Erdoğan sugeruje, że Turcja mogłaby zaakceptować przystąpienie Finlandii do NATO bez Szwecji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybywa na szczyt NATO w Madrycie, Hiszpania, 29 czerwca 2022 r.

Nacho Duce | agencji Reutera

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zadał kolejny cios szwedzkiej kandydaturze do NATO, sugerując, że jego rząd może zaakceptować wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO bez jej północnego sąsiada.

Finlandia i Szwecja formalnie złożyły wniosek o przystąpienie do 73-letniego sojuszu obronnego w maju ubiegłego roku, odwracając wieloletnią politykę niezaangażowania w następstwie całkowitej inwazji Rosji na Ukrainę. Obaj obiecali, że zrobią krok naprzód w tandemie.

Erdogana, Zły na szwedzki rząd z wielu powodów, ma zamiar zniweczyć lub zniweczyć plany obu krajów dotyczące członkostwa w NATO, ponieważ wniosek każdego kraju wymaga jednomyślnej zgody wszystkich 30 obecnych członków. Węgry są jedynym krajem poza Turcją, który nie zgodził się jeszcze na nordyckie oferty, które pozostałe państwa członkowskie chcą przyspieszyć.

„Możemy wysłać Finlandii inną wiadomość [on their application]Szwecja będzie zszokowana, gdy zobaczy nasz list. „Finlandia nie powinna popełnić tego samego błędu, co Szwecja” – powiedział Erdogan w niedzielnym przemówieniu.

Komentarze pojawiają się kilka dni później Erdogan zagroził członkostwu Szwecji w NATO z powodu spalenia Koranu kierowany przez prawicowych ekstremistów i podpisany przed ambasadą Turcji w Sztokholmie, coś, co szwedzkie władze potępiły, ale powiedziały, że jest to zgodne z krajowymi przepisami dotyczącymi wolności słowa.

„Ci, którzy pozwalają na takie bluźnierstwa przed naszą ambasadą, nie mogą już oczekiwać, że poprzemy ich członkostwo w NATO” – powiedział Erdogan 23 stycznia.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Anne Linde i minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem po podpisaniu protokołów akcesyjnych ich krajów w siedzibie Sojuszu w Brukseli, Belgia, 5 lipca 2022 r.

Ewa Hermann | agencji Reutera

READ  Kobieta, która zajmuje się uprawą i przekazuje żywność potrzebującym, powiedziała, że ​​ktoś wyrzucił sól do jej ogrodu, niszcząc jej plony. TikTokers rzucili się, by zaoferować pieniądze i wsparcie.

Wrogość Turcji wobec Szwecji jest głównie skoncentrowana Wsparcie Szwecji dla grup kurdyjskich, które Ankara uważa za terrorystów Lub tych powiązanych z bojownikami, a także w sprawie embarga na broń nałożonego przez Szwecję i Finlandię wraz z innymi krajami Unii Europejskiej na Turcję za ataki na kurdyjskie bojówki w Syrii.

Finlandia zniosła prawie trzyletnie embargo na broń nałożone na Turcję w zeszłym tygodniu w ramach swoich wysiłków na rzecz poprawy stosunków między dwoma krajami i zbliżenia się o krok do wygrania kandydatury NATO.

Ale stosunki między Sztokholmem a Ankarą nie wykazują obecnie żadnych oznak poprawy.

Sprawy zaostrzyły się po incydencie spalenia Koranu w stolicy Szwecji, a aktywiści kurdyjscy protestowali przeciwko Erdoganowi zaledwie kilka dni wcześniej. Minister spraw zagranicznych Finlandii wezwał do „przerwy” w rozmowach z Turcją w sprawie przystąpienia krajów nordyckich do NATO.

„Potrzebna jest przerwa, zanim wrócimy do rozmów trójstronnych i zobaczymy, gdzie jesteśmy, gdy opadnie kurz po obecnej sytuacji, więc nie należy jeszcze wyciągać wniosków… Myślę, że będzie przerwa na dwa tygodnie – powiedziała Reuterowi Becca Haavisto w wywiadzie opublikowanym 24 stycznia.

Szwedzkie kierownictwo otwarcie stwierdziło, że nie będzie w stanie spełnić wszystkich żądań Turcji. Tymczasem Turcja wyznaczyła jej pewien termin.

„Turcja utrzymuje, że zrobiliśmy to, co obiecaliśmy, że zrobimy, ale mówią też, że chcą rzeczy, których nie możemy lub nie chcemy im dać” – powiedział na początku stycznia szwedzki premier Ulf Kristersson. Wyraził jednak przekonanie, że Turcja zgodzi się na prośbę jego kraju do NATO.

Rzecznik tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin powiedział niedawno, że Szwecja ma od ośmiu do dziesięciu tygodni na wprowadzenie zmian, których domaga się Ankara, ponieważ turecki parlament może wejść w przerwę przed kluczowymi wyborami prezydenckimi w kraju, które odbędą się 14 maja. Szwecja twierdzi, że potrzebuje kolejnych sześciu miesięcy na wprowadzenie tych zmian.

READ  Szef rosyjskiej Grupy Wagnera mówi, że żołnierze przejęli Solidar | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Finlandia nie skomentowała jeszcze, w jaki sposób przystąpienie do NATO bez bliskiego sąsiada i sojusznika Szwecji może wpłynąć na jej plany przystąpienia do sojuszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *