Erno od dawna we Francji zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury

  • Arnox jest autorem kilku autobiografii
  • Prace, które badają różnice między płcią, językiem i klasą
  • Nagroda literacka jest czwartą z tegorocznych Nagród Nobla

SZTOKHOLM / PARIS (Reuters) – francuska pisarka Annie Ernault zdobyła w czwartek Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury 2022 za „odwagę i kliniczną ostrość” za swoje książki autobiograficzne, które zajmują się pamięcią osobistą i nierównością społeczną.

Wyjaśniając swój wybór, Szwedzka Akademia „Nieustannie i pod różnymi kątami bada życie charakteryzujące się silnymi dysproporcjami pod względem płci, języka i klasy” – powiedział 82-letni Erno.

Ernault, pierwsza Francuzka, która wygrała nagrodę literacką, powiedziała, że ​​zdobycie nagrody było „ogromne”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wcześniej mówiła, że ​​pisanie jest aktem politycznym, otwierającym nam oczy na nierówności społeczne. W tym celu język służy jako „nóż”, jak to się nazywa, rozdziera zasłonę wyobraźni” Akademia powiedziała.

Jej pierwszą powieścią była „Les Armoires Vides” z 1974 roku, ale zyskała międzynarodową sławę po opublikowaniu „Les Années” w 2008 roku, a przetłumaczona na angielski jako „The Years” w 2017 roku.

„To jej najbardziej ambitny projekt, który przyniósł jej międzynarodową sławę i liczną grupę zwolenników i studentów literatury” – mówi o książce Akademia.

Zastępując „automatyczną pamięć jaźni” trzecim zaimkiem pamięci zbiorowej w swojej narracji, Akademia powiedziała o „latach”, Ernault łączy pamięć osobistą i zbiorową.

Urodzona w skromnej rodzinie sklepów spożywczych z Normandii w północnej Francji, Erno w szczery i bezpośredni sposób pisze o klasie i o tym, jak walczyła o przyjęcie zasad i obyczajów francuskiej burżuazji, pozostając wierną swojej robotniczej przeszłości.

Członek Szwedzkiej Akademii, Anders Olsson, powiedział agencji Reuters, że w jej życiu jest daleka droga. „Ona jest odważną kobietą”.

bezwzględnie szczery

Filmowa adaptacja powieści Erno z 2000 roku „Happening” o jej doświadczeniach z aborcją, gdy była ona nielegalna we Francji w latach 60., zdobyła Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2021 roku.

READ  Król Karol, William i Kate zaskakują sympatyków koronacją

„Nie wyobrażałem sobie wtedy, że po 22 latach prawo do aborcji zostanie zakwestionowane” – powiedział Arnaud dziennikarzom w Paryżu. „Do ostatniego tchu będę walczył o prawo kobiety do wyboru, czy chce być matką”.

Erno poruszył także kwestię władzy politycznej, jaką skrajna prawica zdobyła w ostatnich latach w krajach Europy, mówiąc, że „skrajna prawica w historii nigdy nie była na korzyść kobiet”.

Wśród jej prac, zdaniem akademii, jej „klinicznie ograniczone sprawozdanie” o poronieniu 23-letniej powieściopisarza pozostało arcydziełem.

„To bezlitośnie szczery tekst, w którym nawiasy dodają refleksje żywym głosem, zwracając się do siebie i czytelnika w tym samym toku” – powiedziała akademia.

Jason Whitaker, przewodniczący Wydziału Anglistyki i Dziennikarstwa na brytyjskim Uniwersytecie Lincolna, powiedział, że nagroda powinna zwrócić większą uwagę na gatunek biografii kobiet, „który jest często pomijany w dziedzinie, która wciąż jest zdominowana przez mężczyzn”.

Powiedział, że podobnie jak w 2018 roku, gdy nagrodę zdobyła polska pisarka Olga Tokarczuk, uznanie dla twórczości Erno spodoba się czytelnikom anglojęzycznym.

„To był bardzo ważny wkład pod względem pamiętnika i pracy autobiograficznej” – powiedział Whitaker Reuterowi. „Jeśli chodzi o jej wkład w światową literaturę, naprawdę ważne jest, aby innowacyjność i ciekawe techniki pamiętników kobiecych znalazły się w sercu pisarstwa literackiego”.

Prawa kobiet

Seven Stories Press, wydawca Ernaux w USA od 31 lat, powiedział, że opublikował angielskie tłumaczenie swojej najnowszej książki „Getting Lost” zaledwie dwa dni przed zdobyciem Nagrody Nobla, a teraz przyspiesza publikację kilku swoich tytułów, aby backlista.

Dan Simon, wydawca Seven Stories Press, powiedział w oświadczeniu, że Ernault „broniła się jako kobieta, jako osoba, która wywodziła się z francuskiej klasy robotniczej, nieugięta dekada po dekadzie”.

READ  Skrytykowała brak występu w Rolling Loud California

Wybierając Erno, powiedział, Szwedzka Akademia dokonała odważnego wyboru „dla kogoś, kto bezwstydnie pisze o swojej seksualności, o prawach kobiet, doświadczeniu i wrażliwości jako kobieta”.

Była francuska minister kultury Roseline Bachelot napisała na Twitterze, że Ernault jest „pisarką, która swoją autobiografię w swoim zimnym, analitycznym stylu umieściła w centrum swojej kariery. Można nie zgadzać się z jej wyborami politycznymi, ale trzeba oddać hołd wpływowej i wpływowa praca”.

„Odznaka” Nobla

Nagrody za osiągnięcia w nauce, literaturze i pokoju zostały przyznane od 1901 roku z woli szwedzkiego chemika i inżyniera Alfreda Nobla, którego wynalazek dynamitu uczynił go bogatym i sławnym.

Nagroda pieniężna to 10 milionów koron szwedzkich (915 000 $).

Nagrodę, powszechnie uważaną za najwspanialszą nagrodę literacką na świecie, zdobył w zeszłym roku tanzański pisarz Abdul Razak Jarna.

Niektóre z nagród trafiły do ​​pisarzy spoza głównego nurtu gatunków literackich, w tym francuskiego filozofa Henri Bergsona w 1927 roku, brytyjskiego premiera Winstona Churchilla w 1953 roku i amerykańskiego piosenkarza i autora tekstów Boba Dylana w 2016 roku.

Czytelnicy we Francji powiedzieli, że czekają na zwycięstwo Ernaulta. „Wydaje się to oczywiste” – powiedziała 48-letnia Marie Roison. „To, co pokochałam między pracą Annie Erno – pracą, którą zrobiła, aby się stać – aby móc wejść gdzie indziej w społeczeństwie, z którego nie pochodziła, pomimo trudności sukcesu”.

Erno zasugerował, że wygrana jest błogosławieństwem i przekleństwem.

„Zawsze mówiłem, że nie chcę Nagrody Nobla” – powiedziała dziennikarzom w biurze swojego francuskiego wydawcy, Gallimarda.

– Ponieważ kiedy już go masz, zawsze masz tę odznakę przypisaną do swojego imienia i obawiam się, że może to oznaczać, że nie będzie już ewoluował po wykonaniu posągu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

READ  Kendrick Lamar wydaje nową piosenkę "The Heart Part 5" - posłuchaj

Dodatkowe raporty Simona Johnsona, Niklasa Pollarda i Johana Allandera w Sztokholmie, Terje Solsvik w Oslo i Justiny Paulak w Warszawie. Paryż i Jonathan Allen w Nowym Jorku i Mary Mann w Gdańsku Pisanie: Justina Pavlac Montaż: Nick McPhee, Frances Kerry i Sandra Mahler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *