Dyrektor generalny Boeinga, Dave Calhoun, odchodzi z firmy ze względu na kryzys bezpieczeństwa

  • Napisane przez Theo Leggetta
  • Korespondent biznesowy BBC News

Skomentuj zdjęcie,

Dyrektor generalny Boeinga Dave Calhoun

Prezes Boeinga Dave Calhoun opuści swoje stanowisko pod koniec tego roku w związku z pogłębiającym się kryzysem dotyczącym bezpieczeństwa firmy.

Boeing powiedział także, że szef działu komercyjnych linii lotniczych natychmiast odejdzie na emeryturę, a prezes nie będzie się ubiegał o reelekcję.

Firma znalazła się pod presją po tym, jak w styczniu tuż po starcie eksplodowały nieużywane drzwi w samolocie Boeing 737 Max.

Nikomu nic się nie stało, ale standardy bezpieczeństwa i kontroli jakości firmy zostały poddane ponownej analizie.

Calhoun objął stanowisko dyrektora generalnego na początku 2020 r., po zwolnieniu poprzedniego prezesa Dennisa Muilenburga w następstwie jednego z największych skandalów w historii firmy.

W ciągu pięciu miesięcy dwa nowe samoloty 737 MAX zginęły w niemal identycznych wypadkach, w których zginęło 346 pasażerów i załogi.

Kiedy Calhoun objął urząd, obiecał wzmocnienie „kultury bezpieczeństwa” Boeinga i „odbudowanie zaufania”.

Jednak w styczniu tego roku opuszczone drzwi awaryjne nowego Boeinga 737 MAX linii Alaska Airlines eksplodowały wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska w Portland.

Ze wstępnego raportu amerykańskiej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że ​​nie zainstalowano czterech śrub mających bezpiecznie przymocować drzwi do samolotu.

Boeingowi grozi dochodzenie karne w sprawie samego wypadku, a także działania prawne ze strony pasażerów na pokładzie.

„Oczy świata są zwrócone na nas i wiem, że przetrwamy tę chwilę w lepszym towarzystwie” – powiedział w poniedziałek Calhoun.

W liście do pracowników nazwał incydent linii lotniczych Alaska Airlines „decydującym momentem” dla Boeinga, na który należy zareagować „z pokorą i całkowitą przejrzystością”.

Powiedział, że początkowo zgodził się zostać dyrektorem generalnym „ze względu na bezprecedensowe okoliczności, w obliczu których znajdowała się wówczas firma”.

Boeing stara się odbudować zaufanie między klientami linii lotniczych a organami regulacyjnymi w Waszyngtonie.

Na początku tego miesiąca FAA podała, że ​​sześciotygodniowy przegląd procesu produkcyjnego 737 MAX w Boeingu i jego dostawcy Spirit Aerosystems wykazał „wiele przypadków, w których firmy nie spełniły wymogów kontroli jakości produkcji”.

Do ustaleń doszło wkrótce po kolejnym raporcie panelu ekspertów na temat kultury bezpieczeństwa Boeinga, który wykazał „rozdźwięk” między wyższą kadrą kierowniczą a szeregowymi pracownikami, a także oznaki niechęci pracowników do zgłaszania problemów w obawie przed odwetem.

Po katastrofie obu samolotów w październiku 2018 i 2019 r. ustalono, że przyczyną tych wypadków było wadliwe oprogramowanie do sterowania lotem, o które Boeingowi zarzucono celowe ukrywanie przed organami regulacyjnymi.

Firma zgodziła się zapłacić 2,5 miliarda dolarów (1,8 miliarda funtów) w celu uregulowania zarzutów o oszustwo i przyznała się do oszustwa, chociaż formalnie nie przyznała się do winy podczas kolejnych rozpraw sądowych.

Następnie spotkała się z powszechnymi oskarżeniami, że przedkłada zyski nad życie pasażerów.

Michael Stumo, którego córka Samia Rose zginęła w katastrofie Boeinga 737 MAX w Etiopii w 2019 r., powiedział w poniedziałek, że zmiana kierownictwa była „konieczna i od dawna oczekiwana”.

„Teraz muszą szukać na całym świecie najlepszego dyrektora generalnego o udowodnionych wynikach w zakresie jakości produkcji i bezpieczeństwa w kompleksie [manufacturing]„ – napisał w mediach społecznościowych.

Oprócz Calhouna Stan Deal opuści stanowisko prezesa działu Commercial Airlines Boeinga ze skutkiem natychmiastowym. Zastąpi go Stephanie Pope, która przez ostatnie trzy miesiące pracowała jako dyrektor operacyjny Boeinga.

Odejdzie także prezes firmy Larry Kellner, którego zastąpi Steve Mollenkopf, były szef Qualcomma zasiadający w zarządzie Boeinga od 2020 roku. To on poprowadzi poszukiwania nowego dyrektora generalnego.

READ  Co się stanie, jeśli SEC zaklasyfikuje ETH jako papier wartościowy? (tylko błędne odpowiedzi)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *