- James Landale i Oliver Slough
- BBC News, Wilno i Londyn
Oczekuje się, że członkowie G7 ratyfikują szeroko zakrojoną umowę obronną z Ukrainą na szczycie NATO w środę.
Ale powstrzymali się od wyznaczenia Kijowowi ostatecznego terminu przystąpienia do sojuszu bezpieczeństwa, co wywołało gniew prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Ustalenia dotyczące bezpieczeństwa obejmują wyposażenie bezpieczeństwa, szkolenia i wymianę informacji wywiadowczych.
A premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział, że będzie to „mocny sygnał” dla prezydenta Rosji Władimira Putina.
Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Ukrainą nastąpiło po tym, jak jej prezydent Wołodymyr Zełenski wściekł się na niechęć NATO do wyznaczenia Kijowowi ostatecznego terminu przystąpienia do sojuszu.
Przywódcy G7 podpiszą deklarację w Wilnie w środę na marginesie drugiego dnia szczytu bezpieczeństwa NATO.
Przemawiając przed spotkaniem z prezydentem Zełenskim w środę, Sunak powiedział, że sojusznicy Kijowa intensyfikują „formalne ustalenia dotyczące długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy”.
„Nigdy więcej nie zobaczymy tego, co wydarzyło się na Ukrainie, a to oświadczenie potwierdza nasze zobowiązanie do zapewnienia, by Rosja nigdy więcej nie doświadczyła brutalności, jaką jej wyrządziła” – powiedział.
Brytyjscy urzędnicy powiedzieli, że Wielka Brytania odegrała kluczową rolę w umowie, która obejmowała partnerów G7: Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię i USA. Więcej szczegółów spodziewanych jest w środę.
Prezydent USA Joe Biden wcześniej zasugerował model dla Ukrainy podobny do umowy jego kraju z Izraelem. W ramach tej umowy Waszyngton obiecał 3,8 mld USD (2,9 mld GBP) rocznie na pomoc wojskową w ciągu dekady.
Ale w przeciwieństwie do członkostwa w NATO – nie zawiera zapisu o przybyciu z pomocą narodowi docelowemu w przypadku ataku.
Ogłoszenie G7 nastąpiło po tym, jak NATO powiedziało, że Ukraina może przystąpić do sojuszu wojskowego, gdy „partnerzy zgodzą się i spełnione zostaną warunki” – opóźnienie, które Zełenski powiedział, było „absurdalne”.
Kijów akceptuje fakt, że nie może przystąpić do NATO w czasie wojny z Rosją, ale chce przystąpić jak najszybciej po zakończeniu walk.
Zwracając się we wtorek do tłumu zgromadzonego w litewskiej stolicy, Zełenski powiedział: „NATO zapewni Ukrainie bezpieczeństwo – Ukraina wzmocni sojusz”.
Przedstawił także flagę bojową ze zniszczonego miasta Bachmut – miejsca najdłuższej i najbardziej krwawej bitwy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zełenski napisał wcześniej na Twitterze, że „niepewność jest słabością” i powiedział, że brak uzgodnionego terminu oznacza, że ewentualne członkostwo jego kraju może stać się kartą przetargową.
NATO raczej nie powie, kiedy i jak Ukraina może przystąpić do sojuszu, ale dyplomaci upierali się, że wyznaczył jasną ścieżkę do członkostwa, a rygorystyczny proces składania wniosków został znacznie skrócony.
Powiedzieli, że uznają, że armia Ukrainy jest coraz bardziej „interoperacyjna” i „politycznie zintegrowana” z siłami NATO i zobowiązali się do dalszego wspierania reform w ukraińskim sektorze demokracji i bezpieczeństwa.
Dyplomaci zwrócili też uwagę na utworzenie nowej Rady NATO-Ukraina, która zebrała się po raz pierwszy w środę, co dałoby Kijowowi prawo do zwoływania spotkań całego sojuszu.
Niektóre państwa członkowskie obawiają się, że automatyczne członkostwo Ukrainy będzie dla Rosji zachętą do eskalacji i przedłużania wojny.
W przeszłości zachodnie obietnice bezpieczeństwa nie powstrzymały dwóch rosyjskich inwazji. Sojusznicy z NATO mają nadzieję, że trzecia runda będzie silniejsza i bardziej przejrzysta, aby przekonać Kreml, że agresja będzie zbyt kosztowna.
Na wtorkowym szczycie ogłoszono także serię pakietów wojskowych dla Ukrainy.
Sojusz składający się z 11 państw będzie szkolił ukraińskich pilotów do latania na amerykańskich myśliwcach F-16 w ośrodku, który ma powstać w Rumunii w sierpniu – poinformowali urzędnicy.
W maju Stany Zjednoczone upoważniły swoich zachodnich sojuszników do zaopatrzenia Ukrainy w zaawansowane odrzutowce, w tym długo oczekiwane F-16 – znaczące ulepszenie w stosunku do samolotów z czasów sowieckich, których obecnie używa.
Ukraina wielokrotnie wzywała swoich zachodnich sojuszników do dostarczenia odrzutowców w celu pomocy w niedawno rozpoczętej kontrofensywie mającej na celu odzyskanie terytorium zajętego przez Rosję.
Jednak eksperci twierdzą, że wyszkolenie ukraińskich pilotów do latania i obsługi zachodnich odrzutowców zajmie trochę czasu.
Oprócz paktu obronnego G7, Wielka Brytania ogłosiła plany dostarczenia Ukrainie ponad 70 pojazdów bojowych i logistycznych, które mają poprawić jej zdolności kontrofensywne.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.