Ekspert: Iran w dłuższej perspektywie zajmuje się porwaniem tankowców

  • Niedawne zajęcie tankowca MSC Aries w weekend jest co najmniej szóstym statkiem porwanym niedawno przez Iran i jego pełnomocników.
  • Jest mało prawdopodobne, aby Iran zamknął Cieśninę Ormuz dla ruchu tankowców, biorąc pod uwagę znaczenie eksportu jego ropy do Chin.
  • Jednak według Samira Madaniego, współzałożyciela Tankertrackers.com, tankowce, które porywa, prawdopodobnie pozostaną przetrzymywani przez długi czas. „Chcą utrzymać wodę w stanie ciągłego chaosu” – mówi.

Irańscy żołnierze biorą udział w corocznych ćwiczeniach wojskowych na wybrzeżu Zatoki Omańskiej i w pobliżu strategicznej Cieśniny Ormuz.

Anatolia | Anatolia | Obrazy Getty’ego

Kontenerowiec MSC Aries Schwytany przez Iran W weekend rocznicowy porwano co najmniej szósty statek przez Iran i jego zastępców w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Gazą, co jeszcze bardziej podważa wieloletnie zasady wolności żeglugi, od których zależy żegluga.

Przed zajęciem tankowca w ten weekend ostatnim statkiem porwanym przez Iran był „St. Nicholas” 1 stycznia. Według Centralnego Dowództwa Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych całkowita liczba przetrzymywanych statków wynosi pięć, a ponad 90 członków załogi jest zakładnikami. Wcześniej wspierani przez Iran Huti porwali statek Galaxy Leader 19 listopada.

Najnowsze osiągnięcie sprawiło, że eksperci ds. żeglugi i energetyki przygotowują się na długoterminową niepewność.

„Iran pozostanie w tej sytuacji przez dłuższą metę” – powiedział Samir Madani, współzałożyciel Tankertrackers.com, niezależnego serwisu internetowego umożliwiającego śledzenie dostaw ropy naftowej w kilku punktach geograficznych i geopolitycznych.

Iran ustalił, że MSC Aries ma powiązania z Izraelem. Kontenerowiec ma ładowność 15 000 TEU (kontenery dwudziestostopowe). Statek został wyczarterowany przez MSC, ale jego właścicielem jest Zodiac Maritime, spółka zależna izraelskiego miliardera Eyala Ofera.

MSC odmówiło komentarza.

Madani powiedział, że nie spodziewa się szybkiego uwolnienia ani wynegocjowanego zwolnienia. „Będą zatrzymywać MSC Aries przez długi czas. Iran przetrzymuje niektóre tankowce od około roku, jeśli nie dłużej” – powiedział.

READ  Do 28 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych lawiny pod tunelem Tybet Wiadomości środowiskowe

Według informacji TankerTracker Madani powiedział, że statek był przetrzymywany w Cieśninie Korańskiej, niedaleko trzech innych tankowców porwanych przez Iran: Advantage Sweet, Niovi i St. Petersburg.

Zdjęcie satelitarne Planet Labs przedstawiające lokalizację statku MSC Aries i innych tankowców niedawno porwanych przez Iran.

Laboratoria Planet PBC

Podczas gdy Stany Zjednoczone rozważają nałożenie kolejnych sankcji na Iran w odpowiedzi na jego niedawny atak na Izrael, Iran wykorzystuje porwane statki w odwecie za sankcje.

„Iran przejął już kuwejcką ropę, która znajdowała się na pokładzie statku Advantage Sweet i załadowała ją na supertankowiec Navarz. Iran zdecydował się to zrobić w celu zrekompensowania sankcji” – powiedział Madani.

Podczas gdy Newvi był pusty w momencie zdobycia, St. Nicholas był wypełniony milionem baryłek irackiej ropy.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała we wtorek, że rząd może zrobić więcej, aby zablokować zdolność Iranu do eksportu ropy pomimo amerykańskich sankcji. Zakupy przez Chiny irańskiej ropy w ostatnich latach umożliwiły Iranowi utrzymanie rezerw ropy Dodatni bilans handlowy.

Według amerykańskiej Agencji Informacji o Energii, Chiny, największy na świecie importer ropy naftowej, Importował 11,3 mln baryłek ropy dziennie W 2023 r. o 10% więcej niż w 2022 r. Iran zajmował drugie miejsce po Rosji w eksporcie ropy do Chin. Dane celne wskazują, że Chiny importowały o 54% więcej ropy naftowej z Malezji (1,1 mln baryłek dziennie) w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., przy czym Analitycy branżowi Spekuluje się, że aby tego uniknąć, większość ropy wysyłanej z Iranu do Chin została przeklasyfikowana jako pochodząca z takich krajów jak Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Sankcje USA.

Według JPMorgan rynki w dalszym ciągu oceniają ryzyko dalszej eskalacji napięć militarnych między Izraelem a Iranem, co może doprowadzić do zakłóceń w Cieśninie Ormuz, przez którą przepływa około 30% światowych transportów morskich ropy. Ceny ropy naftowej wzrosły we wtorek w wyniku rozmów o sankcjach.

READ  Rosja atakuje Ukrainę, NATO potępia atak, Zełenski wprowadza stan wojenny

Według JPMorgan irańska blokada spowodowałaby wzrost cen ropy, ale ryzyko jest niskie, biorąc pod uwagę, że cieśnina nigdy nie została zamknięta pomimo licznych gróźb ze strony Teheranu, aby to zrobić w ciągu ostatnich czterdziestu lat.

„Nie mogą zamknąć Cieśniny Ormuz, ale mogą wyrządzić znaczne szkody infrastrukturze energetycznej i statkom w regionie” – powiedziała w poniedziałek CNBC Helima Croft, szefowa globalnej strategii towarowej oraz badań nad Bliskim Wschodem i Afryką Północną w RBC. W odniesieniu do możliwości Iranu.

„Chociaż nie mogę sobie wyobrazić, że Iran chce zapełnić swoje kotwicowiska statkami, chce utrzymać na wodach ciągły stan chaosu” – powiedziała Madani. Podsumowując, stwierdził: „strzelą sobie w stopę, bo ich największym klientem są Chiny”.

Andy Lipow, prezes Lipow Oil Associates, twierdzi, że zamknięcie Cieśniny Ormuz spowoduje wzrost cen ropy Brent do przedziału 120–130 dolarów. „To nadwyrężyłoby stosunki z Chinami i Indiami, które kupują duże ilości ropy z Zatoki Perskiej, aby zaspokoić większość swoich potrzeb energetycznych”.

Lippo powiedział także, że Iran może niechętnie zamykać drogę wodną z obawy przed antagonizmem Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Iraku, które są zależne od otwarcia cieśniny dla większości ich eksportu ropy. Powiedział, że największą bezpośrednią obawą na rynku ropy jest to, że atak Iranu na terytorium Izraela doprowadzi do kontrataku Izraela na Iran, który zaszkodzi obiektom wydobywczym i eksportowym ropy.

Kevin Book, dyrektor zarządzający ClearView Energy Partners, twierdzi, że rynki muszą zwracać uwagę na potencjalne sankcje ze strony USA i ONZ.

W notatce dla klientów ClearView podkreśliło, że Izba Reprezentantów dodała do swojego porządku obrad kilka ustaw dotyczących sankcji wobec Iranu w tym tygodniu, zgodnie z zasadami zawieszenia, w tym nowe sankcje na eksport irańskiej ropy do Chin. Book powiedział, że Izba Reprezentantów analizuje 11 projektów ustaw będących odpowiedzią na irański atak na Izrael.

READ  „Maszyna Gaffesa” Biden tworzy nową maszynę. Czy karty kandydatów mają znaczenie?

„Uważamy, że większość, jeśli nie wszystkie, ustawy mogłyby (hipotetycznie) uzyskać ponadpartyjne poparcie odporne na weto” – czytamy w notatce. „Podjęcie uchwały wymaga większości dwóch trzecich wszystkich członków obecnych i głosujących”.

Izrael zwrócił się także do Organizacji Narodów Zjednoczonych o ponowne nałożenie wielostronnych sankcji zniesionych na mocy porozumienia nuklearnego z Iranem, jednak aby tak się stało, Francja, Niemcy i Wielka Brytania, strony porozumienia nuklearnego, muszą wyrazić na to zgodę. „Istnieje wiele niebezpieczeństw” – powiedział Bock. „Las płonie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *