Drugi najwyższy budynek w Ameryce może nie znajdować się w pobliżu Nowego Jorku


Nowy Jork
CNN

Grupa deweloperów chce zbudować najwyższy budynek w Ameryce w nieoczekiwanym miejscu: Oklahoma City.

Proponowana lokalizacja wysokiej na 500 metrów „Wieży Legend” jest z pewnością niekonwencjonalna. Wieżowiec będzie ponad dwukrotnie wyższy od obecnego najwyższego budynku w Oklahoma City i piątego co do wysokości budynku na świecie.

10 najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych znajduje się odpowiednio w Nowym Jorku i Chicago, pierwszych i trzecich co do wielkości miastach w kraju. Oklahoma City to 20. co do wielkości miasto w Ameryce, liczące około 700 000 mieszkańców.

Deweloperzy podkreślają, że Oklahoma City się rozwija i twierdzą, że miasto mogłoby wesprzeć taki projekt. On ona W latach 2020–2022 wzrosła o około 2%.. W latach 2010–2020 Oklahoma City było jednym z 14 miast w USA, które przyjęły ponad 100 000 mieszkańców.

Plan służy jako wsparcie dla rozwijającego się miasta. Ale ta propozycja może być z góry skazana na porażkę. Burmistrz Oklahoma City nie był zaangażowany w ten plan, a jeden z miejskich ekonomistów określił drapacz chmur mianem „ciasta z nieba”.

Deweloperzy, na czele z firmą inwestycyjną Matteson Capital i firmą architektoniczną AO, ogłosili w tym tygodniu plany budowy drapacza chmur w Oklahoma City w ramach nowego projektu. Projekt deweloperski o mieszanym przeznaczeniu W mieście ze sklepami detalicznymi, restauracjami i innymi atrakcjami.

Kolejny powód, dla którego ten rozwój jest zaskakujący: rewolucja w zakresie pracy z domu od czasu pandemii zmniejszyła popyt na powierzchnię biurową. Więcej powierzchni biurowej Obecnie stoi pusty w Stanach Zjednoczonych więcej niż kiedykolwiek od 1979 r. Wiele z najwyższych budynków w Ameryce, takich jak 570-metrowe World Trade Center w Nowym Jorku i 5729-metrowy Willis Tower w Chicago, to budynki biurowe.

Zatem zamiast biur w proponowanej wieży w Oklahoma City znajdowałby się hotel Hyatt z setkami pokoi, około 1750 apartamentami i powierzchnią handlową i restauracjami o powierzchni 110 000 stóp kwadratowych.

READ  Port w Seattle zamknięty z powodu konfliktu pracowniczego w ILWU

Dzięki uprzejmości AO

Legends Tower będzie częścią nowego projektu deweloperskiego.

W Bricktown, obszarze, w którym planowana jest budowa ogromnych drapaczy chmur, deweloperzy twierdzą, że popyt istnieje ze względu na nowe możliwości uprawiania sportu i rozrywki. Wyborcy niedawno zatwierdzili w okolicy budowę nowego stadionu dla drużyny NBA Oklahoma City Thunder, a obecnie trwają prace nad nowym stadionem piłkarskim.

„Oklahoma City dąży do rozwoju jako główny obszar metropolitalny. Miasto zainwestowało w infrastrukturę otaczającą projekt” – powiedział Scott Matteson, dyrektor generalny Matteson Capital, w oświadczeniu dla CNN.

Deweloperzy muszą uzyskać zgodę Oklahoma City na budowę wieży.

Burmistrz Oklahoma City David Holt, zapytany, czy wspiera budowę wieży, odpowiedział w e-mailu do CNN: „Moim zdaniem prywatni deweloperzy często ogłaszają plany, niektóre z nich zostają wdrożone, a inne nie. Ja nie. Mam silną opinię i z niecierpliwością czekam na śledzenie ich wysiłków.

Największą przeszkodą może być finansowanie drapacza chmur, powiedział Stefan Al, architekt i autor książki „Supertall: How the World's Tallest Buildings Are Reshaping Our Cities and Our Lives”.

„Nie jestem pewien, czy jest to warte dodatkowej premii za koszty budowy” – powiedział. Im wyższy jest wieżowiec, tym staje się on droższy ze względu na dodatkowe konstrukcje podtrzymujące budynek.

„Czy istnieje rynek, który pokryje te wydatki?” Al powiedział, dodając, że byłaby to „trudna sprzedaż dla inwestorów”.

Koszt całego projektu rozwojowego szacuje się na 1,6 miliarda dolarów, w tym 770 milionów dolarów na wieżę, powiedział Matteson. Dodał, że finansowanie projektu będzie pochodzić z wielu źródeł, m.in. 200 milionów dolarów dotacji Zatwierdzone przez miasto. Firma zabiega także o dodatkowe fundusze stanowe i federalne.

Jednak Jason Barr, profesor ekonomii na Uniwersytecie Rutgers w Newark, który bada ekonomię drapaczy chmur i autor książki Cities in the Sky: The Search for the World's Tallest Tower, powiedział, że wieża będzie „bezprecedensową anomalią” w Oklahoma City. drapacze chmur.”

READ  Dlaczego dyrektor generalny Costco groził „zabiciem” dyrektora z powodu ceny hot doga?

Powiedział, że wysokość najwyższego budynku w mieście jest ściśle powiązana z drugim co do wysokości budynkiem, a proponowana wieża Oklahoma City będzie ponad dwukrotnie wyższa od obecnego najwyższego budynku w mieście, biurowca Devon Energy Center.

Populacja miasta jest również dobrym wskaźnikiem wysokości najwyższego budynku.

Duże miasta, takie jak Nowy Jork, mogą mieć wyższe budynki, ponieważ mają więcej ludzi i więcej firm, powiedział. Jednak wieża Oklahoma Tower wydała się Barrowi „niezwykle wysoka, biorąc pod uwagę populację miasta”. Nowy Jork ma około 12 razy większą populację niż Oklahoma City, a Chicago ma czterokrotnie większą populację.

„Im mniejsze miasto, tym trudniej jest wypełnić całą dodatkową przestrzeń i za cenę, która sprawia, że ​​jest to tego warte”.

Steve Agee, ekonomista z Oklahoma City University, powiedział, że pomysł jest strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza że stopy procentowe utrzymują się na najwyższym poziomie od 23 lat, co utrudniłoby finansowanie budynku.

„Nie widzę, żeby gospodarka działała na ich korzyść” – stwierdził. „Nie mogę sobie wyobrazić, że Oklahoma City jest przygotowane na taki budynek”.

Andy Rose z CNN przyczynił się do powstania tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *