Elon Musk mówi, że SpaceX wyśle ​​emerytowany statek kosmiczny na lotnisko w Teksasie

Z krótkiej wymiany informacji na Twitterze wynika, że ​​lotnisko Brownsville/South Padre Island International Airport (BRO) rozmawiało z dyrektorem generalnym SpaceX Elonem Muskiem w sprawie przekształcenia emerytowanego prototypu statku kosmicznego w publiczną wystawę.

Fabryka statków kosmicznych SpaceX działa w jakiejś formie od 2020 roku i jest już nieco turystyczną destynacją dla Brownsville w Teksasie i lokalnej Rio Grande Valley — zwłaszcza dla fanów lotów kosmicznych i rakiet. duża fabryka A Istnieją trzy orbitalne i suborbitalne wyrzutnie tuż przy publicznej autostradzie, małym prywatnym kompleksie mieszkaniowym i publicznej plaży – utrzymanie dostępu do tego wszystkiego było nieustannym wyzwaniem dla SpaceX od lat.

Jednak firma nadal pracowała nad koegzystencją z miejscową ludnością, jednocześnie generując turystykę, bezprecedensowy wzrost gospodarczy i reklamę dla stosunkowo cichej okolicy. Coraz bardziej niejasne jest, czy SpaceX będzie w stanie w pełni zrealizować swoje ambicje w StarBus i południowym Teksasie, ale Elon Musk Powtórz ostatnio Zobowiązanie firmy do utrzymania silnej obecności w regionie, niezależnie od tego, czy rząd USA udzieli jej pozwoleń potrzebnych do regularnego uruchamiania statku kosmicznego.

SpaceX ma niezaprzeczalną nadwyżkę wycofanych modeli statków kosmicznych. (Richard Engel)

Gotowość Muska do podarowania pełnego prototypu statku kosmicznego lokalnej organizacji z pewnością odzwierciedla to zobowiązanie. Podczas gdy Starbase jest faktycznie miejscem turystycznym, w którym ludzie mogą zbliżyć się na rzut kamieniem od kilku prototypów największych rakiet, jakie kiedykolwiek zbudowano, konfiguracja dla odwiedzających jest bardzo improwizowana i niewygodna i znajduje się tuż obok czynnej autostrady i fabryki pocisków. Niestandardowy widok statku kosmicznego w mniej szalonym miejscu z wydzielonym parkingiem i bez konieczności obchodzenia na palcach po autostradzie byłby niewątpliwie ulepszeniem.

Umieszczenie tej publicznej wystawy statków kosmicznych tuż obok największego krajowego lotniska zapobiegłoby również konieczności odjeżdżania przez potencjalnych gości pół godziny z drogi, zapewniając większej liczbie osób możliwość zobaczenia statku kosmicznego z bliska i dowiedzenia się o obecności SpaceX w okolicy. Na szczęście coraz bardziej nietypowe zachowanie sprawia, że ​​SpaceX nie brakuje prototypów do wyboru.

READ  Wyrównanie teleskopu Webba Umożliwia pokazanie jednej gwiazdy na obrazie

Statek kosmiczny SN15 Jest to pierwszy prototyp jakiegokolwiek rodzaju, który leci na średnią wysokość (około 10 km), a następnie wraca na Ziemię jak spadochroniarz, przewraca się w ostatniej sekundzie i przetrwa łatwe lądowanie w maju 2021 roku. Musk powiedział kiedyś, że historyczny prototyp zostanie odtworzony przy użyciu go w drugim teście w locie, ale statek nigdy tego nie zrobił i od tego czasu znajduje się w „Rocket Garden” w Starbase. Statek kosmiczny SN16 – Prawie identyczny z SN15 – Miał również latać, ale nie przeprowadzono ani jednego testu przed wycofaniem go z tego samego parku.

Następnie SpaceX w większości ukończyło pełny ciężki booster – stojący na 70 metrach (230 stóp) – pod koniec zeszłego roku, ale wysłał go (B5) prosto do „parku”, nawet nie próbując ukończyć ani przetestować rakiety. Jego siostra wspierająca, Super Heavy B4, miała w pewnym momencie wesprzeć pierwszą próbę wystrzelenia statku na orbitę, ale ukończyła tylko część niezbędnych testów po spędzeniu prawie pół roku na lataniu wokół miejsca startu orbitalnego. Jest całkowicie możliwe, że B4 zakończy się wraz z B5 jeszcze w tym roku.

wzmacniacz 5. (Richard Engel)

Wreszcie SpaceX zdecydował niedawno S22 .zespół statku kosmicznego – bardzo podobny do Starship S20, druga połowa pierwszej pary orbitalnych lotów testowych B4/S20 – a statek został zadokowany na pełną wysokość 14 lutego 2022 roku. Po zamontowaniu stożka nosowego i dwóch ostatnich z czterech klap , jednak SpaceX natychmiast wysłany Niekompletny statek kosmiczny zostanie przeniesiony na to samo cmentarzysko, co wycofane prototypy, co oznacza, że ​​również nie będzie używany.

Niestety wydaje się, że Starship S22 poszedł w ślady Starship SN16 i Super Heavy B5 – wycofane bez użycia. (Lot kosmiczny NASA – Bukashikagal)

Pomimo rosnącego zamieszania z punktu widzenia oprogramowania, stale rosnąca podaż wycofanego lub całkowicie nieużywanego sprzętu Starship i Super Heavy firmy SpaceX daje firmie wiele opcji na przekazanie jednego lub nawet kilku prototypów. Jedyne wady to konieczność wykonania betonowego fundamentu do zabezpieczenia pojazdów wystawowych oraz wyzwanie związane z transportem drogowym pocisków pionowych wielkości budynku. Aby statek kosmiczny dotarł aż do międzynarodowego lotniska Brownsville, prawdopodobnie trzeba będzie tymczasowo usunąć lub zmienić trasę szeregu linii energetycznych i sygnalizacji świetlnej, ale jest to stosunkowo niewielka niedogodność przy wystarczającej woli politycznej.

READ  Naukowcy odkrywają prawdziwe pochodzenie walijskich smoków – nowe dowody kopalne zmieniają historię

Elon Musk mówi, że SpaceX wyśle ​​emerytowany statek kosmiczny na lotnisko w Teksasie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *