FIFA zgadza się na zmianę daty rozpoczęcia Mistrzostw Świata

Podczas olśniewającej ceremonii, która odbyła się 21 listopada zeszłego roku, niektórzy wyżsi urzędnicy z Kataru, w tym premier państwa Zatoki Perskiej, dołączyli do prezydenta FIFA Gianniego Infantino i czołowych menedżerów piłkarskich oraz zaproszonych gości, aby świętować. Zbierz się na Doha Corniche, wszechogarniającej promenadzie, która obejmuje lśniące nabrzeże miasta, aby odkryć ozdobny minutnik i zaznaczyć kamień milowy: Dzień, w którym świętowali To było dokładnie rok przed otwarciem mundialu w 2022 roku.

Infantino, który obecnie mieszka w Katarze, chwalił swoich gospodarzy. Powiedział, że ich przygotowania do wydarzenia – prawie 200 miliardów dolarów inwestycji od czasu, gdy Katar wygrał turniej w 2010 roku – były nieporównywalne: tak dobre, że Infantino, doświadczony menedżer piłkarski, oświadczył, że „nigdy nie widział czegoś podobnego .”tutaj”.

Optymistyczny język Infantino może teraz najlepiej opisać coś, czego nigdy nie widziano w piłce nożnej: rosnącą niepewność i niepokój, które otaczają wiele elementów turnieju, które wpływają na fanów, sponsorów i nadawców. Nie najmniej z nich? Tylko w tym tygodniu organizatorzy zgodzili się zmienić dzień rozpoczęcia Pucharu Świata.

Organizatorzy Pucharu Świata złożyli bezprecedensową i zadziwiającą prośbę o przesunięcie rozpoczęcia turnieju – do 20 listopada, od daty planowanej na 21 listopada – aby dać Katarowi, jako gospodarzowi, prowadzenie w meczu otwarcia. . Prośba została jednogłośnie zatwierdzona przez czołowych przedstawicieli FIFA w czwartek, na kilka miesięcy przed rozpoczęciem turnieju i na kilka godzin przed serią wydarzeń, które mają uświetnić setny dzień turnieju.

Przesunięcie godziny rozpoczęcia meczu otwarcia i przesunięcie terminu kolejnego meczu następnego dnia zakłóciłoby plany zespołów, fanów, sponsorów, nadawców, a nawet zespół marketingowy turnieju, który wydał miliony dolarów na zakup powierzchni reklamowej w regionie. Świętowanie 100-dniowego odliczania do Mistrzostw Świata – wydarzenia, które zostało teraz przeniesione do piątku – z transparentami zawieszonymi na autobusach i taksówkach w największych stolicach na całym świecie. Wszystkie te kampanie nagle ogłosiły, od czwartku, złą datę meczu otwarcia.

„Zmiana zapewnia, że ​​długoletnia tradycja rozpoczynania Mistrzostw Świata FIFA ceremonią otwarcia pierwszego meczu z udziałem gospodarzy lub posiadaczy tytułu” – powiedziała FIFA w oświadczeniu ogłaszającym zmianę harmonogramu. Nie wyjaśnił, dlaczego ta możliwość nie została zaplanowana w żadnym z dwunastu lat, odkąd Katar po raz pierwszy otrzymał prawa do hostingu w kontrowersyjnym głosowaniu w 2010 roku.

Mimo to zmiana harmonogramu w ostatniej chwili jest tylko najnowszym głośnym pytaniem, które zwiększa atmosferę rosnącej niepewności, zarówno wewnątrz, jak i poza organizacją Pucharu Świata w Katarze, co do zdolności małego państwa Zatoki – najmniejszego państwa Zatoki w historii. gościć świat. Puchar – na zakończenie turnieju.

READ  Domy, Ranta pomagają Hurricanem pokonać Bruinsa 3-2 w grze 7 :: WRALSportsFan.com

Na przykład trzy miesiące przed turniejem Katar nie ujawnił jeszcze konkretnych planów dotyczących tego, jakiego rodzaju doświadczenia kibice mogą oczekiwać podczas swoich wizyt, w tym czego będą potrzebować, aby wjechać do kraju; gdzie pozostaną po przybyciu; Jak policja będzie postępować w przypadku naruszenia katarskiego prawa dotyczącego postępowania publicznego; Gdzie i jak fani będą mogli pić alkohol w Katarze, konserwatywnym kraju islamskim, gdzie sprzedaż alkoholu jest ściśle kontrolowana, a publiczna konsumpcja praktycznie nie istnieje.

Nie wyjaśniono również, jak zabezpieczyć turniej, który ma mieć ponad milion odwiedzających. Katar podpisał porozumienia policyjne z kilkoma krajami, w szczególności z Turcją, która zapowiedziała w styczniu, że zapewni ponad 3000 pracowników ochrony, w tym policję prewencji, na turniej, w którym wezmą udział fani 32 rywalizujących narodów – niektórzy z nich to arcy-rywale – wezmą udział . Ramiona na tygodnie na mniejszym obszarze Connecticut.

Nieoficjalnie urzędnicy z Kataru powiedzieli, że importowani oficerowie bezpieczeństwa nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z masami. Ale jak dotąd – i inaczej niż na poprzednich Mistrzostwach Świata – niewiele szczegółów na ten temat i wielu innych udostępniono opinii publicznej.

Pojawiły się również obawy dotyczące zakwaterowania, z opóźnieniami w udostępnianiu pokoi publiczności, a fani zgłaszali brak dedykowanej bramki dla posiadaczy biletów, którzy mają być jedynymi obcokrajowcami, którzy zostaną wpuszczeni do Kataru podczas trwających miesiąc Mistrzostw Świata .

Ci, którym udało się znaleźć zakwaterowanie, które można było zarezerwować dopiero po zapłaceniu przez kibiców biletów, narzekali na wysokie ceny nawet w rzadkich przypadkach, gdy znajdowali dostępność.

Ronan Evin, dyrektor generalny Football Supporters Europe, organizacji zrzeszającej grupy kibiców, powiedział, że liczba oficjalnych grup kibiców podróżujących do Kataru, aby wspierać europejskie drużyny, będzie prawdopodobnie znacznie niższa niż podczas ostatnich Mistrzostw Świata, które odbyły się w Rosji. . W jednym z przykładów, broniąca tytułu mistrza świata Francja oczekuje, że tylko 100 kibiców weźmie udział jako część grupy oficjalnych kibiców.

Evin powiedział, że inne grupy fanów rozważały podróżowanie do Kataru i z niego, aby wziąć udział w meczach, ponieważ doszli do wniosku, że byłoby to tańsze i łatwiejsze niż pozostanie w Katarze. Niemiecki fanklub już zapowiedział, że przeniesie się na mecze z Dubaju. „Nie sądzę, żeby zdawali sobie sprawę, jak trudna jest ich sytuacja mieszkaniowa” – powiedział Evin. „Cały system rezerwacji noclegów jest tak niejasny, że posiadacze biletów niechętnie rezerwują”.

READ  Piłka bejsbolowa Boise'a w stanie Nowy Meksyk została rozstrzygnięta w dołku przed rewanżowym meczem Hoops

Katarscy urzędnicy potwierdzili obawy fanów dotyczące rezydencji i będą kontynuować dialog z grupami popierającymi ich rozwiązanie.

Jednocześnie przedstawiciele niektórych uczestniczących drużyn przekonują się, że znalezienie dla graczy miejsca na spotkania towarzyskie poza hotelami na tak małym obszarze geograficznym było problemem. – Nie wiem, czy wyjdą z hotelu, będą otoczeni tysiącami kibiców – powiedziała menedżerka drużyny Chorwacji Eva Olivary.

„Nie potrafię dokładnie powiedzieć, z czym mamy do czynienia” – dodała. „Będziemy musieli sobie z tym poradzić, kiedy tam dotrzemy”.

Dla partnerów FIFA ciągła niepewność stanowiła nieustanne wyzwanie. Według Ricardo Forte, byłego szefa marketingu sportowego Coca-Coli, niedawna zmiana daty rozpoczęcia turnieju ma siać spustoszenie w planach, które sponsorzy ułożyli z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

„Zapraszali gości i zapewniali gościnę, rezerwowali loty i hotele oraz zakontraktowali całą niezbędną logistykę” – napisała w liście Fort. Podziel się na Twitterze. „Wyobraź sobie zmianę wszystkiego!”

Urzędnicy w komitecie organizacyjnym Kataru są teraz przyzwyczajeni do takich dokonywanych w ostatniej chwili, a czasem niewytłumaczalnych, przeglądów planów, które przygotowywane były od miesięcy. Na przykład w 2019 r. pracownicy, którzy przygotowali szczegółowy plan marketingowy i komunikacyjny, aby ogłosić otwarcie tego, co miało być stadionem Al Wakrah, byli zszokowani, gdy odkryli – zaledwie kilka minut przed otwarciem obiektu przez emira – że był cytowany przez media społecznościowe, aby powiedzieć, że zamiast tego zostanie nazwany Z tego stadionu na południe.

Innym razem Katar i jego ambasadorowie byli swoimi najgorszymi wrogami. Nasser Al-Khater, dyrektor generalny komitetu organizacyjnego, zapytany w zeszłym roku w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami o liczbę pracowników migrujących, którzy zginęli przy projektach budowlanych, organizatorzy zmierzyli się z pytaniem, z jakim borykali się organizatorzy, odkąd rozpoczęli pracę nad projektami mistrzostw świata prawie dziesięć lat temu. , powiedział. , wydaje się odgadywać liczbę, zanim członek personelu ją poprawi. W kwietniu urzędnicy mistrzostw świata musieli złożyć wyjaśnienia po tym, jak wysoki rangą funkcjonariusz ds. bezpieczeństwa powiedział reporterowi, że tęczowe flagi, symbol praw gejów, mogą zostać skonfiskowane fanom. by ich chronić.

Aby pomóc opowiedzieć swoją historię, Katar – wielkim kosztem – zwerbował grupę byłych piłkarzy, w szczególności Davida Beckhama, byłego kapitana reprezentacji Anglii. Ale pomimo otrzymania milionów dolarów na pobłogosławienie starań Kataru o organizację Pucharu Świata swoją sławą, Beckham to udowodnił niezdecydowany prawnikPreferowanie uczestnictwa w wydarzeniach tylko w przypadku braku mediów. Beckham nigdy publicznie nie powiedział, dlaczego zapisał się do poparcia turnieju, a jego rzeczniczka nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

READ  Harmonogram Mistrzostw Świata 2022 — grupy, kalendarz, harmonogram meczów, wsporniki

Ten tydzień przyniósł nowy kryzys, kiedy rozpocznie się turniej. W liście, który wysłał do starszych liderów piłki nożnej, aby przekonać ich do zgody na zmianę daty, Sekretarz Generalny FIFA powiedział, że FIFA oceniła komercyjne i prawne konsekwencje przesunięcia o jeden dzień meczu otwarcia Kataru z Ekwadorem i „zdecydowała, że ​​istnieje jakiekolwiek ryzyko. wystarczająco przeważone przez wartość i korzyści oferty.”

Jednak niektórzy fani będą zawiedzeni. Oprócz zmiany meczu w Katarze, FIFA przesunęła również datę meczu między Holandią a Senegalem, wyznaczoną na pierwotny dzień otwarcia, 21 listopada, na wieczorny start z pierwotnego popołudniowego startu.

Oznacza to, że nie może już korzystać z biletów, które kupił na mecz w Holandii, powiedział Martin Bosa z The New Yorker, ponieważ ma też bilety na mecz USA-Walia, który zaczyna się godzinę później. I prawdopodobnie nie tylko on będzie narzekał.

„Wyobrażam sobie, że spowodowałoby to problemy dla nadawców” – powiedział Graham Fry, szef produkcji w IMG, weteran ważnych wydarzeń.

Dodał, że „zaplanowali już program na ten dzień i zaplanowali zapowiedzi na Mistrzostwa Świata”, zauważając, że takie decyzje często trzeba podejmować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Katarscy urzędnicy powiedzieli, że będą współpracować z FIFA, aby „zapewnić płynny turniej dla fanów dotkniętych zmianą”.

Kolejna kwestia bezpośrednio interesująca wielu fanów – plan wprowadzenia napojów alkoholowych na mundial – nie została jeszcze wyjaśniona, pomimo wielomiesięcznych dyskusji i pomimo tego, że jednym z największych partnerów FIFA jest firma Budweiser, która oczekuje, że jej produkty będą dostępne dla fanów na całym świecie. na całym świecie na całym świecie. Witryny Pucharu Świata.

Najnowsza propozycja, która nie została jeszcze ogłoszona, to sprzedaż piwa po kontroli bezpieczeństwa poza stadionami, ale nie wewnątrz samych stadionów. Fani będą mogli również pić w fanparkach, ale na razie ten przywilej będzie dostępny tylko w określonych porach dnia. O której? Organizatorzy Pucharu Świata wciąż nie powiedzieli.

W miarę jak miesiące stają się tygodniami, a potem dniami, wtajemniczeni wiedzą, że kontrola w Katarze będzie się tylko zwiększać. Ale teraz mają bardziej palący problem: muszą znaleźć kogoś, kto zmienia wszystkie godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *