Dlaczego mały szwedzki producent samochodów wyprzedza resztę branży o dekadę?

Powiększenie / Sukces supersamochodu nie jest łatwy, ale Christian von Koenigsegg przetrwał dwie dekady i nadal rozwija innowacyjną nową technologię, która o lata wyprzedza konkurencję. Ars rozmawiał z nim, aby dowiedzieć się, z czego był najbardziej dumny.

Franco Gutierrez

To byłaby mieszanka kampanii reklamowych, jeśli nie metafory, mówiące, że Szwedzi myślą inaczej o designie, ale myślę, że coś w tym jest: Saab był popularny w terenie, nawet tam, gdzie jest stacyjka; Volvo ostrożnie kroczy własnym torem, stawiając przede wszystkim na bezpieczeństwo, ale z wyrazistym, nowoczesnym designem. Jest też Koenigsegg.

Zlokalizowana w dawnej szwedzkiej bazie myśliwców, firma ta wyrzeźbiła własną bruzdę za pomocą znaków rozpoznawczych samochodów: supersamochodów, supersamochodów, a teraz megasamochodów. Ale zawsze na swój sposób – jak wytłumaczyć trzycylindrowy silnik z pneumatycznymi siłownikami zamiast wałków rozrządu, V8 bez koła zamachowego, czy siedmiosprzęgłową automatyczną, ale sześciobiegową manualną skrzynię biegów z pedałem sprzęgła?

Na tegorocznym Tygodniu Samochodowym w Monterey niewielu jest tak bliskich posiadaczom samochodów, jak założyciel firmy Christian von Koenigsegg. Stoisko firmy na jednym końcu The Quail było jednym z najbardziej zatłoczonych tego dnia, ponieważ młodzi TikTokkers rywalizowali w swoich najlepszych garniturach, aby zwrócić jego uwagę, a może po prostu jeszcze raz spojrzeć na jego najnowszą innowację, CC850. Po części prezent na 50. urodziny, a po części celebracja wejścia firmy w trzecią dekadę, to świeże spojrzenie na debiutancki program Koenigsegga, CC8S.

Zacząłem od drzwi

„Zaczęliśmy próbować wprowadzać innowacje od samego początku, ponieważ nie sądziłem, że możemy przetrwać tylko dzięki temu, co robią inni, ponieważ zawsze czułem potrzebę wniesienia do stołu czegoś nowego, aby było wartościowe, wykonalne i interesujące. Robię to przez lata.Cały czas uciekaliśmy.Więc mamy do czynienia z dzikością i dzikością w realizacji naszych pomysłów lub naszych najśmielszych marzeń, powiedział mi von Koenigsegg.

READ  Horizon Forbidden West Patch 1.14 dodaje wiele fajnych funkcji

Na przykład charakterystyczne drzwi. Dramatyczne otwarcie drzwi jest prawie obowiązkowe, chyba że nazywasz się Ferrari lub Porsche, a drzwi CCS8 już otworzyły się masowo, pękły i obróciły się o 90 stopni. „Zawias, który odkryliśmy bardzo wcześnie, a następnie zautomatyzowaliśmy, jest bardzo praktyczny; usuwa całą przestrzeń i nie odsuwa się. Więc w porównaniu z innymi rozwiązaniami, myślę, że to świetny sposób, aby to zrobić” – powiedział .

Zastanawiam się, ilu innych producentów samochodów wróci i odtworzy swój pierwszy samochód, uwzględniając wszystkie lekcje, których nauczyli się po drodze?
Powiększenie / Zastanawiam się, ilu innych producentów samochodów wróci i odtworzy swój pierwszy samochód, uwzględniając wszystkie lekcje, których nauczyli się po drodze?

Franco Gutierrez

Koenigsegg zauważył również dach kabrioletu w CC8S. „Myślę, że nasza integracja z dachem była wtedy bardzo wyjątkowa, kiedy dach jest założony, to jest coupe – bez gratisów, bez dodatkowych oddzielnych pasków, nic. A kiedy go zdejmiesz, to jest Ultra Roadster i wygląda tak samo To naturalne. Sądzę więc, że sposób, w jaki połączyliśmy dach, wykraczał poza wszystko, co widziałem w tamtym czasie. Utrzymywaliśmy to przez lata i w różnych modelach.

Ogromna moc, ale kompatybilna z emisją

Innowacyjny projekt wykracza daleko poza projektowanie samochodów. Z jednego powodu wszyscy musieli być legalni na drogach. „We wczesnych samochodach CC8S opatentowaliśmy rozwiązania dla katalizatora. Również rozwiązania z dwiema sprężarkami z zaworami zasilającymi i innymi rzeczami, aby uzyskać lepszą reakcję i niższy poziom hałasu. Rzeczywiście, nasza zdolność do homogenizacji tak potężnego pojazdu wymagała specjalnych rozwiązań.”

„Kilka lat temu opatentowaliśmy nowy konwerter katalityczny, który integruje się z zaworem upustowym, dzięki czemu nie mamy dużego ciśnienia wstecznego. Mam na myśli to, że jest to rodzaj ukrytego klejnotu, który pozwala nam uzyskać wyższą moc niż inne samochody o podobnym charakterze” – wyjaśnił Vaughn Koenigsegg. Niesamowita moc wyjściowa to coś w rodzaju Koenigsegga – w 2002 roku CC8S miał 655 KM (488 kW), dziś CC850 generuje dwa razy tyle, jeśli zatankuje się go benzyną E85.

READ  Microsoft Pluton nie „dopasowuje się” do strategii zabezpieczeń sprzętowych firmy Dell

„Ale wtedy masz bardziej oczywiste rzeczy, takie jak LST .transmisja lub Napęd bezpośredni Regera Bez przekładni i z trzema silnikami elektrycznymi połączonymi z silnikiem spalinowym.”

Jeśli chcesz się wyrównać, CC850 to sześciobiegowa instrukcja obsługi.  Ale przesuń dźwignię w prawo i do D, a ona przesunie się przez dziewięć biegów.
Powiększenie / Jeśli chcesz się wyrównać, CC850 to sześciobiegowa instrukcja obsługi. Ale przesuń dźwignię w prawo i do D, a ona przesunie się przez dziewięć biegów.

Koenigsegg

Na początku tego roku zaprezentował nowy pokładowy silnik elektryczny, który, jak mówi, „rewiduje podstawy magnetyzmu, materiałów, chłodzenia i pakowania, a nie postępuje zgodnie z regułą”, łącząc aspekty zarówno osiowych, jak i promieniowych silników elektrycznych. Było to zaledwie kilka tygodni po wprowadzeniu nowego odbłyśnika wewnętrznego z węglika krzemu o mocy 750 kW. W CC850 jest też sześciobiegowa manualna/dziewięciobiegowa automatyczna skrzynia biegów z bramką i pedałem sprzęgła. I siedem szponów. (Aby uzyskać doskonałe, dogłębne wyjaśnienie, jak to działa, Gorąco polecam ten film demonstracyjny inżynierii.)

„A powodem, dla którego możemy robić tego rodzaju dzikie mechaniczne rzeczy i rzeczy związane z wysokim napięciem, jest to, że kontrolujemy naszą platformę elektroniczną od podstaw. Projektujemy płytki drukowane, projektujemy oprogramowanie do pełnego stosu, mamy naszą OTA i robimy to w całym samochodzie. Oznacza to, że wpadliśmy na pomysł, który brzmi interesująco. A zewnętrzni sprzedawcy z różnymi strategiami, różnymi zainteresowaniami lub innymi priorytetami nie blokują nas; sami możemy kontrolować cały wszechświat. wtedy mogę kontrolować Koenigsegga i mogę być z nim tak głupi, jak chcę – powiedział z uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *