Huragan Fiona trafia na ląd na Dominikanie, gdzie większość Portoryko wciąż jest pozbawiona prądu

Od redakcji: W drodze na burzę? zakładka Strona internetowa CNN Light Do szybkiego kontaktu.CNN

Huragan Fiona Zbombarduj Republikę Dominikańską, kontynuując miażdżenie Portoryko, niemal niszcząc potęgę wyspy i powodując poważne powodzie.

Fiona wylądowała w poniedziałek rano na Dominikanie po przejściu poprzedniego dnia w południowo-zachodnim Puerto Rico.

Ale Portoryko, które przez prawie pięć lat następnego dnia jest prawie całkowicie objęte ostrzeżeniami przed powodzią lub powodzią, nie zostało jeszcze dotknięte. Huragan Maria zdewastowany Terytorium Stanów Zjednoczonych.

Jeden obszar na północ od Ponce zgłosił więcej niż dwie stopy deszczu w ciągu ostatnich 24 godzin. National Hurricane Center z siedzibą w Miami powiedział, że południowe Portoryko może spodziewać się kolejnych 4 do 6 cali lub więcej deszczu na początku tego tygodnia – co oznacza, że ​​Fiona opuści wyspę przesiąkniętą 12 do 30 cali deszczu.

„Taka ilość deszczu będzie nadal powodować katastrofalne i zagrażające życiu powodzie, a także lawiny błotne i osuwiska w Puerto Rico” – podało centrum huraganów.

Otrzymuj aktualizacje na żywo

Fiona już stała się zabójcą na Karaibach. Co najmniej jeden zgon został zgłoszony w Bardzo zniszczone miasto Basse-TerreWiceszef regionalnej agencji ochrony środowiska powiedział, że stolica francuskiej prowincji Gwadelupa.

Fiona może stać się wielkim huraganem do środy Wiatry do 111 mil na godzinę. National Hurricane Center powiedział, że Fiona stanie się pierwszym dużym huraganem roku na Oceanie Atlantyckim.

Urzędnicy powiedzieli, że ponad 1,4 miliona odbiorców energii elektrycznej w Portoryko – takich jak domy i firmy – straciło energię elektryczną. Cała wyspa była w ciemności wcześnie rano w poniedziałek, PowerOutage.pl wspomniany.

I może upłynąć kilka dni, zanim energia elektryczna zostanie przywrócona, powiedział główny dostawca energii elektrycznej w Portoryko w niedzielę, ponieważ wysokie temperatury dzienne po poniedziałku mają osiągnąć połowę lat 80. i 90. XX wieku.

READ  Rosja: Atak ukraińskich statków bezzałogowych na okręt wojenny strzegący rurociągów Morza Czarnego

LUMA Energy twierdzi, że do przerw w dostawie prądu przyczyniło się kilka awarii linii przesyłowych. Gubernator Portoryko, Pedro Pierluisi, powiedział w poście na Facebooku, że władza zostanie przywrócona „stopniowo”.

Późnym poniedziałkowym rankiem minister zdrowia Portoryko, dr Carlos Melado Lopez, powiedział, że ze stolicy wyspy nadeszły dobre wieści: powrócił system zasilania szpitali w kompleksie medycznym San Juan. Według Departamentu Zdrowia Portoryko kompleks jest najważniejszym na wyspie i obejmuje 227 akrów.

„System zasilania został przywrócony we wszystkich szpitalach w kompleksie centrum medycznego” – napisał na Twitterze Milado w niedzielę wieczorem. „Nasi pacjenci są bezpieczni i otrzymują niezbędną opiekę medyczną”.

National Hurricane Center poinformowało, że huragan uderzył w społeczność Boca de Yuma na Dominikanie we wczesnych godzinach poniedziałkowych, przy maksymalnym wietrze 90 mil na godzinę.

Fiona może zwiększyć gęstość, gdy przemieszcza się przez Atlantyk.

Centrum huraganów poinformowało, że wschodnie części Republiki Dominikańskiej również mogą doświadczyć powodzi, osunięć błotnych lub osunięć ziemi. Fiona może spowodować 12 cali deszczu we wschodniej i północnej części kraju.

Ponieważ Fiona oddala się od północnego wybrzeża Dominikany, oczekuje się większego wzmocnienia w miarę przesuwania się na północ nad cieplejsze wody.

Oczekuje się, że burza tropikalna uderzy w południowo-wschodnie Bahamy do późnego poniedziałku lub na początku wtorku, a Fiona we wtorek rano dotknie wschodnich Turks i Caicos.

„Fiona będzie nadal skręcać na północ, a następnie na północny wschód w tym tygodniu, w pobliżu Bermudów w piątek jako poważny huragan” – powiedział meteorolog CNN Brandon Miller.

Przerwy w dostawie prądu stały się znanym kryzysem dla wielu mieszkańców Portoryko. Zaledwie pięć miesięcy temu mieszkańcy ucierpieli Przerwy w dostawie prądu na całej wyspie Po wybuchu pożaru w elektrowni.

Niektóre części wyspy nadal noszą blizny Marii, które Spowodowanie katastrofalnych szkód w infrastrukturze; Przywrócenie energii na całej wyspie zajęło prawie rok.

READ  Armia izraelska niszczy ogromną sieć tuneli należącą do Hamasu, rozciągającą się pod Strefą Gazy: urzędnicy

Samuel Rivera i jego matka, Lourdes Rodriguez, żyli bez elektryczności przez około rok po Marii, powiedział Rivera reporterowi CNN Lilie Santiago. W niedzielę rano ponownie stracili władzę, wzbudzając obawy podobne do tych, które mieli pięć lat temu.

Powiedzieli, że obawiają się również możliwości powodzi pobliskiej rzeki i możliwości, że drzewa wokół ich domu mogą zostać powalone przez silne wiatry.

Woda płynie łatwo wymaż most, niosąc swój szkielet w dół rzeki, pokazuje jeden film z powodzi. Gdzie indziej w Arecibo gwałtownie płynąca woda wyprzedziła duże pojazdy budowlane i całe drzewa, gdy deszcz padał w arkuszach, pokazuje inny film Samuela de Jesus.

Kilka rzek po wschodniej stronie wyspy było w niedzielnych popołudniach w umiarkowanych lub dużych stadiach powodzi, w tym rzeka południowo-wschodnia, która podniosła się o ponad 12 stóp w mniej niż siedem godzin.

Prezydent USA Joe Biden na początku niedzieli zatwierdził deklarację nadzwyczajną, aby zapewnić federalną pomoc w wysiłkach humanitarnych.

Ann Pink, Associate Response and Recovery Officer FEMA, powiedziała, że ​​ponad 300 pracowników ratowniczych FEMA było na miejscu, reagując na kryzys.

„Nasze serca kierują się do mieszkańców, którzy po raz kolejny przeżywają kolejne katastrofalne wydarzenie pięć lat później” – powiedział Pink, potrząsając głową w stronę Marii. Jak powiedziała, tym razem FEMA planuje wykorzystać wnioski wyciągnięte z kryzysu w 2017 roku.

„Byliśmy lepiej przygotowani. Mamy teraz cztery magazyny w strategicznych lokalizacjach na całej wyspie, które obejmują towary i znacznie większą podaż niż w przeszłości” – powiedział Pink.

„Jesteśmy tam proaktywnie – i przed każdą burzą – aby upewnić się, że koordynujemy. I wszystkie wysiłki planistyczne, które podejmujemy podczas tych dni błękitnego nieba, kiedy pada deszcz, można wykorzystać. ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *