale prawie 2 miliony akcji Alibaba znajdujących się w obrocie amerykańskim za około 152 miliony dolarów. Jak wynika z przeglądu dokumentów regulacyjnych, był to pierwszy zakup akcji Alibaby przez fundusz Tsai od co najmniej czwartego kwartału 2017 roku.

READ  Odwrócenie głównego wycinka krzywej dochodowości w USA jest sygnałem ostrzegawczym recesji

Ma, który ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego w 2019 r., ale pozostaje głównym akcjonariuszem, kupił w tym kwartale akcje za 50 mln dolarów – podał „Los Angeles Times”, powołując się na osobę zaznajomioną ze sprawą.

„Doprowadzi to do pokrycia krótkich pozycji, ale inwestorzy długoterminowi mogą nie pojawić się” – powiedział Stephen Leong, dyrektor generalny UOB Kay Hian. „Płynność długoterminowa powróci dopiero wtedy, gdy poprawią się oczekiwania co do zysków i zmniejszy się ryzyko polityczne”.

– Z pomocą Jenny Yu, Petera Elstroma, Antonii Movarish, Briana Ciabatty i Vlada Savova.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *