Mishal Hussein: Jak ocenię debatę przywódców BBC, w której centrum są wyborcy?

  • autor, Napisane przez Mishala Husseina
  • Rola, Prezenter programu debaty premierowej BBC

W środowy wieczór na arenie debat zorganizowanej w atrium Uniwersytetu Nottingham Trent dwaj mężczyźni, którzy chcą przewodzić krajowi, po raz ostatni w tej kampanii wyborczej staną twarzą w twarz ze sobą.

Podczas gdy Rishi Sunak i Sir Keir Starmer będą walczyć łeb w łeb, ja będę przewodniczył 75-minutowej debacie, której celem będzie uzyskanie jak najpełniejszych odpowiedzi na pytania wyborców.

Postrzegam tę rolę jako przywilej, ale wiem, że nie będzie to łatwe, a zdarzały się chwile, gdy żałowałem, że u steru nie stoi ktoś inny i nie mogę oglądać z kanapy. Ale te chwile mijają.

Wydarzenia te zdarzają się rzadko i mają szczególną jakość – w ich sercu leży niefiltrowana demokracja, w której ludzie mogą bezpośrednio rozmawiać z tymi, którzy mają władzę i tymi, którzy jej szukają.

Ponieważ miliony innych osób obserwują, słuchają i oceniają, może to bezlitośnie rzucać światło na przywódców. Ponieważ jednak do dnia wyborów pozostał niecały tydzień, stawka jest wysoka i władze muszą stawić czoła tej analizie.

Odbyłem dwie poprzednie debaty pomiędzy przywódcami siedmiu partii – w 2017 r. i na początku tego miesiąca. Za każdym razem pojawiają się inne złożoności, a przygotowując się, pogłębiając wiedzę na temat kluczowych polityk każdej ze stron i punktów różnicujących, potrzebujesz także spontaniczności i energii. Naprawdę właściwa debata, a nie wygłaszanie przemówień.

Publiczność na żywo jest wybierana przez ankietera Savantę, a nie BBC, i podczas tej pierwszej debaty ministerialnej wezmą w niej udział zwolennicy Partii Konserwatywnej i Partii Pracy, a także niezdecydowani wyborcy.

Możesz obejrzeć debatę na żywo w BBC iPlayer i BBC One dziś wieczorem, w środę 26 czerwca, o 20:15 GMT.

Więcej szczegółów na temat śledzenia debaty, a także przyszłych i przeszłych dyskusji na temat tej kampanii można znaleźć tutaj.

Kiedy dotrzemy do sedna, dyskusja będzie kontynuowana w tym samym tonie przez godzinę i kwadrans. Jeśli będzie to konieczne, poproszę obu mężczyzn, aby wrócili do pytania i wyjaśnili pewne kwestie, przy czym być może będę musiał od czasu do czasu zrobić przerwę.

Nie mogę przewidzieć, jaki będzie ogólny ton, ponieważ to zależy od dyskutantów, dla których te 75 minut niesie ze sobą szansę i ryzyko. Nie będą wiedzieć, jakie pytania się pojawią, a doświadczenie będzie trudne i być może odkrywcze.

Ale jest to także droga, dzięki której mogą dotrzeć do milionów ludzi, z których część nie zdecydowała jeszcze, jak będą głosować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *