Dlaczego ceny gazu są tak wysokie – i kiedy spadają?

ceny gazu osiągać rekordowe poziomy Niemal codziennie powoduje trudności finansowe przy pompie dla milionów Amerykanów. Ale rodzi to również pytania o to, dlaczego ceny paliw są tak wysokie – i kto jest winien. Konsumenci również zastanawiają się, kiedy mogą odczuć ulgę.

Nic dziwnego, że rosnące ceny gazu mają bardzo realny wpływ na budżety domowe: typowa rodzina może wytrzymać Dodatkowe koszty 2000 USD w tym roku Po prostu z powodu wyższych kosztów, według szacunków Wall Street. W piątek ceny gazu ponownie osiągnęły nowy szczyt ze średnią $4,33 Galony AAA. Przed tym tygodniem poprzedni rekord wynosił 4,10 USD za galon w 2008 roku, tuż przed kryzysem finansowym.

Nagle głównym tematem dyskusji stają się ceny paliw, ponieważ rodziny finansują rosnące koszty gazu i ograniczają wydatki w innych dziedzinach. Niektórzy Amerykanie już jeżdżą mniej ze względu na wyższe ceny. Według Morning Consult jeden na trzech dorosłych twierdzi, że ograniczył korzystanie z samochodu w ciągu ostatniego miesiąca, a większość obwinia o wstrząsy naklejek z pompą benzynową.

Jak się wtedy tu dostaliśmy? Dzisiejsze ceny gazu stratosferycznego mają swoje korzenie w COVID-19 Pandemia z trwającą wojną Rosji Ukraina To spowodowało wzrost cen w ostatnich tygodniach, powiedział Patrick de Haan, szef analizy ropy naftowej w GasBuddy.

„Ogólny aspekt polega na tym, że podaż i popyt się zmieniły”, powiedział CBS MoneyWatch. Wszystko zostało wywrócone do góry nogami przez wirusa Corona. Jeśli nie, bylibyśmy w innej sytuacji.

Oto trzy powody, dla których ceny gazu rosną — i kiedy eksperci uważają, że mogą spaść.

Zapotrzebowanie na gaz po pandemii

Kiedy pandemia po raz pierwszy uderzyła w USA w marcu 2020 r., Popyt na benzynę gwałtownie spadł, gdy Amerykanie schronili się w swoich domach z powodu ogólnokrajowych blokad. Typowy kierowca ograniczył jazdę o połowę, według do AAA.

READ  Frontier Airlines eliminują opłaty za zmianę i wprowadzają 4 nowe klasy taryfowe

Ten gwałtowny spadek popytu spowodował, że ceny gazu spadły do ​​średniej 1,94 USD za galon w kwietniu 2020 r.

Jednak wraz z ożywieniem gospodarczym – wraz z rozpowszechnianiem się szczepionek, co sprawiło, że Amerykanie czują się bezpieczniej w podróżach i zakupach – ludzie wznowili jazdę. Wraz ze wzrostem popytu zaczęły rosnąć również ceny gazu. Do marca 2021 r. średnia cena za galon gazu wynosiła 2,82 USD, co stanowi 45-procentowy wzrost w stosunku do minimów pandemicznych.

Cięcia produkcji ropy

Kiedy podczas pandemii spadł popyt na gaz i ropę, OPEC i kraje produkujące ropę, takie jak Rosja produkcja cięciaI zredukował go o 10 milionów baryłek w bezprecedensowy sposób. Ujmując to z perspektywy, to 10% globalnej podaży.

Ale de Haan powiedział, że kiedy światowa gospodarka wyszła z pandemii, OPEC zwolnił, aby zwiększyć produkcję. „Zbliżamy się do poziomu konsumpcji sprzed COVID, ale produkcja wciąż pozostaje w tyle. OPEC nie zaczął zwiększać produkcji do lipca 2021 r. Są już spóźnieni – byli daleko w tyle”.

W międzyczasie amerykańscy producenci powiedzieli, że zwiększają produkcję, ale ostrzegli, że dostawy mogą zająć trochę czasu, zanim pojawią się na rynku i podniosą ceny na dystrybutorze, Politico. wspomniany.

Sankcje USA wobec Rosji wpływają na rynek światowy

Na tle stałego wzrostu cen rosyjska wojna na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost cen gazu. Prezydent Biden we wtorek Stany Zjednoczone ogłosiły zakaz importu rosyjskiej ropy i gazuCelowanie w główne źródło dochodów Rosji w czasie konfliktu.

Stany Zjednoczone importują z Rosji mniej niż 10% ropy i gazu. Dlaczego więc ceny w USA są tak wysokie, jeśli naród nie jest uzależniony od Rosji w kwestii paliwa? De Haan powiedział, że wzrost cen gazu wynika z większego światowego rynku ropy.

READ  Meta odzyskuje konto na Instagramie i wątki, które śledziły prywatny odrzutowiec Elona Muska


MoneyWatch: Rosnące ceny gazu wywierają presję na amerykańskie rodziny

04:19

„Kiedy Stany Zjednoczone nakładają sankcje, ma to duży wpływ na zdolność Rosji do eksportu ropy” – powiedział. „Nie importujemy dużo, ale robi to ktoś inny, a my utrudniamy przepływ rosyjskiej ropy na rynek światowy, a ceny na to reagują”.

Punkt zwrotny dla odbiorców gazu

Prawdopodobnie średnia cena za galon Może wynosić do 5 USD. W niektórych obszarach już to zrobili — na przykład w Kalifornii, gdzie kierowcy płacą 5,72 USD za galon.

Ale skąd idzie cena gazu, zależy od wielu czynników, takich jak to, czy Stany Zjednoczone produkują Radzenie sobie z Wenezuelą Aby importować paliwo z tego kraju, powiedział de Haan.

Należy również pamiętać, że po skorygowaniu o inflację, dzisiejsze ceny paliw są nadal niższe niż ich szczyt z 2008 r., zauważył. W dzisiejszych dolarach cena była bliższa 5,25 dolara za galon. De Haan uważa, że ​​większość konsumentów nie przestanie jeździć, dopóki ceny nie osiągną poziomu 5 USD za galon.

„Nie jesteśmy nawet blisko tego”, powiedział De Haan. 5 dolarów [per gallon] To stare 4 USD, a gdzieś na północ od 5 USD może być punktem zwrotnym”, który zmniejsza liczbę kierowców.

Kiedy więc spadają ceny gazu?

Eksperci spodziewają się, że ceny gazu będą utrzymywać się na wysokim poziomie przez tygodnie, jeśli nie miesiące. Ogólna inflacja prawdopodobnie pogorszy się w marcu i kwietniu, zanim się poprawi, powiedział w raporcie Bill Adams, główny ekonomista Bank of Comica.

„Inflacja przyspieszy w marcu i kwietniu, ponieważ skutki wojny rosyjsko-ukraińskiej podniosą ceny w supermarketach, dystrybutory gazu i rachunki za media” – powiedział Adams.

Badania pokazują, że lawina rosnących kosztów negatywnie wpływa na zaufanie konsumentów.

„Wobec rosnących cen benzyny i wojny na Ukrainie na pierwszych stronach gazet nie było zaskoczeniem, że indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan spadł do najniższego poziomu od 11 lat na początku marca” – czytamy w raporcie Capital Economics.

Eksperci uważają, że inflacja może zacząć spadać w dalszej części roku, ale prawdopodobnie pozostanie wysoka. Ian Shepherdson, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics, przewiduje, że do września kluczowa stopa procentowa spadnie do 5,5%, prawie potrojając cel Fed na poziomie 2%.

De Haan powiedział, że nie jest jasne, kiedy ceny gazu mogą spaść, ponieważ jest to ściśle związane z rosyjską wojną z Ukrainą.

„Trudno powiedzieć – może to zająć tygodnie lub miesiące” – powiedział. „Jeżeli Putin pozostanie jako prezydent i podpisze traktat pokojowy, kraje będą potrzebować miesięcy, aby ponownie się z nim zmierzyć, ponieważ muszą ocenić, czy można na nim polegać. Jeśli nastąpi zmiana reżimu w Rosji, zmiana [in gas prices] Może nadejść szybciej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *